ترک اعتیاد اجباری

امروزه با گسترش اعتیاد در بین افراد جامعه این امکان به وجود آمده است که کمپ هایی راه اندازی شود و زمانی که فرد بیمار که گرفتار اعتیاد شده است و شرایط سختی را دارد و نمی تواند ترک کند و بهبود یابد و به همین دلیل می تواند با مراجعه به کمپ های ترک اعتیاد بهبودی خود را به دست آورد. در این مقاله سعی داریم شما را با ترک اعتیاد اجباری آشنا کنیم.

اعتیاد چیست؟

اعتیاد در لغت به معنای عادت کردن و یا خو گرفتن است. در واقع تعریف علمی اعتیاد یعنی هرگونه وابستگی شدید روانی یا فیزیولوژیک ارگانیسم نسبت به یک ماده ، شخص و یا فعالیت یا کاری می باشد را اعتیاد می گویند. در واقع این تعریف نشان می دهد وابستگی بیش از اندازه به اینترنت ، قمار و یا بازی های کامپیوتری نیز نوعی اعتیاد محسوب می شوند.

اعتیاد یک بیماری مزمن و عود کننده مغزی می باشد که وابستگی های غیر ارادی در فرد ایجاد می کند و عواقب زیان آوری برای خود یا اطرافیان در پی دارد. هرچند اکثر افراد از روی ناشی گری و اینکه آن ها به مواد مخدر وابسته نمی شوند به مصرف آن روی می آورند ولی با تاثیرات و آسیب های مخربی که اعتیاد بر روی آن ها می گذارد قدرت و اراده ی فرد معتاد به چالش کشیده می شود و همین منجر به این می شود که از ترک اعتیاد فرار کند و نتواند در ترک اعتیاد خود موفق شود.

اعتیاد چیست؟

مرکز ترک اعتیاد اجباری

همانطور که در گذشته گفته می شد معتاد به نام مجرم شناخته می شد و به چشم جنایتکار دیده می شد. اما امروزه تقریبا برای تمام افراد ثابت شده است که معتاد بیمار است نه مجرم. اما باز هم در برخی کمپ های غیر قانونی اجباری دیده می شود با ان ها مانند جنایت کار رفتار می شود و با زنجیر و طناب و انواع شکنجه ها روی آن ها انجام می دهند.

برخی از آن ها در خیابان های شهر به دنبال معتادان می گردند و آن ها را به سختی با زور و اجبار به کمک برده و با خانواده آن ها تماس می گیرند که هزینه ی کمپ ها بپردازند و اگر غیر از این باشد فرد معتاد را به دادگاه معرفی می کنند و از آن ها به نفع خودشان سوء استفاده می کنند. خانواده ها هم که نگران عزیز خود هستند از ترس آبرو و گیر افتادن عزیزشان به این سوء استفاده کنندگان باج می دهند. در برخی موارد از بعضی معتادانی که این تجربه را داشته اند پرس و جو کرده اند و آن ها گفته اند برای اینکه آن ها را کمپ ببرند چندین نفر با اجبار و حالت آدم ربایی آن ها را به پارکینگ خانه هایشان می برند تا برای ترک اعتیاد به کمپ ها منتقل شوند. در اینجا برخی از این گزارش های را به شما ارائه می دهیم.

زمانی که اجبار قانونی شود

در واقع کسانی که افراد خطرناک مانند معتادان هستند در این دایره قرار می گیرند و تنها با رای دادگاه مجبور به اقامت در کمپ ها یا مراکز ترک اعتیاد هستند. پس اگر از سمت کسی با شما تماس گرفته شد که معتاد شما را گرفته و مجبور می کند مبلغی به آن ها بدهید در صورتی که رای دادگاه را به شما نشان داد می توانید حرف او را بپذیرید ولی در غیر این صورت او بر  اساس قانون مجرم می باشد. در واقع هیچ فردی نمی تواند خود سرانه معتادی را مجبور به ترک کند چه برسد او را به زور به این کار وادار کند. اگر کمپی که دارای مجوز از سازمان بهزیستی باشد در صورتی که این کار را انجام دهد و به این جرم مرتکب شود در چهار چوب قانون قرار می گیرد و این امر پیش بینی می شود.

اما اگر کمپی خود سرانه این کار را انجام دهد و با زور و اجبار معتادان را در سطح شهر جمع آوری کند مرتکب جرم می شود. بنابر این اگر اجبار معتاد به ترک یا رای دادگاه باشد دادگاه او را به مراکز ترک اعتیاد معرفی می کند و جرمی صورت نمی گیرد. این نکته را هم به یاد داشته باشید که این مراکز ترک اعتیاد از سمت دادسرا و مجری حکم ، جواز پذیرفتن همچنین معتادانی را ندارد و تنها توسط این مراکز است است که مجبور کردن معتاد به ترک کردن خلاف و جرم محسوب نمی شود.

مرکز ترک اعتیاد اجباری

ویژگی کمپ ترک اعتیاد اجباری

اولین معیار و شاخص برای اینکه متوجه شویم کمپ ترک اعتیادی که انتخاب کردیم خوب است یا خیر این است که مجوز از وزارت بهداشت و درمان را داشته باشد. در این صورت این کمپ اعتیاد معتبر و دارای مجوز رسمی می باشد و دومین ویژگی که یک کمپ اعتیاد باید داشته باشد این است که کادر درمانی مجرب و با تجربه ای را دارا باشد که مهارت لازم برای مقابله با فرد بیمار را داشته باشد.

همچنین یکی دیگر از ویژگی هایی که بهترین کمپ ترک اعتیاد باید داشته باشد این است که از امکانات رفاهی و بهداشتی مناسبی برخوردار باشد. برخی از مراکز ترک اعتیاد بهداشت را رعایت نمی کنند. فرد معتاد نیز مانند یک فرد بیمار می باشد و نکته ای که بسیار برای نگهداری او وجود دارد رعایت بهداشت است. برخی از بیماران به دلیل نبود بهداشت و رعایت نامناسب بیماری های مختلفی مانند ایدز و هپاتیت درگیر می شوند. بنابراین باید بهداشت و مراقبت های لازم برای شیوع بیماری های گوناگون شکل بگیرد و در مراکز ترک اعتیاد ایجاد شود.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کرد هزینه های کمپ های ترک اعتیاد می باشد. برخی از افراد و خانواده ها به دلیل هزینه های بالای بعضی از کمپ های ترک اعتیاد تصمیم به ترک اعتیاد در مراکزی که با هزینه ی کمتری این کار را انجام می دهند می کنند. اما از اینکه دوره های ترک اعتیاد ارزان آن ها را با مشکلات جدی و بسیاری روبرو می کند از آینده ای که پیش روی فرد معتاد است خبر ندارند و اطلاعاتی در این باره ندارند. کمپ هایی که از روش های غیر معمولی و غیر اصولی برای ترک اعتیاد استفاده می کنند که خودشان دست به کارهایی می زنند که شرایط معتاد را بدتر از قبل می کند و می خواهند به اجبار ترکش دهند. این شرایط باعث می شود که معتاد از لحاظ جسمی و روحی دچار آسیب فراوانی شود.

به علاوه مراکز کمپ اعتیاد باید دارای امکانات و تجهیزات مناسبی برای یک دوره ی ترک اعتیاد موفق باشند. مهم ترین امکاناتی که باید یک مرکز ترک اعتیاد خوب داشته باشد این است که محیطی آرام و دلنشین یا فضای باز باشد که بیماران انگیزه ی کافی خود را داشته باشند و ناامید نشوند. این فضای مناسب باعث می شود افرادی که در حال ترک اعتیاد خود هستند احساس حقارت و کوچک بودن نکنند و برای زندگی بهتر تلاش کنند.

همچنین در مراکز کمپ ترک اعتیاد می توان با دوستان و آشیانان خود ملاقات داشته باشند و از این رو باعث بالا رفتن انگیزه و روحیه آن ها شود. می توانید برای ترک اعتیاد هم به کمپ های خصوصی مراجعه کنید. معمولا این کمپ ها دارای امکانات و خدمات لاکچری می باشد. خدمات رفاهی و تفریحی که در کمپ ها ارائه می شود باعث روحیه به بیماران و از این حالت در آمد و درد کمتر خماری می شود. امکاناتی که شامل تخت ، تلویزیون ، لوازم ورزشی و بدنسازی ، زمین فوتبال ، میز پینگ پنگ ، فوتبال دستی ، منو غذایی متنوع و… می شود.

نگهداری فرد معتاد در کمپ ترک اعتیاد

زمان نگهداری فرد معتاد در کمپ ترک اعتیاد تا مدتی می باشد که حالت خطرناک در فرد بیمار رفع شود و تا قبل از آن زمان معتاد باید در مرکز کمپ اعتیاد بماند. به عبارت دیگر برای ترک و بهبودی حال معتاد، زمان و مدت مشخصی و معینی را نمی شود مشخص کرد و این به شرایط روحی و جسمی فرد بیمار ، میزان ، نوع و سطح مصرف آن بستگی دارد. ولی از لحاظ پزشکی در مدت زمان 21 روز وضعیت بیمار به حالت عادی باز می گردد. اما در قوانین اقدامات امنیتی نگهداری فرد خطرناک و معتاد مدت زمانی ندارد و زمان آن بستگی به رفع حالت خطرناک در فرد می باشد. اگر شخصی با رای مقام قاضی در کمپ حضور یابد ، اجازه ی ترک آن محل به صورت خودسرانه و یا شخصی را ندارد.

نگهداری فرد معتاد در کمپ ترک اعتیاد

اما اگر فرد معتاد با پای خود به کمپ رفته و اقدام به ترک کند به حالت خود معرف می باشد و تحت مقام قاضی نمی باشد و می توان هر زمان که بخواهد آن مکان را ترک کند. در خصوص کمپ ترک اعتیاد بانوان می توان گفت که شخصی که مدیریت آن کمپ را به عهده دارد و اداره می کند باید جنسیت مونث داشته باشد و اگر مردی ارتباط مستقیم با خانم های آن جا داشته باد از لحاظ شرعی و قانونی مرتکب خلاف شده است و صاحب کمپ مجازات می شود.

کلام آخر

برای اینکه بتوانید عزیز خود را از این گرفتاری نجات دهید و بتواند بهبودی خود را به دست آورد بهتر است به بهترین مرکز ترک اعتیاد مراجعه کنید تا اعتیاد خود را ترک کنید. ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره ترک اعتیاد اجباری آشنا شده باشید.

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)