روش هایی برای سم زدایی بدن

روش هایی برای سم زدایی بدن

یکی از اولین قدم ها برای بهبودی و کاهش شدت علائم ترک اعتیاد پاکسازی بدن و یا همان سم زدایی بدن از مواد مخدر است که معمولا افرادی که به اعتیاد دچار هستند ساده ترین راه را برای خود انتخاب می کنند . تجربه های بسیاری نشان داده که اگر این بیماران تحت نطر یک کلینیک تخصصی اقدام به ترک اعتیاد و سم زدایی بدن خود کنند طی یک فرآیند صحیح و مرحله به مرحله می توانند اعتیاد خود را بدون بازگشت و حتی پیش آمدن مشکلی حل کنند . در ادامه این مقاله شما را با سم زدایی بدن و چگونگی آن آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

چگونگی دفع سموم بدن

یکی از بیشترین دلیل هایی که سموم در بدن تجمع پیدا می کنند مصرف بیش از حد دخانیات و اعتیاد به مصرف مواد مخدر است . سم زدایی بدن از روش های مختلفی امکان پذیر است . برای مثال در مراکز ترک اعتیاد و سم زدایی بدن از قرص های سم زدایی بدن برای خروج مواد مخدر استفاده می کنند که این مواد مخدر در بدن فرد بیمار را به مرور زمان از بدن فرد خارج می کنند . در طول مدت این فرآیند مصرف این دارو های سم زدا با مروز زمان کاهش داده می شود تا زمانی که اعتیاد فرد از لحاظ جسمی به مخدر مصرفی کاملا از بین برود .

همان طور که می دانیم ترک اعتیاد از مواد مخدر یکی از سخت ترین کار ها برای هر بیمار مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر است که این فرآیند یک فرآید خاص به خودش را دارد . قطع مصرف مواد مخدر برای فرد بیمار دارای دو جنبه جسمی و روانی است . بعد از این که فرد بیمار با خواست و اراده خودش و به صورت قلبا مواد را کنار گزاشت باید به ترک جسمانی آن نیز بپردازد که اولین اقدام برای این موضوع سم زدایی بدن از مواد مخدر می باشد . سم زدایی بدن در اصل به معنای حذف مواد مضر از بدن فرد معتاد است که در طی این فرآیند به شخص بیمار کمک می کند که علائم ترک اعتیاد را در بدن فرد به حداقل حالت ممکن برساند .

این نکته را به یاد داشته باشید که این روش ( سم زدایی بدن ) برای ترک مصف تمامی مواد مخدر بسیار ضروری است و فقط برای یک ماده مخدر نیست .

چگونگی دفع سموم بدن

بهترین روش سم زدایی بدن

با روش های متعددی این سم زدایی بدن انجام می شود که به عنوان مثال اگر یک فرد بخواهد از جنبه مدت زمان و سرعت ترک اعتیاد آن را برای خود بررسی کند با سه روش تدریجی ، سریع و فوق سریع سم زدایی بدن مواجه می شود . همیشه این موضوع را در همه جا گفته اند که قطع مواد مخدر به مرور زمان و تحت نظر یک کلینیک متخصص از بهترین راه هایی است که ترک بدون بازگشت می شود و فرد دیگر سمت مواد مخدر نمی رود . طریقه سم زدایی بدن از مواد مخدر به دو روش اصلی تثسیم می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد .

  • سم زدایی بدن با مصرف دارو : در این روش سم زدایی بدن با مصرف دارو با استفاده و کنترل شده از دارو ها جایگزین شده به فرد بیمار کمک می کنند تا در طول درمان خود که مشخص شده و تدریجی می باشد سم مخدر از بدن وی خارج شود . معمولا دارو هایی که قانونی هستند و تحت نظر پزشک در کلینیک های ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد مصرف متادون و قرص های ب 2 و یا همان بوپرنوفین است . بعد از کاهش وابستگی فرد به مواد مخدر اصلی برای ترک ب2 و متادون اقدام می شود که این روش با کاهش دور مصرفی دارو و تحت نظر یک پزشک متخصص انجام می شود و به راحتی می تواند بیمار را از شر مخدر های مصرفی نجات دهد .
  • سم زدایی بدن بدون دارو : بسیاری از افراد که اقدام به ترک اعتیاد می کنند قصد دارند که سم زدایی بدن و مراحل ترک را در منزل خودشان انجام دهند در صورتی که این کار جزو روش بدون دارو و ترک ناگهانی محسوب می شود و این روش می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای فرد در پی داشته باشد . این روش سم زدایی بدون مصرف دارو های جایگزین حتما باید در کنار یک پزشک متخصص و مراکز ترک اعتیاد معتبر انجام شود . از آن حایی که بدن فرد در طول دوره اعتیاد به دریافت ماده مخدر عادت کرده است پس قطع خودسرانه مواد مخدر می تواند منجر به فوت در فرد بیمار بشود .

سم زدایی بدن با روش طب سنتی

برای بسیاری از افراد سم زدایی بدن و ترک اعتیاد ممکن است به دلیل وابستگی شدید یک کار غیر قابل حل به نظر برسد . اما اگر ین کار طی یک روش اصولی انجام شود می تواند فرآیند ترک و علائم خماری را در فرد نیز بهبود بخشد . بسیاری از متخصصین در کلینیک های مختلف با استفاده از جدید ترین روش های درمانی به بسیاری از بیماران کمک می کنند تا مراحل ترک اعتیاد خود را در بهترین حالت ممکن سپری کنند و بتوانند هر چه سریع تر به زندگی سالم قبلی خود برگردند . این را باید بدانید که شاید دارو های گیاهی خاصی به تنهایی و مستقیما نتواند روی سم زدایی بدن تاثر گذار باشد اما نباید این نکته را فراموش کزد که داشتن یک رژیم غدایی سالم می تواند به شدت روی آسان کردن این روند تاثیر گذار باشد .

سم زدایی بدن با روش طب سنتی

چگونگی دفع سموم بدن از مواد مخدر

یکی از اصلی ترین دلایل ها برای جمع شدن سموم در بدن فرد معتاد مصرف مواد های مخدر مانند تریاک و هروئین است و سم زدایی و ترک تریاک و هروئین و سایر مواد اعتیاد آور یکی از اصلی ترین روش ها برای بهبود حال بیماران است . برای سم زدایی و پاکسازی بدن فرد بیمار روش های مختلفی وجود دارد که یکی ازاصلی ترین روش ها مراجعه و بستری افراد در مراکز ترک اعتیاد است .

سم زدایی بدن از مواد اعتیاد آور در کلینیک های نرک اعتیاد با کمک گرفتن از دارو های ضد مخدر وتقویتی انجام می شود که این پروسه زمانی مشخص با کاهش دوز دارو مصرفی ادامه خواهد داشت و در زمان پایان دوران درمان بیماران هم نظر روحی و هم از نظر جسمی سلامت کامل خود را به دست می آورند .

سم زدایی چیست و چگونه انجام می شود ؟

یکی از خدماتی که در کلینیک های ترک اعتیاد انجام می شود سم زدایی بدن از مواد مخد است و همان طور که در ابتدای مقاله برای شما نوشتیم که سم زدایی به سه روش تدریجی ، سم زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع انجام می گیرد که در هنگام مراجعه بیمار برای درمان ابتدا یک مشاوره اولیه برای وی انجام می شود که اگر تشخیص درمان سم زدایی برای فرد گرفته شد پس از انجام دادن آزمایش های اولیه فرد را برای سم زدایی آماده می کنند . طریقه انجام سم زدایی بدن از مواد مخدر با بی هوش کردن بیمار آغاز می شود و سپس از طریق یک سرم دارو هایی را در بدن فرد بیمار تزریق می کنند که خاصیت آن ها ضد مخدری است . این دارو های ضد مخدری به گیرنده های مخدر می چسبد و مخدر هایی که روی گیرنده های مغز نشته را پاک کرده و آن ها را دفع می کند .

تفاوت سم زدایی سریع و فوق سریع

در این روش از سم زدایی فوق سریع بیمار در مرحله اول مشاوره بستری را می گیرد و بر اساس میزان مصرف فرد معتاد و همچنین سن ، سلامت جسمانی برای فرد در نظر می گیرند . اگر مصرف کننده یک بیماری قلبی را داشته باشد و یا یک بیماری قبلی حاد داشته باشد به هبچ عنوان سم زدایی فوق سریع برای این فرد پیشنهاد نمی شود زیرا بیمار 4 تا 6 ساعت بی هوش می شود و در این مدت زمان به وسیله دارو های ضد مخدری که به بدن او وارد می شود تمامی مواد هایی که به گیرنده های مخدری چسبیده اند از آن ها جدا می شود و از طریق ادرار و مدفوع فرد دفع می شوند .

در این روش از سم زدایی فشار زیادی به بدن فرد می شود بینابراین به این دلیل است که می گوییم فرد بیمار باید جوان تر باشد و زیر 40 سال باشد و بیماری خاصی را نداشته باشد و میزان مصرف فرد مصرف کننده از مواد مخدر خیلی بالا نباشد اگر این فرد دارای این شرایط گفته شده باشد می تواند از این روش درمانی استفاده کند . یک روز بعد از انجام مرحله سم زدایی فوق سریع بیمار سر حال می شود و بدون هیچ مشکل خاصی از خوال بیدار می شود و بدن وی پاک و بدون هر گونه مواد مخدر است . اما تا مدتی پس از سم زدایی تست آزماش وی مثبت می ماند .تفاوت سم زدایی سریع و فوق سریع

برای مثال اگر فرد به مدت طولانی از متادون مصرف می کرده است 20 الی 30 روز تست وی مثبت می ماند اما هیچ علائم خماری یا مشکل خاصی برای فرد وجود ندارد زیرا بدن کاملا پاک شده است و این به دلیل یک سری اتفاقات فیزیولوژیکی بدن بیمار صورت کی گیرد که اهمیت زیادی ندارد .

در سم زدایی سریع و یا تدریجی یک زمان طولانی تر برای درمان نیاز است و این روش اصلا بیهوشی ندارد و به تدریج در حالت بیدار و کاملا هوشیار عمل سم زدایی برای فرد بیمار انجام می گردد . یک نکته جالب برای سم زدایی این است که در حالت سم زدایی سریع و یا سم زدایی تدریجی نسبت به سم زدایی فوق سریع بیمار هیچ یک از علائم خماری و یا درد را ندارد و طی 34 تا 5 روز اول که بشتری می شود حتی متوجه ترک خود نمی شود و این حس را می کند که انگار به آن مخدری تزریق شده که هیچ علائمی را برای وی ندارد . زمانی که فرد بیمار هوشیار است خیلی راحت تر می توان علائم را کنترل کرد که این علائم عبارت است از :

  • خمیازه
  • بی خوابی
  • آبریزش بینی
  • بیرون روی
  • بی قراری

کلام آخر

همان طور که گفتیم سم زدایی یکی از بهترین روش ها برای ترک اعتیاد است که باید حتما پزشک متخصص آن را برای فرد تشخیص دهد و هر فردی نمی تواند از این روش پاک سازی استفاده کند . از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید .

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)