درمان اعتیاد

درمان اعتیاد

همان طور که می دانیم وابستگی به اعتیاد خیلی زیاد است و درمان اعتیاد روش هایی دارد که باید طی شود که بسیار مهم و کابردی هستند پس با ما همراه باشید .

درمان اعتیاد به مواد مخدر چیست ؟

اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری است که در برخی از موارد ممکن است فرد را به کام مرگ هم ببرد . این بیماری نوعی ارتباط تسکین دهنده با یم ماده روان گردان با تاثیر گزار بر ذهن و یا رفتاری که ما را در برابر ميل بیش از حد، ناتوان می کند می باشد . اعتیاد به عنوان حالتی که در آن بدن انسان برای انجام فعالیت های عادی خود به یک ماده یا یک رفتار خاص وابسته می شود تعریف شده است . زمانی که که ماده مورد نیاز در اختیار بدن قرار نمی گیرد یا انجام رفتاری که شخص معتاد بدان وابسته شده است امکان پذیر نمی باشد ، نتیجه کار بروز علائم خماری يا محروميت است .

در مورد ترک و درمان های بسیار مواد یک سری باور های غلط بسیاری وجود دارد که بسیاری از افراد درمان این بیماری را غیر ممکن می دانند و نیز برخی از افراد برای حل کردن این مشکل روش های نوین و آسانی که در ترک مورد استفاده قرار می گیرد را اظلاعی ندارند و از آن بی خبر هستند . امروزه خدمات بسیار تخصصی در زمینه ترک و درمان اعتیاد وجود دارد که به شما کمک می کند نه تنها از وابستگی جسمانی به مواد رهایی یابید بلکه از نظر روانی نیز دیگر به آن وابسته نباشید و با ریشه های گرایش به اعتیاد در خود مبارزه کنید .

اعتیاد به مواد یک بیماری است که قابل درمان است اما در درمان آن آگاهی و شناخت بیمار و خانواده نسسبت به ویژگی ها و خصوصیات اعتیاد و درمانش لازم و ضروری است . لازم است هم بیمار و هم خانواده اش بدانند که اعتیاد بیماری مزمن است و بهبودی نیازمند صبر و بردباری آنها می باشد .

برای درمان اعتیاد یک زمان مشخص وجود ندارد . پیشینه اعتیاد ، میزان مصرف ، ویژگیهای شخصیتی و خانوادگی ، نوع ماده مصرفی ، بیماری های همراه با اعتیاد ، میزان حمایت ، استفاده از درمانهای داروئی و غیر داروئی  و عوامل دیگری در طول مدت بهبودی و ترک اعتیاد تاثیر گذار هستند و البته گاهی حتی بیمار برای درمان روش مناسب را انتخاب نمی نماید که این موضوع نیز باعث به تاخیر افتادن درمان اعتیاد می شود .

مدت زمان لازم برای درمان اعتیاد

روش های مختلف درمان اعتیاد

روش اولی که برای درمان اعتیاد استفاده می شود کم کردن تدریجی مواد است که در این روش فرد معتاد می تواند با یک برنامه ریزی منظم و دقیق و با اراده قوی و محکمی که دارد روزانه از ماده مخدری كه استفاده می نماید كم كند  تا آن را در مدت 2 تا 3 هفته به صفر برساند . در این روش بیمار نیاز دارد كه زیر نظر روان پزشك معالج از داروهای تجویز شده استفاده نماید .

داروهای تجویز شده اغلب داروهایی است كه در رشته روان پزشكی  به كار برده می شود و موجب می گردد كه علایم وابستگی روانی و جسمی بیمار معتاد به آن میزان كاهش یابد كه فرد معتاد احساس نیاز به ماده مخدر نداشته باشد. از خصوصیات این روش درمان اعتیاد ،این است كه فرد می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد .

روش دومی که در ترک اعتیاد می تواند بسیار کمک کننده باشد استفاده از دارو های ترک اعتیاد به طور سرپایی است که در این روش ترک اعتیاد فرد معتاد توسط پزشک درمان خود را شروع می نماید و داروهایی برای وی تجویز می شود كه شامل داروهای اعصاب و داروهایی است كه ماده مخدر نیستند ، اما اثراتی شبیه ماده مخدر دارند . در این روش درمان اعتیاد به بیمار توصیه می شود كه به هیچ عنوان از ماده مخدر استفاده ننماید . اثرات درمانی داروهای تجویز شده و این كه به چه میزان باید تجویز گردد بستگی به نوع ماده مخدر مصرفی و مقدار آن دارد . در این روش اغلب توصیه می گردد كه بیمار معتاد به مدت چند روز تا یك هفته در منزل استراحت نموده  و بعد به كارهای روزمره خود بپردازد .

روش سومی که در درمان ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از دارو های ترک اعتیاد با بستری شدن در بیمارستان است که این روش درمان اعتیاد کمی مااند روش دوم می باشد .  با این تفاوت كه فرد معتاد در  بیمارستان بستری می گردد و كلیه امور درمانی با نظارت پزشك معالج انجام  می شود. از امتیازات این روش درمان اعتیاد این است كه بیمار معتاد از نزدیك مورد مراقبت های لازم پزشكی و پرستاری قراردارد و چون در بیمارستان بستری است دسترسی او به مواد مخدر  بسیار كم و یا غیر ممكن است و اگر گاهی بیمار نیاز به داروهای خاص خوراكی و یا تزریقی داشته باشد ، این داروها به راحتی  در بیمارستان به وی داده شده و یا تزریق می گردد و لذا هرگونه علایم ناشی از ترك ، خواه روانی و یا جسمی ، سریع تر درمان می گردد .

روش چهارم درمان ترک اعتیاد  روش سم زدایی یا U.R.O.D است ، آخرین و پیشرفته ترین و سریع ترین روش ترک اعتیاد ، در حال حاضر روش  سم زدایی یاU.R.O.Dاست . در این روش بسته به نوع ماده مخدر ، طریقه استفاده از آن ، و مدت زمانی كه سبب اعتیاد شده است ؛ فرد معتاد بین 4 تا 6 ساعت توسط متخصص بیهوش می شود. در مدت زمان بیهوشی داروهایی به بیمار تزریق می گردد كه وی بعد از آن  كه به هوش می آید بسیاری از علایم جسمی ترك ماده مخدر را ندارد، مگر عوارض معمولی بعد از بیهوشی . همان گونه كه بارها اشاره  و تأكید گردید ادامه  درمان های ضروری به عهده روان پزشك معالج است كه با بررسی علایم روانی ، برنامه ریزی درمانی را شروع می نماید .

داروهایی كه اغلب مورد استفاده قرار می گیرند داروهای ضد ماده مخدر و داروهای ضروری برای درمان علائم روانی و برخی علائم جسمی باقی مانده می باشد كه ممكن است ضعف ، سستی و … را در بر داشته باشد . روش سم زدایی بهتر است  در بیمارستان صورت پذیرد و لازم است كه بیمار بعد از انجام سم زدایی چند روز در بیمارستان بستری باشد تا توسط پزشك  معالج علائم جسمی و روانی او به حالتی اطمینان بخش بهبود یافته و بقیه درمان ها به طور سرپایی ادامه یابد . تشخیص و تصمیم گیری در مورد زمان مرخص شدن بیمار معتاد برعهده پزشك معالج است .

روش های مختلف درمان اعتیاد

نکات ضروری برای موفقیت در درمان اعتیاد

بنابر آنچه كه گفته شد و چنانچه می خواهید در ترك و درمان اعتیاد خود یا نزدیكان خود موفق باشید ، رعایت موارد زیر ضروری است ؛ در غیر این صورت احتمال بازگشت  به اعتیاد حتمی است :
فرد معتاد از دیدگاه پزشكی خصوصاً روان پزشكی بیمار است .
فرد معتاد باید بخواهد و مصمم باشد كه از بلای  خانمانسوز اعتیاد نجات یابد .
ارزیابی های روان پزشكی ، روان شناختی ، شخصیتی ، جسمی و … قبل از شروع ترك و درمان ضروری است .
بیمار و خانواده بیمار بهتر است  كه در حد امكان نظریات و توصیه های روان پزشك  معالج را پذیرفته و به آن عمل نمایند .
بهتر است فرد معتاد با همراه  مورد اعتماد خانواده و روان پزشك معالج در بیمارستان  بستری گردد .

در صورتی كه پزشك  معالج صلاح می داند ، بیمار معتاد در مدت زمان مشخصی ممنوع الملاقات باشد  و تمام اطرافیان و نزدیكان باید این نكته را رعایت نمایند .
نوع و روش ترك  یا سم زدایی با توافق بیمار معتاد یا خانواده  او و روان پزشك معالج تعیین و انتخاب شود.
مدت زمان بستری توسط پزشك معالج  تعیین و مشخص می گردد و بیمار و خانواده او نباید بر خلاف آن عمل نمایند.
بعد از انجام ترک اعتیاد بیمار باید حداقل به مدت یك سال تحت نظر روان پزشك  به درمان خود ادامه داده و از داروهایی كه تجویز می شود استفاده و به توصیه های او عمل نماید.
درمان های غیر دارویی مانند روان درمانی انفرادی ،  گروه درمانی ، خانواده درمانی  و … اگر لازم باشد بهتر است انجام شود.

شروع به كار ، فراهم نمودن كاری مناسب ، و بازگشت سریع فرد به كار قبلی در درمان بسیار مؤثر است.
فعالیت های ورزشی روزانه و منظم یكی از ضروریات درمان اعتیاد است.

در حال حاضر پیشرفته ترین ، سریعترین و بهترین روش ترک اعتیاد ، روش سم زدایی  U.R.O.D می باشد كه بهتر است با بستری شدن در بیمارستان صورت پذیرد .

نکات ضروری برای موفقیت در درمان اعتیاد

در درمان اعتیاد به مواد مخدر پیش از هر چیزی نیاز به پذیرش مشکل توسط خود فرد است . البته روانشناسان با انجام مصاحبه های انگیزشی می توانند در عبور از این مرحله به شما کمک کنند . پس از آن ، انجام ارزیابی های کامل روان پزشكی ، روان شناختی ، شخصیتی ، جسمی و … قبل از شروع ترک و درمان ضروری است . قرار گرفتن درمان های روانشناختی در کنار درمان های پزشکی و دارویی اثر بخشی درمان را چندین برابر می کند .

به همین خاطر توصیه می کنیم از روش های غیر اصولی و خودسرانه در درمان اعتیاد بپرهیزید و پیش از انجام هر اقدامی با متخصصان اعتیاد مشورت کنید . استفاده از روش های سنتی و غیر اصولی می تواند در دراز مدت اعتیاد شما را تشدید کند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید .

نکات ضروری برای موفقیت در درمان اعتیاد

خدمات مرکز درمان اعتیاد خوب

 1. کنترل علائم قطع مصرف یا محرومیت که اصطلاحاً سم زدایی مواد یا ترک اعتیاد نامیده می شود و به برطرف کردن عوارض حاد مصرف ماده و قطع آن متمرکز می شود .
 2. تجویز درمان های دارویی اختصاصی که جهت بهبود وابستگی به مواد خاصی موثرند از جمله داروهای ضد مخدر(نالتروکسان) برای کنترل وسوسه به مصرف مواد افیونی .
 3. مداخله جهت تغییرات محیط
 4. انواع روش های رواندرمانی با هدف افزایش انگیزه و بهبود شناخت و بینش نسبت به بیماری و اصلاح مشکلات زمینه ای روانشناختی
 5. ایجاد تغییرات رفتاری بلند مدت
 6. برنامه های درمانی گروهی
 7. درمان اختلالات روانپزشکی زمینه ای(هم ابتلایی) که تسهیل کننده مصرف مواد هستند(فرد جهت خود درمانی و تقلیل علائم اقدام به مصرف مواد می کند). شایع ترین آنها عبارتند از افسردگی، اختلال دو قطبی ، وسواس ، مشکلات اضطرابی ، اختلالات جنسی(زود انزالی و ناتوانی جنسی) ، اختلال خواب ، اختلال بیش فعالی ، انواع روانپریشی و غیره . عدم توجه درمانی به این مشکلات اغلب موجب شکست درمان اعتیاد و عود مصرف می شود .

علائم اعتیاد به مواد مخدر

عوارض جانبی رایج مصرف مواد افیونی که سبب اعتیاد به مواد مخدر می‌ شود ، شامل موارد زیر است :

 • یبوست
 • خواب آلودگی
 • تهوع و استفراغ
 • تفکر مبهم
 • مشکلات تنفسی
 • مصرف بیش از حد (اُور دوز) تدریجی
 • اختلال عملکرد جنسی

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی ، بیماران باید با پزشک خود مشورت کنند . زیرا ممکن است بروز این مشکلات نشانه‌ ای از اعتیاد به مواد مخدر باشد .

از طرفی توجه داشته باشید که قرار گرفتن در معرض مکرر مواد افیونی باعث سازگاری بدن با آن می شود . همین امر باعث می‌شود که فرد مجبور به تحمل علائم ترک پس از قطع ناگهانی استفاده از مواد مخدر شود . بنابراین افرادی که داروهای افیونی تجویز شده توسط پزشک را مصرف می کنند، نه تنها باید تحت نظارت پزشک این کار را انجام دهند . بلکه باید هنگام قطع دارو نیز از نظر پزشکی تحت نظارت قرار بگیرند تا از علائم ترک به سبب اعتیاد آن‌ها جلوگیری کنند .

استفاده بیش از حد یا طولانی مدت از مواد افیونی باعث می شود بدن از نظر جسمی به مواد مخدر وابسته شود . این گونه مصرف بی‌ رویه به نوبه خود باعث سخت‌ تر شدن علائم ترك آن می شود ، كه این علائم آن‌قدر ناراحت کننده است كه متوقف كردن مصرف آنها برای فرد بسیار دشوار است. وقتی وابستگی و عدم توانایی در کنترل استفاده، در کیفیت زندگی شخص اختلال ایجاد می کند ، گفته می شود که این شخص به اختلال مصرف مواد یا اعتیاد به مواد مخدر دچار شده است .

اختلال در مصرف مواد مخدر، در ایالات متحده و سایر مناطق به سطح اپیدمیک رسیده است. این بحران آن قدر پیشروی کرده است که به “بیماری همه‌گیر مصرف مواد افیونی” معروف شده است . مصرف این داروها در آمریکا از دهه 1990 میلادی آغاز شده است. تغییر مقررات فدرال و افزایش بازاریابی توسط شرکت‌های دارویی و تجویز قانونی اپیوییدها اصلی‌ترین عامل تشویق مردم به مصرف این مواد بوده است .

امروزه داروهای دارای مخدر جزو بیشترین داروهای تجویز شده در ایالات متحده هستند. براساس CDC، از سال 2017 تا کنون از هر 100 نسخه آمریکایی خریداری شده حدود 58 نسخه دارای داروهای مخدر دار بوده است . مواد افیونی بسیار اعتیاد آور هستند ، از این رو بسیاری از افرادی که این داروها برای تسکین درد به آن‌ها تجویز می‌شود، وابسته یا معتاد می شوند. پس از ایجاد عادت، برخی از افراد وابسته به مواد مخدر ممکن است نسخه های خود را برای ماه ها یا سال ها ادامه دهند .

اگر هم یک پزشک از تجدید مجدد نسخه خودداری کند، ممکن است به دنبال انواع غیرقانونی مواد مخدر – مانند هروئین – برای کنترل درد مزمن یا وابستگی به مواد افیونی بروند . فردی که اعتیاد به مواد مخدر دارد ، ممکن است این مواد را از بازار غیرقانونی خریداری کند . یا ممکن است مشکلات پزشکی خود را برای دریافت مواد مخدر از پزشک جعل یا در آنها اغراق کند . متخصصان بهداشت و درمانی هم که دارای اختلال در مصرف مواد افیونی هستند ، ممکن است برای خود نسخه بنویسند یا مواد مخدر را از منابع داروخانه‌ ای تهیه کنند .

علائم اعتیاد به مواد مخدرداروهای ترک اعتیاد به مواد مخدر

متادون ، یک ماده شیمیایی مصنوعی  است که علائم ترک مواد مخدر را از بین می برد و ولع مصرف را تسکین می بخشد . از این رو بیش از 30 سال است که با موفقیت در درمان افراد معتاد به هروئین و سایر مواد افیونی مورد استفاده قرار می‌ گیرد .

مطالعات نشان می دهد که درمان اعتیاد به مواد افیونی با استفاده از دوز کافی از متادون همراه با رفتار درمانی می‌تواند میزان مرگ و میر و بسیاری از مشکلات سلامتی مرتبط با سوء مصرف مواد افیونی را کاهش دهد . بوپرنورفین نیز یکی دیگر از مواد مخدر مصنوعی و دارویی است که اخیراً برای درمان اعتیاد به مواد مخدر تأیید شده است . این دارو می تواند توسط پزشک به بیمار تجویز شود .

کلام آخر

همان طور که در این مقاله  خواندید درمان اعتیاد با روش های مختلفی انجام می شود که شما با خواندن آن ها به طور کامل با آن ها آشنا شده اید همچنین از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، اگر پیشنهادی یا تجربه ای در این زمینه دارید ممنون می شویم که با در میان بگذارید .

تماس با کارشناس (کلیک کنید)