کمپ ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

اعتیاد یک مسئله ساده نیست و از راه های ترک اعتیاد مراجعه به یک کمپ ترک اعتیاد است که کمک زیادی به درمان اعتیاد خواهد کرد.اگر در فکر ترک دادن اعتیاد هستید به یک کمپ مراجعه کنید تا هر چه سریعتر درمان شوید.

 

راه های مختلف ترک کردن اعتیاد

اگر فردی تصمیم به ترک اعتیاد گرفته است باید یک راه و راه های را برای ترک پیش ببرد. در صورتی که یک راه غلط را انتخاب کند هرگز به ترک موفق نخواهد شد و حتی ممکن است وضعیت بدتر هم بشود.

مراجعه به یک کمپ برای درمان اعتیاد باعث باعث پی بردن فرد معتاد به عمق فاجعه اعتیاد خواهد شد و بیشتر برای درمان تلاش خواهند کرد و سرانجام ترک در یک نتیجه خوب گرفتن است.

اعتیاد در باور مردم چگونه است؟

در باور بیشتر مردم اعتیاد یک جرم است و فردی که معتاد شده قطعا انسان بدی بوده که دارای خصوصیات بد اخلاقی است.

اگر تا کنون شما هم چنین دیدگاهی را در مورد اعتیاد داشته اید پس دیدگاه خود را عوض کنید و یا کمی روی دیدگاه خود تجدید نظر کنید چون چنین دیدگاهی نسبت به افراد معتاد باعث نابودی و دور کردنشان از جامعه خواهد بود.

 

در اجتماع به گونه ای با فرد معتاد رفتار شده انگار مجرم است و چه بهتر که نابود شود. هر چند که اعتیاد در برخی افراد باعث وقوع جرم هم هست. مثلا هستند افراد معتادی که به خاطر فقر و نداری برای برطرف کردن احتیاجات خود جرم های چون دزدی را مرتکب شده اند.

برخی دیگر از افراد معتاد به علت اعتیاد خود نسبت به بهداشت فردی خود رفتارهای درست جایگزین شود. برخی افراد درمان و ترک اعتیاد را با اعمال به زور و شلاق درمانی ممکن دانسته اند.

شاید هم از روش شکنجه و آزار معتاد توانسته باشند ترک اعتیاد را ممکن کنند اما آگاه باشید که روشی که به زور متکی باشد ترک موقتی است و شاید فقط چند روز جواب دهد و اگر شرایطی برای فرد محیا شود به آسانی به اعتیاد باز خواهد گشت.

متاسفانه استفاده از روش های نادرست برای ترک اعتیاد نیز یک باور غلط است که در ذهن مردم افتاده و برگرفته از درک نادرست از واقعیت اعتیاد است و باید اصلاح شود.

مناسب ترین راه برای ترک اعتیاد

ترک کردن اعتیاد در یک کمپ یک راه مناسب در میان راه ها و شیوه های ترک است، اما کمپ چه مکانی است و تا چه اندازه در ترک و درمان اعتیاد بیماران موثر است؟

 

منظور از کمپ ترک اعتیاد یک مکان و مرکز است که به طور موقت معتادان را برای درمان شدن پذیرش خواهد کرد.

بیمار در کمپ ترک برای یک مدت زمان مشخص ( چند هفته تا یک ماه ) خواهد ماند تا دوره درمان را بگذراند و بعد از گذراندن کامل مراحل ترک با بهبودی از کمپ مرخص شود. یک کمپ، قبل از هر چیز باید مجوز داشته باشد تا بتواند به فعالیت های سالم خود ادامه دهد.

در مدت زمانی که فرد معتاد در حال درمان است افرادی به عنوان پزشک متخصص، روانشناس و مشاوره نیز در کمپ حاضر هستند تا به فرد معتاد کمک کنند که در درمان دچار مشکل نشود و بهبود یابد.

یک مورد که قبلا هم گفتیم، مجوزهای قانونی کمپ است که باید حتما از داشتن مجوز توسط مرکزی که قرار است فرد معتاد پذیرش شود مطمئن شوید.

مجوزهای قانونی به ویژه مجوز بهزیستی یک شناسه است که اصالت مرکز را نشان خواهد داد. در ضمن هر کمپ دارای امکانات خاص خود است که با توجه به نوع امکانات کیفیت خدمات رسانی مرکز متفاوت خواهد بود.

 

( مثل هتل های که از لحاظ امکانات متفاوت هستند و با توجه به امکانات و خدماتی که دارند درجه بندی شده اند. )

افراد معتاد در کمپ برای مدت کوتاهی در کمپ قرنطینه خواهند شد. مدت زمان قرنطینه معمولا یک هفته خواهد بود و در مدت زمان گفته شده فرد موفق به ترک جسمی ( گذراندن مرحله سم زدایی ) شده است.

در یک کمپ ترک اعتیاد چه می گذرد؟

گفتیم که در یک مرکز و کمپ درمان افراد معتاد شکل خواهد گرفت اما مراحلی که باید در یک کمپ طی شود تا فرد درمان شود چیست؟

اولین مرحله ای که فرد معتاد باید بگذراند، ترک جسمی بوده که با قرنطینه فرد معتاد همراه است. در مدت زمانی که فرد معتاد قرنطینه است تمامی لوازم مورد نیاز برای رفاه و درمان او فراهم شده است. ( حتی غذای معتاد در حال ترک به صورت سه وعده کامل به معتاد داده خواهد شد. )

در دروان ترک جسمی فرد معتاد از هر مخدری به دور است و با معاینه شدن توسط دکتر شروع به مصرف داروهای ویژه دوران ترک خواهد کرد.

داروهای که برای فرد معتاد تجویز شده با تشخیص دکتر متخصص است برای آرام شدن و ترک آسانتر بیمار که اعتیادآور نبوده و جزء فرآیند درمان وی خواهد بود.

 

بعد از اتمام و گذراندن ترک جسمی حالا نوبت به ترک روحی است. ترک روحی ریشه در روح و روان فرد دارد که بر عهده روانشناسان خواهد بود.

روانشناسثان با ریشه یابی اعتیاد در فرد متوجه علت گرایش فرد به اعتیاد خواهند شد که مهمترین کاری است که در یک کمپ توسط روانشناس و یا مشاور انجام خواهد گرفت.

حتی چگونگی رفتار کردن با افراد حاضر در کمپ نیز آموزش داده خواهد شد تا از عود اعتیاد جلوگیری شود و آموزش های لازم در جلسات داده خواهد شد.

کلا در طی مراحلی که در کمپ طی خواهد شد حتی افراد نوع ارتباط سالم در اجتماع را نیز خواهند آموخت که بسیار لازم است.

به جزء موارد گفته شده ( که مربوط به برنامه های یک کمپ است. ) برخی کمپ ها دارای کارگاه های برای آموزش دادن مهارت هستند تا همه افراد مهارتی را یاد بگیرند و به عنوان یک پیشه بعد از خارج شدن از کمپ استفاده کنند مجددا معتاد نشوند.

فرد بهبود یافته از اعتیاد نباید در یک شرایط استرس زا قرار بگیرد. با فردی که از کمپ مرخص شده باید صمیمی رفتار کرد و به او اعتماد نمود.

اگر دنبال یک فرصت شغلی است و مهارت های لازم را در شغل مورد نظر دارد به او اعتماد کنید تا بتواند مشغول شود و از مشغله های فکری که اغلب وسوسه اعتیاد دوباره است دوری کند و به اعتیاد نزدیک نشود.

 

زندگی او باید در یک محیط آرام و پاک باشد تا به جزء پاک ماندن در زمان پاک بودن آرامش داشته باشد.

اگر او در یک محیط ناسالم مشغول به کار یا زندگی شود و حتی برخورد نامناسبی با او بشود ( به او اعتماد نکنند و باعث تشویش و اضطرابش شوند. ) هرگز قادر نیست زندگی پاک را ادامه دهد.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که از کمپ مرخص شده اید و با یک محیط ناآرام روبرو شده اید حتما محل کار و زندگی خود را عوض کنید زیرا نباید فراموش کنید که برای ترک و طی دروان ترک در کمپ چقدر زحمت کشیده اید و به راحتی نباید از پاک ماندن دست کشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از عملکرد و چگونگی دوران درمان در کمپ به سایت الوکمپ مراجعه کنید.

فعالیت های یک کمپ ترک اعتیاد

همه ی کمپ ها از فعالیت های خود اهداف مشخصی را دارند که به عنوان یک مقصد از آن یاد کرده ایم.

 • ایجاد یک فضای مناسب برای ترک

مهمترین کاری که یک کمپ برای درمان اعتیاد انجام خواهد داد به وجود آوردن فضای مناسب که دارای آرامش باشد است. تیم کاری کمپ به همه ی افراد حاضر در کمپ احترام خواهند گذاشت و همین احترام مایه آرام شدن معتادان است.

اگر فضای کمپ فضایی باشد که فرد معتادی که برای ترک مراجعه کرده تحقیر شود و احساس مجرم بودن کند یا حتی احساس کند که مانند انسان های عادی با وی رفتار نخواهد شد، قادر به همراهی با تیم درمانی نخواهد بود.

 

 • فراهم کردن دید و بازدید از بیماران

یک کمپ یا مرکز درمان اعتیاد را در نظر بگیرید که امکان دیدن معتادان را فراهم نکرده باشد، معتاد احساس تنهایی خواهد کرد و هرگز قادر به دریافت حمایت های عاطفی که از طریق روابط با نزدیکان فراهم خواهد شد نیست.

پس باید امکان دیدن دوستان و نزدیکان در کمپ برای افراد فراهم شود تا بتواند حمایت های لازم را به دست آورد.

 • محیطی پاک

یکی دیگر از هدف های ایجاد یک کمپ، یک محیط بدون اعتیاد است. محیطی که هیچ مواد مخدری پیدا نشود. در صورت دسترسی افراد معتاد به هر نوع مواد مخدر هرگز در محیط کمپ سالم کمپ نخواهد بود.

 • یاد دادن مهارت ها

در یک کمپ باید مهارت های ارتباطی آموزش داده شود تا فرد بتواند بگوید چه مشکلی و چه احساسی دارد.

آشنا شدن با افرادی که مانند خود فرد معتاد در حال ترک دادن هستند کمک زیادی را به ترک خواهد کرد.

 

ترک دادن معضلی به نام اعتیاد

ترک اعتیاد یعنی درمان پزشکی و روحی اعتیاد به هر نوع مواد مخدر چون ترک تریاک، شیشه، کوکائین، هروئین و برخی داروها و همچنین الکل است.

طبق تعریف گفته شده ادارات خدمات دهنده در رابطه با اعتیاد سال ها پیش ( سال 2010 ) توانستند جامعه خود را از اعتیاد دور کنند. ترک و درمان اعتیاد را باید به صورت زیر توضیح داد.

” بهبودی از اعتیاد یعنی فرآیند تغییر که به وسیله افرادی صورت خواهد گرفت. در روش بهبودی فرد معتاد در تلاش است تا بتواند سلامتی و آسایش خود را به دست بیاورد تا بتواند دوباره توانایی های بالقوه خود را به عمل برساند و شکوفا کند. ”

منظور از مرکز بازپروری افراد معتاد

مرکز بازپروری معتادان همان مرکز ترک اعتیاد است که با نظارت متخصصان در زمینه اعتیاد دوره درمان را طی خواهند کرد.برخی مراکز بازپروری با شناسایی افراد معتاد و کارتون خواب آنها را به مرکز فرستاده و شرایط کلی معتاد را به خانواده ها گزارش خواهند داد.

 

چگونگی طی کردن دوران ترک اعتیاد بدیبن صورت است که فرد معتاد مرحله سم زدایی را گذرانده و بعد از اتمام سم زدایی از اتاقی که به عنوان اتاق قرنطینه نامیده شده است خارج خواهند شد.

همزمان با حضور در جلسات درمان اعتیاد با بررسی و نظارت افراد کارشناس در کارگاه، کمپ شروع به آموختن مهارت و توانایی های شغلی کرده و در همان زمان شروع به کار خواهند کرد.

نخستین روزهای ترک اعتیاد در مراکز بازپروری با ترس و لرز برای معتاد همراه است و حتی با شنیدن واژه ” ترک اعتیاد ” احساس بی قراری کنند.

توصیه ما به افراد معتادی که برای ترک مراجعه کرده اند غلبه کردن بر احساس و عواطفی است که باعث بی قرار شدن افراد و ایجاد عذاب فکری و جسمی است که بایبد اقدامات زیر صورت گیرد.

 • پذیرش کردن بیمار ( توسط کمپ و مرکز )
 • صبر کردن در دوره ترک و عوارض خماری
 • ساختن با تغییرات رفتاری
 • مبارزه کردن با افکار منفی
 • اطمینان داشتن به دوره درمان

داروهای مصرف شونده در ترک اعتیاد

 • بوپرنورفین

داروی ضددرد، مسکن و جایگزین مواد مصرفی معتاد که اعتیادآور است.

 • شربت تهیه شده از تریاک

یک نوع مخدر بوده که ضددرد است و البته اعتیادآور.

 • داروی متادون

متادون همان دارویی است که برای مهار اعتیاد مواد مخدری مانند هروئین کاربرد دارد زیرا نگهدارنده است.

 • حب الشفا

یک داروی مناسب برای ترک مواد مخدر، مسکن و آرامبخش است که تقویت سیستم بدن فرد معتاد را نیز به همراه خواهد داشت و به هیچ وجه وابسته کننده نیست.

 

 • داروی کلونیدین

داروی که برای بهبودی عوارض ترک الکل مورد استفاده است.

 • داروی نالتروکسان

یک داروی کمکی که کاربرد درمانی در ترک اعتیاد دارد.

 • اسپند

در زمان های قدیم در طب سنتی کاربرد داشت که حالا طی تحقیقات مشخص شده که اصلا کاربردی برای مهار یا ترک مواد مخدر ندارد.

کارهای درمانی مرکز ترک اعتیاد

کمپ های ترک اعتیاد خدمات و کارهای رایجی را ارائه خواهند که به صورت موارد زیر خواهد بود.

 

 • ایجاد گفتگوی مشاوران با خانواده های که دچار مشکل اعتیاد هستند.
 • مشاوره با افراد حاضر در موقعیت کاری شخص بیمار
 • معرفی کردن بیمار به موقعیت های شغلی برای قرار دادن بیمار در یک موقعیت شغلی مناسب
 • پیگیری از حال بیمار
 • پشتیبانی بیمار قبل از ترک، در حین ترک و حتی بعد از درمان و مرخص شدن بیمار ( رها نکردن بیمار از ابتدا تا انتها )
 • کمک کردن به فرد بیمار در حین درمان ( تا بیمار به اعتیاد بازنگردد. )
 • مشاوره قوی به بیمار و ارتباط دادن با محل کار وی و خانواده اش

تمامی موارد گفته شده فقط در یک کلمه ( ترک اعتیاد ) خلاصه شده است و برای نابود کردن اعتیاد افراد و سالم شدن جامعه از اعتیاد است و زمینه یک زندگی سالم و پاک ادامه دار برای فرد بهبود یافته است.

 

تماس با کارشناس (کلیک کنید)