کمپ ترک اعتیاد

امروزه با یک اشتباه کوچک می توان معتاد شد و به دام اعتیاد افتاد. این اشتباه ممکن است برای هر فردی پیش بیاید. این اتفاق ممکن است با همنشین شدن با افراد خطرناک و معتاد باشد. اگر اعتیاد خود را ترک کردید و موفقیت آمیز نبود ، دوباره امتحان کنید. اینکه شما نا امید و نگران هستید قابل درک می باشد. در این مقاله سعی داریم شما را با کمپ ترک اعتیاد آشنا کنیم.

کمپ ترک اعتیاد چیست؟

تقریبا تمام افراد با کلمه کمپ ترک اعتیاد یا مراکز ترک اعتیاد آشنا هستیم. خصوصا کسانی که در خانواده ی آنها کسی درگیر این بیماری است و خیلی از خانواده ها آن را امتحان کرده اند. حال در اینجا می خواهیم درباره کمپ ترک اعتیاد و اینکه چگونه جایی هست صحبت کنیم. کمپ ترک اعتیاد مکانی است که فرد معتاد برای شروع چرخه درمان با یک مدت زمان مشخصی در آن زندگی می کند.

کمپ ترک اعتیاد چیست؟

اهمیت کمپ ترک اعتیاد و مشاوره

در مراکز ترک اعتیاد وجود یک مشاور و راهنما برای ترک اعتیاد موفقیت آمیز الزامی می باشد. در این قسمت با اهمیت کمپ ترک اعتیاد آشنا می شویم.

یکی از دلایل مهم برای ترک اعتیاد درمان روانی می باشد و این موضوع به صورتی مهم می باشد که فرد بعد از اینکه از ترک جسمی رها شد دچار وسوسه برای مصرف نشود چرا که بدن او برای مصرف توانایی ندارد و اگر این درمان روانی درست و طبق برنامه انجام نشود درمان اعتیاد موفقیت آمیز نخواهد بود.

اگر این وسوسه کنترل نشود و فرد دوباره به سمت مصرف مواد مخدر برود با شدت بیشتری مواد مصرف می کند و کنترل این میزان مواد برای آن دشوار می باشد و در نهایت ترک اعتیاد جسمی یک عامل اصلی برای شدت اعتیاد می باشد و ممکن است عوارض خطرناک و جبران ناپذیری مانند اور دوز و یا خودکشی را به همراه داشته باشد.

زمانی که فرد دوباره مصرف مواد مخدر را شروع کند ضربه روحی شدید می خورد و به همین دلیل باعث می شود نسبت به خود احساس نا امیدی کند و از خودش متنفر باشد. او افسرده می شود از اینکه هزینه کرده تا اعتیاد خود را ترک کند ولی هیچ نتیجه ای نگرفته است و شکست خورده است و تنها خودش را مقصر این بلا می داند.

در ادامه فردی که افسرده و ناامید شده است را نمی تواند به راحتی دوباره اقدام به ترک اعتیاد خود کند و او این تصور را می کند که حتی در مراکز کمپ ترک اعتیاد نیز درمانی برای او وجود ندارد و در نهایت به اعتیاد خود بیشتر ادامه می دهد.

مشاوره فردی در کمپ ترک اعتیاد

یکی از مهم ترین جلساتی که در کمپ ترک اعتیاد برگزار می شود ، جلسات مشاوره فردی می باشد. در طی این جلسات مشاوره ، شما با یک روان درمانگر ملاقات می کنید و هم صحبت می شوید و این جلسات کاملا دوستانه می باشد و شما در آن احساس راحتی می کنید و می توانید احساس خود را بیان کنید.

مشاوره فردی در کمپ ترک اعتیاد

در مدتی که با درمانگر صحبت می کنید ، زندگی خود را از ابتدا بررسی می کنید و هر چیزی که باعث شده است شما را به سمت اعتیاد بکشد مورد بررسی قرار می گیرد. شاید در نگاه اول کار بیهوده ای به نظر برسد ولی یکی از اقدامات مهم در ترک اعتیاد موفقیت آمیز حذف عامل اصلی اعتیاد می باشد. خیلی از افرادی که گرفتار اعتیاد شده اند حتی خودشان هم نمی دانند کجا و چطور معتاد شدند و فکر می کنند اعتیاد آن ها دلیل ندارد ولی مطمئنا پشت هر اتفاق در زندگی دلیل و عامل وجود دارد که باعث افتادن آن می شود.

علاوه بر اینکه عامل اصلی و ریشه ای اعتیاد پیدا شود در این جلسات به موارد دیگری نیز پرداخته می شود. روان درمانگر با استفاده از تخصص خود و با کمک فرد بیمار متوجه آسیب های روحی و روانی که ناشی از مصرف مواد مخدر می باشد در شما می شود و شمار را کمک و راهنمایی می کند تا این آسیب ها رفع شوند. در این جلسات خیلی از چیزها و موارد بررسی می شود و ریشه بسیاری از مشکلات روحی و روانی شناسایی می شود. کار رون درمانگر این است که با صبر و حوصله به شما کمک کند تا از لحاظ روانی سلامت خود را به دست آورید و به بهبودی دست پیدا کنید.

درمان موفق و ناموفق در کمپ ترک اعتیاد

باید بگوییم که درمان موفق در ترک اعتیاد از ذهن دور نیست و شما می توانید با گذراندن دوره ترک اعتیاد روز های سلامتی خود را دوباره به دست بیاورید. به یاد بیاورید که شما شخصی بودید که قبل از اینکه گرفتار اعتیاد شوید زندگی را دوست داشتید ولی با ورود اعتیاد به زنگی خود افسرده شدید و توانایی کنترل زندگی خود را نداشتید. شما بزرگترین مخلوق خداوند و لایق بهترین زندگی هستید.

اگر اعتیاد زندگی شما را دگرگون و بهم ریخته کرده است و نعمت هایی از جمله خانواده ، سلامتی ، جایگاه اجتماعی و وضعیت اقتصادی خوب را از شما دریغ کرده است نگران نباشید. شما می توانید با مراجعه به بهترین کمپ ترک اعتیاد و مشاوره و راهنمایی افرادی که در این زمینه تخصص دارند اعتیاد خود را ترک کنید و به بهبودی دست یابید.

اما درمان ناموفق در ترک اعتیاد به این معنی نمی باشد که دیگر نمی توانید اعتیاد خود را درمان کنید. اینکه ناامید و افسرده می باشید قابل درک است ولی همه این احوال و احساسات با مراجعه به مرکز کمپ ترک اعتیاد و مشاوره خوب قابل درمان می باشد و علاوه بر اینکه تجربه ترک اعتیاد موفق را دارید از مشکلات و آسیب های ناشی از ترک ناموفق خلاص می شوید و آن ها را هم حل می کنید. برای این کار کافی است کمی انگیزه داشته باشید و اقدام به ترک اعتیاد کنید.

درمان موفق و ناموفق در کمپ ترک اعتیاد

ترک اعتیاد با برنامه 12 قدم

انجمن روان پزشکان آمریکا کارکرد ۱۲ قدم را چنین خلاصه کرده‌ است:

  • ثابت کردن این مسئله که معتاد توانایی کنترل اعتیاد و اجبار به مصرف را ندارد.
  • باور کردن اینکه تنها یک نیروی برتر که همان انگیزه آنها است می تواند توانایی لازم را در ترک کردن فراهم کند.
  • یادآوری و تکرار خطاهای گذشته با کمک یک راهنما مانند روانپزشک یا یک عضو باتجربه
  • جبران کردن خسارات وارد شده بر خود و زندگی خود در گذشته
  • یادگیری روش زندگی جدید با استفاده از الگوهای رفتاری جدید
  • کمک کردن به معتادانی که رنج می کشند و از همان اعتیاد و اجبار به مصرف اذیت می شوند.

زمان ترک اعتیاد در کمپ

24 تا 72 ساعت بعد از آخرین مصرف: این مدت برای بیمار به گونه ای می باشد که احساس خستگی می کند و به خواب بیشتر نیاز دارد و دچار افسردگی می شود. در این زمان باید مراقب بروز نشانه هایی از قبیل اضطراب شدید ، حمله و هراس یا فکر کردن به خودکشی و یا خود سوزی بود و همچنین در کنار این نشانه ها احساساتی مانند پارانوبا یا بد بینی و یا توهم و هذیان گویی را حتما به پزشک متخصص در این زمینه گزارش دهید. باید بگوییم که خوشبختانه این علائم قابل درمان هستند و می توان با کمک گرفتن از مداخله های پزشکی در دوران سم زدایی و ترک اعتیاد حاد به بهبودی حال بیمار آسان تر رسید.
هفته اول: در این زمان ولع و وسوسه بسیار شدیدی و غیر قابل کنترل دیده می شود و این نشانه یک هفته بعد از آخرین مصرف شروع می شود. همچنین احساس ناامیدی و پوچی ، نوسانات خلقی ، اضطراب ، تحریک پذیری ، خستگی ، آشفتگی ، اختلالات خواب ، اختلال در گردش خون ، درد و سردرد در این زمان شایع می باشد و همچنین نشانه ی دیگری که این زمان دارد این است که بیمار احساس گرسنگی شدیدی می کند و همین باعث می شود پر خوری کند و اضافه وزن داشته باشد.
هفته دوم: برخی از علائمی وجود دارد که در این مرحله شایع می باشد که این علائم عبارتند از:نوسانات خلقی ، افسردگی ، اختلالت خواب و ولع غیر قابل کنترل به مصرف مواد مخدر . ممکن است این علائم با شدت کم تا چند هفته آینده باقی بماند.
هفته سوم تا چهارم: در این زمان با توجه به روش های درمانی تجویز شده توسط پزشک متخصص بیمار انتظار می رود که حال عمومی بیمار بهبود بیابد ، الگوهای خواب رعایت شود ، بیمار انرژی بیشتری پیدا کند و میل کمی به مصرف مجدد داشته باشد و نوسانات خلقی اون از بین برود.

زمان ترک اعتیاد در کمپ

تاثیر مشاوره در کمپ ترک اعتیاد

همانطور که گفتیم روش های زیادی برای درمان و ترک اعتیاد وجود دارد و همه این روش ها باید در جای خود با برنامه درست و صحیح و با بررسی و سنجیدن شرایط بیمار تجویز شود. اما در برخی مراکز به دلیل عدم وجود روان درمانی تنها از یک روش رایج استفاده می شود و این روش جایگزینی مواد با متادون می باشد و به این دلیل است که به بیمار آموزش های لازم برای مقابله با وسوسه ای که آن را به مصرف مواد مخدر می کشاند نمی دهند و سعی می کنند بیماران را وابسته به یک مواد خاص کنند.

متادون درمانی برای افراد کمی که سطح اعتیاد خاصی دارند تجویز می شود ولی روشی مناسب برای همه افراد معتاد نمی باشد و نباید به عنوان یک دمان همگانی استفاده شود. اگر فرایند و دوره ترک اعتیاد را در یک مرکز مشاوره مورد بررسی قرار دهید متوجه این موضوع می شوید که در آن مرکز مشاوره و ترک اعتیاد با توجه به شرایط روحی و روانی و جسمی بیمار روش درمانی انتخاب و انجام می شود. یکی از مهم ترین نکات برای درمان موفقیت آمیز اعتیاد این است که روش درمانی درستی با کمک پزشک و روانشناس انجام شود و تاثیر مهمی در ترک اعتیاد دارد.

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره کمپ ترک اعتیاد آشنا شوید. اگر تجربه ای در این باره دارید با ما به اشتراک بگذارید.

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)