هزینه سم زدایی بدن

 این مسئله که اولین قدم برای ترک اعتیاد داشتن انگیزه است مهم است ولی مسائل دیگری وجود دارد که برای درمان اعتیاد به کار می آیند. یکی از این مسائل مهم، داشتن هزینه کافی برای درمان است. اینکه ما در نظر بگیریم هزینه سم زدایی بدن به روش  Urod یکی از موضوعات مهم است که باید مورد توجه قرار بگیرد. به همین دلیل  انجام سم زدایی به روش  Urod در هر مرکز ترک اعتیادی یکسان نیست و متفاوت است. احتمالا شما هم جزو کسانی هستید که این روش را برای سم زدایی انتخاب کردید و یا می خواهید که اطلاعات بیشتری در مورد سم زدایی  Urod داشته باشید. راه های مختلفی برای درمان اعتیاد وجود دارد. راه هایی که اول و آخرشان به درمان اعتیاد ختم شده است و به همین علت معتاد از دام اعتیاد بیرون کشیده شود پس با ما همراه باشید تا مقاله ای که در رابطه با این موضوع است را بیشتر آشنا شوید.

سم زدایی بدن چیست؟

قبل از اینکه شما را با هزینه های سم زدایی بدن آشنا کینم ، ابتدا باید معنی و مفهوم سم زدایی را بدانید. سم زدایی به روشی گفته می شود که بدن از هر نوع مواد مخدر پاک و تمیز شود. این روش با توجه به سطح و نوع اعتیاد فرد انواع مختلفی دارد که در ادامه درباره آن صحبت می کنیم.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه می توان تاثیرات مخربی که مواد مخدر در بدن فرد معتاد در طی چندین سال گذاشته باشید با این روش در چند ساعت یا چند روز از بین برد؟ باید بگوییم که اشتباه نکنید. سم زدایی همه ی علائم اعتیاد را از فرد پاک نمی کند. اگر می خواهید جواب سوال خود را بگیرید و تاثیرات سم زدایی را روی بدن بدانید ما در اینجا چند نوع را ذکر می کنیم:

 • کم شدن علائم ترک اعتیاد:  برخی موارد در فرایند ترک جسمی اعتیاد بدن فشار های زیادی را تحمل می کند. از جمله این فشار ها می توان به بدن درد ، استخوان درد ، آبریزش بینی ، ابریزش چشم، و… اشاره کرد. این علائم بستگی به سطح اعتیاد فرد معتاد دارد که اگر بالاتر باشد، این علائم خیلی قوی می باشد و نشان می دهد. وقتی از این روش استفاده می شود این علائم خود را نشان نمی دهند. استفاده کردن از داروهای مختلف مانند داروهای ضد مخدر ، داروهای بیهوشی و …. عوامل کاهش این علائم هستند.
 • تاثیر بر روی گیرنده های مواد مخدر روی مغز: در این روش از داروهای مخصوص ضد مخدر استفاده می شود. این داروهای به گیرنده های مواد مخدر در مغز فرد معتاد می چسبد و مواد مخدر را در مغز پاک و تمیز می کند. این یک تعریف ساده و مختصری برای درک تاثیر این داروهای بر روی مغز می باشد.
 • کم شدن تمایل مصرف در فرد معتاد: دلیل این علائم بخاطر این است که ارتباطی که گیرنده های مغزی به مواد مخدر دارد قطع می شود و میل به استفاده از مواد کاهش می یابد.

با توجه به این علائمی که گفته شد نمی توان ادعا کرد که این روش همه ی اثرات اعتیاد را از بدن پاک می کند. بعد از انجام این روش، اقدامات بسیاری لازم است تا این درمان به طوره کامل انجام شود تا فرد کاملا پاک شود. معمولا بعد از سم زدایی و انجام این عملیات نیاز به بستری نیست، اما در بعضی شرایط خاص، با توجه به معاینه پزشک نیاز است که فرد ، یک مدتی را تحت مراقب پزشک و کادر درمانی بستری شود.

انواع سم زدایی بدن

سم زدایی انواع مختلفی دارد و سم زدایی فوق سریع تنها روش سم زدایی نیست. انتخاب نوع روشی که قرار است سم زدایی انجام شود با توجه به تشخیص پزشک و خواسته بیمار انجام می شود. در اینجا ما این روش ها را برای شما ذکر می کنیم:

 • سم زدایی سرپایی: در این روش بیمار در مرکز درمانی بستری نمی شود. این روش برای برخی افراد مناسب است ولی به افرادی که اعتیاد سطح بالایی دارد پیشنهاد نمی شود. در این روش فرد معتاد به خواسته ی خود مصرف مواد را قطع می کند و برای مصرف دارو در صورت تمایل، در زمان های تعیین شده با تجویز پزشک داروهای ضد مخدری را استفاده می کند. البته مراجعه به مرکز درمانی تا پایان دوره ترک اعتیاد برای این افراد ضروری است.
 • سم زدایی تدریجی: در این روش، کم کم مصرف مواد کاهش پیدا می کند و در صورت نیاز، علائم خماری که در فرد معتاد است به وسیله دارو کنترل می شود. بعد از طی کردن مدت زمانی تعیین شده، بدن از مواد مخدر و سموم پاک می شود.
 • سم زدایی سریع: در این روش درمانی زمان آن وابسته به نوع اعتیاد فرد می باشد و این درمان برای هر فرد متفاوت است. معمولا زمان سم زدایی سریع، از چهار روز تا دو هفته زمان می برد. در این روش بیمار تحت مصرف دارو های مختلف با تجویز پزشک، بدون داشتن علائم ترک اعتیاد، گیرنده های مواد مخدر در مغز پاک می شود.
 • سم زدایی فوق سریع یا UROD: در این سم زدایی چون در طی چند ساعت انجام می شود آن را فوق سریع می نامند. در ادامه بیشتر با این نوع سم زدایی آشنا می شویم.

بررسی روش UROD برای سم زدایی معتادان به مواد مخدر

UROD  این روش یکی از روش های کاهش گیرنده های مواد مخدر در مغز می باشد. وقتی که فرد معتاد مصرف مواد مخدر را کنار می گذارد، دسته ای از علائم قطع مصرف یا ترک آن ایجاد می شود. این علائم شامل: بی خوابی، بی قراری، درد عضلانی ، اسهال و دل پیچه، ابریزش بینی و از همه ی این علائم بدتر احساس میل و اشتیاق به مواد مخدر بیشتر می شود. مصرف مواد مخدر باعث افزایش گیرنده های طبیعی آن ها در مغز می شود. بنابر این پس از قطع مصرف، در ساعت های نا آرام و بحرانی که معمولا 8 تا 12 ساعت پس از آخرین مصرف است، مغز منتظر موادی است تا گیرنده های مغزی را وسوسه کرده و حالت نشاط و سرخوشی را ایجاد کند. در غیر این صورت علائم جسمی ترک به وجود می آیند. بنابر این استفاده از روش UROD باعث می شود به جای اینکه این علائم جسمی که بر اساس سطح اعتیاد فرد نوع و ماده مصرفی حدود 3 تا 7 رو ادامه داشته باشد را به وجود آورد، می توان با این روش طی 4 ساعت این سم زدایی انجام شود. بسیاری از مواردی که فرد معتاد دوباره به اعتیاد برمی گردد و گرایش آن بیشتر می شود در طی یک هفته رخ می دهد. اینکه بدانیم سم زدایی اولین گام برای درمان ترک اعتیاد است و هنگامی که چند بار این اولین گام ناموفق باشد، معتاد انگیزه لازم را برای ترک از دست می دهد. امروزه بعضی افراد به این که هر بازگشتی تجربه ای است برای بیمار و درمان گر تا در دوره های بعدی بتواند پیشگیری بهتری را انجام دهد. اما این در مواردی نتیجه دارد که معتاد همکاری کند و انگیزه و اراده ی خود را از دست ندهد.

چرا روش UROD برای معتادان مناسب است؟

علت هایی وجود دارد که بیماران از این روش سم زدایی استفاده می کنند. اولین و مهم تربن علت این است که از عوارضی که از ترک مصرف مواد مخدر فرار کند و با خود می گوید هرچه که می خواهد بشود من که بیهوش هستم. 4ساعته همه چیز تمام می شود، چند روزی هم علائم خفیف و خماری کمی ظاهر می شود که معتادان به این علائم عادت دارند و با آن دشمن نیستند. همینطور اگر معتاد مواد خوب مصرف نکند یا مواد دیر گیرش بیارد در زمان اعتیادش هم این علائم را به طور ساده ای تجربه می کند.

دومین علتی که از این روش استفاده می کنند مربوط به کسانی می شود که قصد مسافرت به کشور هایی دارند که در آنجا مواد مخدر پیدا نمی شود یا افرادی که می خواهند چند ماه به صورت تفننی مواد مصرف نکنند.

سم‌زدایی urod چگونه انجام می‌شود؟

روش سم زدایی بدن از مواد مخدر در آغاز با بیهوش کردن بیمار آغاز می شود، و از طریق سرم داروهایی که خاصیت ضد مخدری دارند را به بیمار تزریق می کنند. این داروهای ضد مخدری به گیرنده های مغز می چسبند و مخدرهایی که روی گیرنده های مغز نشسته را پاک و دفع می کنند. به همین دلیل زمانی که بیمار داروی نالتروکساننالتروکسان مصرف می کند، دیگر نمی تواند هیچ نوع مواده مخدری را مصرف کند. دلیلش هم این است که مغز توسط نالتروکسان پوشیده شده است و مواد مخدر جایی برای قرار گرفتن بر روی گیرنده های مغز ندارند و توسط نالتروکسان مسدود شده است. این درمان محافظ بدن در برابر جذب مواد مخدر است، به این صورت که بدن بیمار در حالی که بیهوش است کاملا پاک می شود. بعد از انجام سم زدایی بیمار باید تا حداقل 3 ماه با تجویز پزشک مربوطه و تعداد روز های آن بستگی به سطح اعتیاد دارد که داروی نالتروکسان را هر روز مصرف کند. بعضی از افراد هم 2تا3 ماه اول مصرف می کنند و بعد که دارو را قطع میکنند دچار هیچ مشکلی نمی شوند.

این دارو به طور کلی گیرنده های مغزی را از مواد مخدر که منبع آن است کاملا پاکسازی می کند و این عمل سم زدایی بدن از مواد مخدر را انجام می دهد. علاوه بر مسدودیتی که روی مغز انجام می دهد و اجازه ی قرار گرفتن بر روی مغز را نمی دهد، خاصیتی همانند فیزیو تراپی را برای گیرنده انجام می دهد. گیرنده های مخدری در مغز کارشان این است که روزانه یک میزان مرفین ترشح کنند. زمانی که ما آن ماده را از بیرون وارد بدن می کنیم این گیرنده ها تنبل می شوند و مثل روز اول کار نمی کنند. برای مثال یک دستی که سالم است را یک هفته به دور گردن خود ببندید، بعد از یک هفته این دست دیگر به راحتی و مانند قبل کار نمیکند و باید حتما ورزش و فیزیوتراپی خاصی انجام داد تا مانند اول دست شما کار کند.

تفاوت بین سم‌زدایی سریع و سم‌زدایی فوق سریع در چیست؟

در سم زدایی فوق سریع یا UROD ابتدا بیمار مشاوره می گیرد و بر اساس میزان سطح اعتیاد بیمار که از جمله مهم ترین بخش است و همچنین سن ، سلامت جسمانی و اگر مصرف کننده بیماری قندی یا دیابت یا بیماری قلبی حاد داشته باشد به هیچ عنوان امکان انجام این روش ممکن نیست و انجام نمی شود. زیرا بیمار 4 تا 6 ساعت بیهوش می شود و در این زمان داروهای ضد مخدری که به بدن بیمار تزریق می شود تمام موادی که به گیرنده های مغزی می چسبد را از بین می برد و کاملا پاک می کند از آنها جدا می شوند و از طریق ادرار و مدفوع دفع می شود. تفاوتی که در سم زدایی سریع و تدریجی در کنار سم زدایی فوق سریع یا UROD است بیمار علائم خماری ندارد. طی روزهایی که بیمار بستری است و معمولا 4 تا 5 روز طول می کشد بیمار حتی متوجه ترک نمی شود و حس می کند که به آن مواد مخدری تزریق شده است که هیچ علائمی ندارد، زمانی که بیمار هوشیار است خیلی بهتر و راحت است که این علائم را کنترل کرد. حال اینجا با این علائم آشنا می شویم. این علائم عبارتند از:

 • خمیازه
 • بی خوابی
 • آبریزش بینی
 • بیرون روی
 • بی قراری

آهسته و به تدریج داروی نالتروکسان جایگزین مواد مخدر بر روی گیرنده های مغز می شود و بیمار در حالت بیداری هم می تواند شرح حال و حسی که دارد را بدهد. در سم زدایی فوق سریع بیمار تمام آزمایشات و چکاب را قبل از بستری باید انجام دهد، و اگر بیمار سن بالا یا بیماری خاصی داشته باشد با توجه به بیماری او و تجویز پزشک متخصص قلب ، ریه ، عفونی و …. حاضر می شود و از ابتدا تا انتهای عمل سم زدایی حضور دارد. این روش تحت نظر پزشک متخصص و بیهوشی در اتاق ICU با تمام امکانات و تجهیزات مورد نیاز در اتاق عمل انجام می شود. البته بیمار کاملا بیهوش نمی شود و به یک خواب عمیق فرو می رود. در این حالت خطرات بیهوشی کال را هم ندارد و برای افرادی که از توان بالایی برخوردار هستند بهترین گزینه می باشد. در این درمان هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

زمان بستری برای سم‌زدایی بدن از مواد مخدر چقدر است؟

زمانی که فرد معتاد باید برای این درمان بستری باشد حدودا 2شب و 3 روز می باشد که در شب اول سم زدایی انجام می شود و 2 روز بعدی هم بیمار باید تحت نظر کادر درمانی قرار بگیرد تا مشکل خاصی برای بیمار پیش نیاید و تمام علائم وی کنترل گردد، بیمار در زمانی که بستری می باشد هیچ گونه علائم ترک را ندارد و به راحتی می تواند درمان شود و از این گرفتاری رها شود.

طول مدت زمان درمان چقدر است؟

تنها افرادی که مواد اعتیاد آور مخدری استفاده می کنند می توانند به روش سم زدایی فوق سریع ترک کنند و زمان درمانشان نسبت به بیمارانی است که مواد محرکی مانند: کوکائین ، شیشهشیشه ، الکل ، ماری جوانا کمتر می باشد. تفاوتی که در مواد مخدر اعتیاد آور با محرکها وجود دارد این است که مواد مخدر اعتیاد آور تخریب فیزیکی کمتری نسبت به محرک ها که تخریب بسیار شدید دارند و به مراتب زمان درمان طولانی تری دارد. یکی دیگر از تفاوت هایی که وجود دارد این است که درمان های مواد مخدر اعتیاد آور 2 تا 3 روز می باشد ولی مصرف کننده های محرکی درمان بیشتر از 10 روز را دارند یعنی حداکثر زمان 10 روز می باشد.

هزینه سم زدایی

برخی از افراد شانس این را دارند که از وجود یک خانواده که برای ترک کردن پشت آنها باشند برخوردار هستند. خانواده ای که به فکر آنها است و در تلاش است تا آن را به زندگی عادی برگرداند. خیلی از خانواده ها برای اینکه فرد را به زندگی برگردانند، به فکر فرستادن آن به مراکز کمپ ترک اعتیاد اجباری هستند و تصور می کنند بیمارشان در زمان درمان همکاری لازم را نمی کند، مشتاق به استفاده از این مدل درمان هستند. این مسئله که هزینه سم زدایی برای این خانواده ها مهم شده است، اما به غیر از این مسئله مهم ترین بخش آن  انتخاب مرکز مناسب برای سم زدایی و ترک اعتیاد است. برای انتخاب و شناخت بیشتر بهتر است با روانشناس آن مرکز مشاوره داشته باشید. راه های زیادی وجود دارد که برای ترک اعتیاد وجود دارد ولی اگر نتوانستید با استفاده از مشاور به نتیجه ای که می خواهید برسید و بیمار شما مقاومت داشت، میتوانید به دیگر گزینه ها فکر کنید.

کلام آخر

ممنونم که تا آخر این مقاله با ما همراه بودید .امیدوارم بیشتر با سم زدایی بدن و انواع آن آشنا شده باشید و از این مطالب بهره مند شده باشید.

 

Call Now Button