عوارض ترک شیشه

بسیاری از افراد بعد از ترک شیشه دچار عوارض ترک شیشه می شوند که این موضوع یک معضل برای بسیاری از افراد که در دام اعتیاد افتاده اند می‌ باشد . مصرف مواد مخدر اعتیاد آور به قدری زیاد و فرا گیر شده است که افراد باید تمام سعی و تلاش خود را بکنند تا به بسیاری از افراد آگاهی لازم را بدهند. همه ما این موضوع را می دانیم که نه تنها اعتیاد به مواد مخدر نشانه هایی را برای افراد ایجاد می کند بلکه ترک آن نیز هم علائم که عوارض خاص خودش را دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با شیشه و عوارض ترک شیشه آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید.

ماده مخدر شیشه چیست ؟

شیشه یک نوع ماده مخدر رایج است که از یک ماده مصنوعی به نام مت آمفامین تولید و ساخته می شود ، ماده مخدر شیشه یک محرک بسیار قوی است که وابستگی و اعتیاد آوری بسیار بالایی را دارد .معمولا بسیاری از افراد از ماده مخدر شیشه برای اهداف تفریحی به طور گسترده استفاده می کنند که در انتها سوء مصرف آن را برای افراد به همراه دارد که ترک آن را برای افراد بسیار سخت می کند و عوارض ترک شیشه برای افراد اصلا آسان نمی باشد .
در روز های اول استفاده از ماده مخدر شیشه با دوز های کم گیرنده های مغز تحریک شده و در نتیجه با افزایش آن انرژی، تمرکز ، سرخوشی، کاهش اشتها و بی خوابی را برای افراد به همراه دارد .

ماده مخدر شیشه چیست ؟
با مصرف ماده مخدر آن هم با دوز بالا عوارض جبران ناپذیری را برای افراد به همراه دارد که نه تنها باعث آسیب رساندن به خود بیمار می شود بلکه می تواند خانواده و جامعه را هم تحت تاثیر خود قرار دهد . در ترک اعتیاد کنار گزاشتن مصرف مخدر هایی مانند شیشه به مراتب سخت تر از مخدر های دیگر مانند ترک ماری جوانا، گل و یا انواع قرص خواهر بود .

شایع ترین عوارض مصرف شیشه

اعتماد به هر ماده مخدری نشانه های خاص خودش را به همراه دارد که این نشانه ها را می توان به مشکلات روانی و جسمانی اشاره کرد که عواقب جبران ناپذیری را برای افراد به همراه دارد ، حالا این عوارض کوتاه مدت و بلند مدت اعتیاد به شیشه که بر روی جسم و روح افراد تاثیر می گذارد به دو دسته تقسیم می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد .

عوارض جسمی مصرف شیشه

ماده مخدر شیشه بیشتر از هر نوع ماده مخدری فعالیت بدن و مغز را در افراد تشدید می کند و عوارض ترک شیشه آن بیشتر از سایر موارد است ‌. در ادامه به برخی از علائم کوتاه مدت مصرف شیشه اشاره خواهیم کرد ممنون می شویم که ما را همراهی کنید .

  • افزایش ضربان قلب
  • تهوع و استفراغ
  • عرق کردن بیش از حد
  • تحریک پذیری سریع و عصبی شدن
  • پوسیده شدن دندان ها و …

با توجه به این موضوع که ماده مخدر شیشه بر روی سلول های مغزی و تحلیل تاثیر خود را می گذارد این طبیعی است که عوارض روحی و روانی بسیار زیادی را به همراه داشته باشد به عنوان مثال توهم زایی و روان پریشی شدید بر اثر از بین رفتن گیرنده های دوپامین و سرتونین جزوی از شایع ترین عوارض روانی مصرف شیشه می باشد که این تاثیرات مصرف ماده مخدر شیشه بر روی سلول های مغزی کاملا آشکار و پدیدار است اما در بسیاری از موارد می توان این امید را به افراد مبتلا داد که انجام برخی از روش های جدید می تواند علاوه بر کاهش وابستگی به شیشه روند بهبود فرآیند ترک شیشه را آسان تر کند .

یکی از روش های موثر به اسم نورفیدبک تراپی می باشد که به عنوان یکی از ابزار های غیر تهاجمی برای آرام کردن سیستم عصبی مغز و همچنین درمان اعتیاد استفاده کرد .

عوارض ترک شیشه و نشانه های آن ها

با توجه به تمام عوارضی که مصرف شیشه برای افراد بیمار به همراه دارد برخی از افراد به دلیل نداشتن آگاهی و ترس از عوارض ترک یا درد های خماری هرگز برای ترک اعتیاد خود اقدام نمی کنند اما اگر این ترک اعتیاد در کمپ های ترک اعتیاد تخصصی انجام گیرد می تواند ترک اعتیاد بدون بازگشت را برای افراد به همراه داشته باشد ، اما این نشانه های ترک اصلا برای همیشه برای افراد نمی باشد و اگر فرد تحت نظر پزشک و افراد متخصص اقدام به ترک کنند می شود فرآیند ترک را تا حد زیادی آسان تر کرد .در ادامه به برخی از نشانه های ترک شیشه اشاره خواهیم کرد :

  • خستگی
  • بی انگیزگی
  • افسردگی
  • خواب زیاد
  • سردرگمی

عوارض ترک شیشه و نشانه های آن ها

به طور معمول علائم جسمی و پر خوابی ترک شیشه در مدت ۵ تا ۷ روز از بین خواهد رفت ولی علائم روان شناختی مانند افسردگی ،پرخاشگری ،روان پریشی و توهم ممکن است ماه ها برای افراد ادامه داشته باشد و به همین دلیل است که می گوییم ترک مصرف ماده مخدر شیشه باید در کمپ های ترک اعتیاد مخدر و زیر نظر پزشک متخصص و یک مشاور انجام شود .

بهترین روش ترک اعتیاد شیشه

با توجه به وابستگی بسیار زیاد افراد به ماده مخدر شیشه و وجود آسیب های روانی شدید که بر روی افراد وابسته به مصرف ماده مخدر ایجاد می کند ترک ماده مخدر شیشه باید توسط یک متخصص روان پزشک صورت گیرد تا دوره ترک برای افراد هر چه بهتر تحت کنترل قرار گیرد.
استفاده از برخی از دارو های جایگزین مانند مادون و بوپرنورفین برای ترک اعتیاد به شیشه در بسیاری از مراکز درمانی شایع می باشد که نکته بسیار مهم این است که اگر افراد بیمار بدون مشاوره و تجویز پزشک اقدام به مصرف ماده اعتیاد آور کنند در نهایت ممکن است مجبور به گذراندن دوره ترک اعتیاد به متادون نیز بشوند .

ترک ماده مخدر شیشه

افراد بیماری که به ماده مخدر شیشه اعتیاد دارند برای درمان اعتیاد و ترک اعتیاد تقریبا راه دشوار و سختی را پیش رو دارند که با توجه به این موضوع که ماده مخدر شیشه یک ماده مخدر صنعتی است و معمولا در لابراتوار های خانگی و به روش های اشتباه و خطرناک تولید می شوند که عوارض فیزیکی و روانی بسیار شدیدی را برای افراد مصرف کننده به همراه دارد ‌. البته باید به این موضوع توجه داشت که میزان سختی ترک شیشه برای هر فرد با توجه به مدت مصرف ، نوع شیشه ، دوز مصرف، شرایط فیزیکی و روانی متفاوتی می باشد .
مصرف ماده مخدر شیشه بعد از گذشت مدت کوتاهی باعث ایجاد مشکلات و تغییرات در سیستم عصبی و مغز فرد می شود و آسیب های بسیار شدیدی را از نظر روانی به افراد معتاد وارد می کند .

ترک شیشه در منزل

برخی از افراد و کمپ و مرکز های ترک اعتیاد غیر مجاز تبلیغات گسترده ای را در زمینه ترک شیشه و منزل را می کنند و افراد بیمار را به ترک شیشه در منزل تشویق می کنند که متاسفانه با توجه به شدت و خطرات زیادی که مصرف ماده مخدر شیشه برای افراد به همراه دارد اکثرا تلاش هایی برای ترک شیشه در خانه با شکست مواجه می شود و عواقب بسیاری را برای افراد به همراه دارد .
هر بار که افراد مبتلا برای ترک شیشه اقدام می کنند و در بین راه شکست می خورند اعتماد به نفس آن ها برای ترک قطعی در آینده بسیار پایین می آید. ما به شما توصیه می کنیم که به یک مرکز ترک اعتیاد تخصصی برای ترک شیشه مراجعه و در یک کلینیک معتبر تحت نظارت یک متخصص روان پزشکی و کادر پزشکی مجرب تحت درمان باشید .

علائم مصرف شیشه

بسیاری از افراد که به ماده مخدر شیشه اعتیاد دارند دارای علائم یکسانی هستند که هر چند ممکن است برخی از این علائم فقط در برخی از افراد خودش را نشان دهد ، البته این نکته را هم باید بدانید که شدت هریک از این علائم ممکن است در برخی از افراد مختلف متفاوت باشد.
یکی از بازی ترین علائم مصرف شیشه بی خوابی می باشد به طوری که فرد پس از مصرف شیشه ممکن است چند روز بعد از مصرف ماده مخدر شیشه اصلا نخوابند و سطح انرژی بسیار بالایی را داشته باشند ، داشتن توهم شدید و خیره شدن به یک نقطه و صحبت کردن زیاد و رفتار های پر خطر از نشانه های شایع مصرف ماده مخدر شیشه می باشد . با توجه به آزاد شدن و مصرف انرژی بسیار زیاد بعد از مصرف ماده مخدر شیشه بعد از این که اثر این ماده مخدر با طور کامل از بین رفت معمولا این افراد به شدت احساس خستگی می کنند و برای این که این انرژی را دوباره به دست بیاورند ممکن است دو روز به صورت مداوم بخوابند و پس از بیداری هم فرد دچار سردرد های شدید و بی قراری شوند

ترک شیشه در منزل

مدت زمان لازم برای ترک شیشه

سوالی که بسیاری از افراد و خانواده ها می پرسند این است که چه مدت برای ترک شیشه لازم است ؟ اما باید به شما بگوئیم که نمی توان به دقیق و حتم مدت زمان مشخصی را برای درمان قطعی شیشه اعلام کرد زیرا مدت زمان ترک شیشه به شرایط فیزیکی و روانی بیمار بستگی دارد و با توجه به تاثیرات مخربی که مصرف شیشه بر روی مغز افراد می گذارد علاوه بر درمان و ترک فیزیکی اعتیاد به شیشه باید جنبه های روانی و وسوسه های بعد از ترک را برای افراد در نظر گرفت تا از بازگشت بیماری و مصرف دوباره فرد به ماده مخدر جلوگیری کرد ولی به طور تقریبی ترک قطعی و اصولی شیشه ممکن است بین ۲ تا ۹ ماه طول بکشد .

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مقاله عوارض ترک شیشه همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید.

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)