ترک شیشه

Human skull and crossbones with drug addict, healthcare and medical drugs addition concept


ترک مواد مخدر شیشه

شیشه یک ماده اعتیادآور قوی بوده که امروزه به اشکال گوناگون در بازار موجود است. شیشه به دلیل عوارض زیاد و خطراتی که دارد برای فرد مصرف کننده مضرر است و ترک شیشه یک راه حل ضروری برای مقابله با اعتیاد به شیشه است.

ترکیبات مواد مخدر شیشه از چیست؟

ترکیبات مواد مخدر شیشه  C9H13Nاست. مواد شیشه اعتیادآور بوده و باعث تحریک بدن و مغز خواهد شد. شیشه به شکل پودری به رنگ سفید است که بو ندارد، تلخ و قابل حل در مواد الکل و حتی غیرالکلی است.

شیشه با ترکیباتی که دارد باعث شادی کاذب، بی اشتهایی، عطش خواهد شد که هر کدام از علائم برای شخص خطرساز است.

برای ترک شیشه با پزشکان مجموعه الوکمپ تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان در رابطه با موضوع ترک شیشه برخوردار شوید.

 

ترک شیشه

ترک شیشه و رفع خماری شیشه

اعتیاد به شیشه درمان و ترک دشواری را دارد زیرا شیشه تحریک کننده مغز است و اغلب اشخاص با قطع مصرف شیشه دچار افسردگی خواهند شد.

کمپ ها و کلینیک های زیادی در کشور تأسیس شده که به درمان اعتیاد شیشه پرداخته اند و شما در میان کمپ ها و مراکز باید یک مرکز مناسب را انتخاب کنید.

عود اعتیاد در ترک شیشه یک پدیده رایج است که اگر اشخاص معتاد به خوبی از سوی اطرافیان حمایت نشوند حتما به پدیده عود اعتیاد دچار خواهند شد. پس برای ترک شیشه به یک مرکز خوب ( مرکزی چون مجموعه الوکمپ ) مراجعه کنید تا بهترین کمک ها را دریافت کنید.

اگر مقاله امروز را دنبال کنید حتما از اعتیاد به شیشه نجات پیدا خواهید کرد. یادتان نرود که هرگز برای ترک و درمان اعتیاد دیر نیست و تا وقتی که جان در بدن دارید فرصت ترک اعتیاد را نیز خواهید داشت.

نشانه های اعتیاد داشتن به شیشه

شیشه به نام مت آمفتامین معروف است، ماده ای قوی که به روش های مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت. فرد مصرف کننده شیشه در ابتدای مصرف با خود نئشگی، شادی کاذب را تجربه خواهد کرد و بسیار سریع به شیشه اعتیاد پیدا خواهد کرد.

 

نشانه های اعتیاد داشتن به شیشه

 

علائم شایع اعتیاد به شیشه شامل موارد زیر است.

 • فعالیت زیاد بدنی
 • خشک شدن دهان
 • بالا رفتن سرعت نفس کشیدن
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • تعریق زیاد
 • فشار خون
 • سرگیجه
 • تب
 • بزرگی مردمک چشم
 • لرزش بدن
 • تپش قلب
 • سرخوشی
 • استرس
 • خشونت
 • بیداری
 • جنون
 • وراجی
 • تغییر رفتاری
 • اختلال در عملکرد اعضای بدن چون ریه و کلیه
 • بی اشتهایی
 • لاغری
 • عوارض قلبی

است.

 

چه راه های برای ترک شیشه وجود دارد؟

ترک شیشه دارای روشی واحد نیست و امروزه روش های گوناگونی برای ترک شیشه در نظر گرفته شده است که عبارتند از موارد زیر.

 • روش ماتریکس

روش ماتریکس یک روش غیردارویی برای درمان اعتیاد به شیشه است که نیازی به بستری شدن اشخاص نیست.

در روش ماتریکس جلسات آموزشی تشکیل خواهد شد تا علم و آگاهی خانواده ها در مورد نوع اعتیاد و چگونگی رفتار با شخص معتاد بالا برود. جلسات ماتریکس 45 دقیقه ای یا یک ساعتی است و در جلسات وقایع و مسائل مربوط به گذشته مطرح خواهد شد.

از برنامه های مهم در ترک شیشه در روش ماتریکس، گرفتن آزمایش ادرار است تا مشخص شود که بیمار در چه وضعیتی قرار دارد و مطابق با نتیجه آزمایش برنامه درمانی تنظیم شود.

در آخر وقتی معتاد به درمان کامل نزدیک شود شخصی که درمانگر بوده جلسات پیشگیری از عود را تشکیل خواهد داد. با برگزاری جلسات اشخاص بیمار در مقابل وسوسه مصرف آمادگی لازم را دارند.

چه راه های برای ترک شیشه وجود دارد؟

 

 • روش DST

ترک شیشه با روش  DST روشی طولانی مدت بوده و با کم کردن مصرف در چند ماه و با به کار گیری روش 21 روزه انجام خواهد شد. مثلا برای ترک تریاک با روشی چون  DST بعد از هر 21 روزی که گذشت مصرف به یک پنجم کاهش یافته تا بعد از ماه ها به صفر برسد.

مزیت روش DST ترک همزمان روحی و جسمی است. کلاس های برگزار خواهد شد که برای آموزش اشخاص است تا بتوانند با مابقی راه درمان شیشه مقابله کنند. یک نکته در مورد روش  DST، تجربی بودن روش است که فعلا مورد تأیید قرار نگرفته است.

 • مصرف متادون

مصرف متادون برای ترک شیشه روشی مورد استفاده در کلینیک ها است. مصرف متادون مناسب برای افرادی است که با وضعیت بدنی یا سنی خود قادر به ترک یکباره شیشه نیستند.

مصرف متادون بیشتر مناسب برای ترک موادی است که مشتقات مرفین در آن به کار رفته است. بهتر است از متادون استفاده نشود زیرا آرامش بخش بودن داروی متادون برای معتادان شیشه اعتیاد جدیدی را به وجود خواهد آورد.

 • داروی جایگزین

داروهای جایگزینی وجود دارد که مناسب برای درمان اعتیاد هستند. منظور از داروهای درمانی برای درمان شیشه داروهای مکمل است که باعث بهبودی، آرامش و جلوگیری از عوارض درمان شیشه خواهند شد.

 • روش معتادان گمنام

روش 12گانه که توسط گروه های خودجوش تشکیل شده است. در ایران معتادان گمنام به نام  NA معروف هستند و اشخاص معتاد به شیشه نیز در همین گروه ها به ترک موفق شده اند که  CMA نام دارند.

گروه  CMA از گروه های گمنام در ایران است که البته زیاد در دسترس قرار ندارند.

 

انجام سم زدایی برای ترک شیشه

انجام سم زدایی برای ترک شیشه

با وجود دشواری های ترک شیشه اما سم زدایی برای درمان شیشه نسبت به داروهای اعتیادآور و الکل ساده تر بوده و چندان خطری شخص معتاد به شیشه را تهدید نخواهد کرد.

بیشترین چالش سم زدایی در مواد مخدر شیشه جنبه روانی ترک است زیرا بیشتر اشخاصی که ترک داده شده اند دچار افسردگی خواهند بود و باید زیر نظر پزشک متخصص باشند تا با مصرف داروها بتوانند افسردگی خود را کنترل کنند.

علائم رایج خماری شیشه شامل بیداری، خستگی، ضعف در تمرکز کردن، ناتوانی در کنترل اعتیاد، تحریک پذیری و اشتها است.

برای کنترل علائم خماری در ترک شیشه هیچ گونه دارویی وجود ندارد در حالی که سایر مواد مخدر دارای داروهای متعددی برای کنترل علائم خماری هستند. به جزء علائم گفته شده شخص در حال ترک شیشه دارای علائمی چون تهوع و استفراغ شدید، درد بدن، لرزش بدن است.

از دشواری ترک شیشه بکاهید

ترک اعتیاد به شیشه چندان دشوار نیست اگر که علائم ترک را با توجه به مواردی که به شما خواهیم گفت کنترل کنید.

 • بی خوابی

یکی از علائم دردناک در ترک اعتیاد به شیشه بی خوابی است که جای نگرانی نیست و با روش های آرام سازی قابل درمان است.

 • گرسنگی شدید

گرسنگی شدید را هم باید با مصرف وعده های مختلف غذایی کنترل کرد.

از دشواری ترک شیشه بکاهید

 • غلبه بر مصرف

برای آسانی در ترک شیشه از یک متخصص کمک بگیرید چون ترک به صورت تنهایی و بدون داشتن حامی عاطفی امکان پذیر نیست.

 • عود اعتیاد

بعد از ترک، احتمال عود اعتیاد همواره وجود دارد پس زیر نظر پزشک متخصص باشید حتی برای بعد از ترک.

 • افسردگی

افسردگی احساسی است که در اشخاصی که ترک کرده اند رایج است. شخص افسرده ای که موفق به ترک شده احتمال دارد که دوباره مواد مصرف کند و برای غلبه بر حس افسردگی باید به یک مرکز خوب برای درمان شیشه مراجعه کند.

شروع به ترک و درمان شیشه

بسیاری از معتادان به شیشه بعد از مدتی از اعیتاد خود احساس پشیمانی کرده و اقدام به شروع درمان شیشه خواهند کرد.

شخص باید نزد یک پزشک متخصص در زمینه اعتیاد برود تا مورد ارزیابی قرار بگیرد تا راه درست درمان به او گفته شود. به دلیل وجود عوارضی چون افسردگی و میل شدید به مصرف در زمان ترک اولیه ( سم زدایی ) بیمار باید در مکانی امن، راحت و آرام قرار گرفته و مورد حمایت دیگران باشد تا درمان به خوبی انجام گیرد.

 

شروع به ترک و درمان شیشه

 

بیمار باید برای یک مدت کوتاه بستری شود. منظور از مدت کوتاه 3 روز تا یک هفته است تا اثرات مواد شیشه از بدن شخص خارج شود.

کادر پزشکی با نظارت بر علائم ترک و تهیه برنامه درمانی سعی در ترک راحت و آسان بیماری اعیتاد دارند. برنامه های مربوط به بستری مورد نظارت کادر درمانی است تا مشکل در روح و جسم شخص به وجود نیاید.

دوره بستری برای ترک یک تا سه ماه است که با جلسات درمانی و مشاوره همراه است. هدف از جلسات و آموزش های گفته شده درمان است. حتی بستری شدن برای اعتیاد ترکیبی ( شخص که به چند نوع مواد مخدر به طور همزمان اعتیاد دارد. ) نیز کاربرد دارد.

شروع ترک و درمان شیشه با انتخاب روش، ترک انجام خواهد شد. انتخاب روش ترک بستگی به خود شخص بیمار دارد. بعضی اشخاص دوست دارند که ترک سرپایی را انتخاب کنند و بعضی دیگر بستری، که بنا بر وضعیت بیمار روش انتخاب خواهد شد.

ترک شیشه برای پاکی همیشگی

بیماری که از مرکز ترک اعتیاد خارج شود به خانه و زندگی عادی خود باز خواهد گشت. حتما شنیده اید که فلانی شیشه را ترک کرده و بعد از ترخیص از کمپ دوباره به اعتیاد بازگشته است.

احتمال معتاد شدن شخص حتی بعد از پاک شدن از مواد در بیرون از محیط کمپ وجود دارد. پس لازم است شخص بعد از خروج از کمپ به طور مرتب باز هم به کمپ برای پاک ماندن از مواد در بیرون از محیط کمپ مراجعه کند تا آموزش های که دیده است را اجرا کند.

 

ترک شیشه برای پاکی همیشگی

 

بعد از ترک محیط منزل خود را از مواد مخدر پاک کنید تا بتوانید در محل زندگی خود آرامش داشته باشید.

سعی کنید حامیان و مشوقان خود را از خود دور نکنید حتی اگر از حمایت خانواده یا کسانی که انتظار حمایت شدن دارید حمایت نشدید از حمایت های کمپ برخوردار شوید.

زیرا شما برای مدتی موقت در کمپ زندگی کرده اید و افراد و کادر درمانی از شما پشتیبانی کرده اند. پشتیبانی کادر درمانی بعد از ترخیص نیز ادامه خواهد داشت.

اگر مقرراتی برای خانه و محل زندگی خود دارید ( مقرراتی که مانع از نزدیک شدن شما به اعتیاد است. ) پایبند باشید و حتی دیگران را مجبور به رعایت مقررات خود کنید.

برای ترک شیشه چه مراحلی باید طی شود؟

ترک مواد مخدری چون شیشه دارای 5 مرحله اساسی است که باید انجام شود. مراحل اساسی ترک توسط پزشکان متخصص ثابت شده است که در ادامه به هر یک از موارد اشاره کرده و توضیح خواهیم داد.

 • قبل از اطلاع یافتن از ترک

مرحله اول مربوط به وقتی است که شخص هنوز قصدی برای ترک اعتیاد ندارد. تصور اشخاص نسبت به اعتیاد در این مرحله نیاز نداشتن به کمک برای ترک اعتیاد است که باید آگاه شود.

 

برای ترک شیشه چه مراحلی باید طی شود؟

 

 • آگاهی

آگاهی یعنی فرد خود از اعتیاد خود مطلع است و در فکر غلبه بر اعتیاد خود است اما هنوز اقدامی انجام نداده است.

اشخاص در مرحله آگاهی روش های مختلفی را در ذهن مرور خواهند کرد و حتی فکرهای وسواس گونه برای اعتیاد خود خواهند داشت.

 • آمادگی

مرحله آمادگی یعنی قصد و انجام اقدامی برای شروع ترک. شروع تغییرات جزئی در مرحله آمادگی است، مرحله ای که فرد قصد درمان دارد. اگر مرحله قبل با مرحله آمادگی همراه شود شخص به مرحله بعدی راه خواهد یافت.

 • اقدام

در مرحله اقدام شخص دست به تغییر خواهد زد تا به مشکلات ترک اعتیاد غلبه کند. مرحله اقدام باید فرد نیرو داشته باشد تا رفتارهای انجام شده برای تغییر خوب و پایدار باشد.

 • نگهداری

باید از ترک شیشه نگهداری کند زیرا همه مراحل اساسی ترک را گذرانده است.

 

تاریخچه مواد مخدری به نام شیشه

تاریخچه مواد مخدری به نام شیشه

ساخت ماده ای به نام شیشه برای اولین بار در ژاپن اتفاق افتاد که جنگ جهانی دوم وجود داشت و سربازان برخی کشورها برای رفع خستگی خود شیشه مصرف می کردند.

بعد از اتمام جنگ با وارد شدن شیشه در بازار کشور ژاپن بسیاری از افراد معتاد شدند و اسیب دیدند و همین موضوع باعث ممنوعیت شیشه در کشور شد.

مصرف شیشه در سال های قبل در کشور ما محدود بود. مصرف شیشه در ایران مربوط به سال 1386 است. اوج مصرف مواد شیشه یک سال بعد آغاز شد و تا در سال های اخیر مصرف شیشه کاهش یافت.

مصرف کنندگان شیشه چه کسانی هستند؟

اشخاصی که دنبال مصرف شیشه هستند بیشتر به عنوان کسب تجربه شیشه را مصرف کرده اند. بیشترین آمار اعتیاد زمانی رخ داده که در مهمانی ها و دورهمی ها شیشه استفاده شد که به قصد لذت بیشتر جنسی بوده است.

مابقی موارد مصرف شیشه مربوط به استفاده غلط برای لاغری بوده که متاسفانه باز هم موجب اعتیاد مصرف کنندگان شده است. اما مصرف شیشه به چه صورت است؟

چون کریستال ( شیشه ) دارای تکه های ریز است بیشتر با پایپ یا لامپ مصرف خواهد شد. در ابتدا شکل مصرف شیشه به صورت استفاده از لامپ های کم مصرف بوده اما در بلندمدت با زیاد شدن مصرف شکل تزریق خوردن، کشیدن و حتی شیاف شده است.

 

مصرف کنندگان شیشه چه کسانی هستند؟

اگر مصرف کریستال به شکل تزریقی یا کشیدنی باشدآثار شیشه مخرب تر خواهد بود زیرا به بدن زودتر حمله خواهد شد. در ایران شکل مصرف شیشه از راه تنفسی بوده که بسیار شایع است.

وابستگی به مواد مخدر شیشه

بیشتر کسانی که مصرف شیشه دارند. در شروع مصرف خیلی وابسته مواد نیستند اما چون شیشه بسیار سریع تر از چیزی که فکرش را بکنید شخص را وابسته خواهد کرد وابستگی شدید صورت خواهد گرفت.

وقتی بدن شخص به شیشه سازگار شود وابستگی اتفاق خواهد افتاد و همین وابستگی باعث بدعادت کردن بدن خواهد شد و وابستگی به مواد شیشه فرد را در نهایت به نابودی خواهد کشاند.

میتوانید مطالب های دیگری مانند ترک تریاک، ترک متادون ،ترک سیگار را هم مطالعه کنید.

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)