علائم ظاهری فرد معتاد

علائم ظاهری فرد معتاد

اگر شما از آن دسته افراد هستید که فکر می کنید یکی از اعضای خانواده تان به اعتیاد دچار است بهتر است مطلب علائم ظاهری فرد معتاد به مواد مخدر را بخوانید .  ابتدا بهتر است با نشانه های اعتیاد به مواد مخدر آشنا شوید تا متوجه این موضوع شوید که چه دارو و یا چه موادی سلامت عزیزانتان را به خطر انداخته است . پس حتما شما باید با علائم ظاهری فرد معتاد آشنا شوید تا متوجه این موضوع شوید که چگونه فرد معتاد را بشناسید و برای بهبودی آن ها چگونه اقدام کنید .

اگر شما با علائم ظاهری فرد معتاد به اعتیاد اطلاعی ندارید تشخیص دادن اعتیاد به مواد مخدر و یا الکل برای شما دشوار خواهد شد . سوء مصرف مواد مخدر ظاهر و چگونگی رفتار و احساس مصرف کننده را تغییر می دهد . علائم سوءمصرف مواد مخدر می ‌تواند ماهیت جسمی ، رفتاری یا روانی داشته باشد .

یک خبر خوش این است که اعتیاد ویژگی های قابل تشخیص واضحی را دارد و مصرف بسیاری از گونه های مواد مخدر نشانه و علائم ظاهری مشترکی را با هم دارد ، اگر شما نگران وضعیت یکی از دوستان و یا اعضای خانواده خود هستید با کمی مطالعه درباره علائم ظاهری فرد معتاد می توانید این علائم را به راحتی تشخیص دهید و فردی که به این بیماری گرفتار شده است را نجات دهید .

علائم ظاهری فرد معتادعلائم اولیه اعتیاد به مواد مخدر

با توجه به این موضوع که تشخیص اعتیاد در ابتدای دوران مصرف کمی دشوار و سخت می باشد اما اعتیاد با چند نشانه هشدار دهنده اولیه همراه است که شناسایی این علائم ظاهری فرد معتاد را برای افراد آسان تر می کند . علائم اولیه شایع اعتیاد می تواند ظاهری ، شخصیتی و یا روانی باشد که از جمله این نشانه های ظاهری را می توان به تغییر در ظاهر و یا بهداشت فردی اشاره کرد ، نوسانات خلقی مکرر یا بی توجه شدن به اولویت ها از جمله نشانه های شایع شخصیتی می باشد که بی انگیزگی و ابتلا به بیماری های روانی نیز نمونه هایی از نشانه های اولیه روانی اعتیاد می باشد .

علائم ظاهری فرد معتاد

اعتیاد به مواد مخدر و یا سوء مصرف الکل برای افراد نشانه ها و علائم ظاهری فراوانی را دارد که برخی از این نشانه ها کاملا واضح و برخی دیگر هم پنهان می باشد که مصرف کننده مواد مخدر همیشه سعی دارد این موضوع و نشانه ها را مخفی کند . از جمله شایع ترین علائم ظاهری فرد معتاد به مواد مخدر شامل موارد زیر می شود .

 • آبریزش مکرر بینی (علامت شایع اعتیاد به کدئین)
 • رعشه یا تشنج
 • از دست دادن هماهنگی جسمی
 • گیجی و خواب‌آلودگی شدید
 • استشمام بوی مواد شیمیایی از دهان یا لباس‌ها
 • مردمک‌های سوزنی
 • چشم‌های سرخ و خون گرفته
 • تغییر وزن
 • تغییر اشتها و عادت‌های غذایی
 • نامنظم شدن الگوهای خواب
 • لک‌ها و زخم‌های پوستی
 • عدم رعایت بهداشت فردی

چشم‌های سرخ و خون گرفته : مواد مخدر و یا الکل عوارض مختلفی را بر روی بدن جای می گذارند که از این میان تاثیر گزاشتن بر روی چشم ها یکی از عوارض شایع و همیشگی سوء مصرف الکل و مواد مخدر است . برای مثال مواد مخدر می تواند مردمک چشم ها را تنگ تر کند و ماری جوانا می تواند چشم ها را سرخ کند که هر کدام از این نشانه ها در انواع مختلف مواد مخدر فرق می کند و برای همیشه یکسان نمی باشد .

کاهش وزن ناگهانی : یکی دیگر از عوارض شایع مصرف مواد مخدر و یا الکل نوسانات وزن است که البته نوع و میزان تغییر وزن کاملا به نوع ماده مخدر بستگی دارد . بعضی از مواد مخدر مانند ماری جوانا اشتهای فرد مصرف کننده را افزایش داده و او را وادار به پر خوری بیش از حد می کند و بر عکس آن اعتیاد به روان گردان ها و محرک هایی مانند کوکائین ، آدرال و متافین افراد را به سرعت لاغر می کند و افراد دچار کاهش وزن ناگهانی و شدید می شوند .

تغییر در الگوی خواب : افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند با اختلال در الگوی خواب ، بی خوابی و یا خوابیدن بیش از حد رو به رو می شوند و همچنین ممکن است بیمار معتاد نتواند برنامه خواب ثابت و منظمی را داشته باشد و در ساعات غیر عادی در روز به خواب می رود . این علائم های ناراحت کننده را می توان هنگام درمان در کمپ های ترک اعتیاد به راحتی کنترل کرد .

تغییرات پوستی : با مصرف مواد مخدر آن هم به صورت روزانه و بیش از حد موجب تغییرات پوستی در فرد می شود . برای مثال رنگ پوست برخی از مصرف کنندگان زرد و یا تیره می شود و برخی از این افراد هم رنگ پریده می شوند و بر روی پوست نیز جوش و آکنه ایجاد می شود . در کنار این علائم ها افرادی که ماده مخدر را تزریق می کنند نشانه های مانند زخم ، پوسته پوسته شدن و یا کبودی را دارند ، همچنین عبور ماده مخدر در عروق گاهی اوقات باعث آسیب رساندن به پوست می شود که کاملا هم قابل مشاهده است .

کوتاهی در رعایت بهداشت فردی : از دیگر علائم ظاهری فرد معتاد به مواد مخدر می توان به کوتاهی در رعایت بهداشت فردی اشاره کرد . رعایت بهداشت دهان و دندان ، استحمام و پاکیزگی جسم ، در صدر اولویت ‌های فردی نیست که به تازگی ماده مخدر مصرف کرده است یا از سردرد بعد از مستی رنج می ‌برد .

علائم ظاهری فرد معتادویژگی‌ شخصیتی فرد معتاد

مصرف مواد مخدر علاوه بر این که موجب ایجاد برخی تغییرات در ظاهر فرد می شود او را به برخی از رفتار های غیر متعارف و نا هنجار وارد می کند . نشانه های رفتاری و ویژگی های شخصیتی افراد معتاد مانند علائم جسمی بسیار متنوع است . در ادامه شما را با مهم ترین نشانه های شخصیتی افراد معتاد آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

 • تغییر در فعالیت‌ها یا سرگرمی‌ های همیشگی
 • عوض شدن دوستان و تغییر محافل اجتماعی
 • کاهش مشارکت در فعالیت‌ های خانوادگی
 • افت عملکرد تحصیلی یا شغلی
 • دروغگویی ، پنهان ‌کاری یا فریب ‌کاری مکرر
 • مشکلات حقوقی
 • رفتار مرموز
 • انزوا و گوشه‌ گیری
 • نادیده گرفتن مسئولیت ‌ها
 • مشکلات مالی

رفتار مرموز : یکی از شایع ترین و آشکار ترین نشانه های رفتار سوء مصرف مواد مخدر می توان به رفتار های مرموز اشاره کرد . فردی که به مواد مخدر دچار است هر روز بیشتر از خانواده خود فاصله می گیرد و همیشه در جست و جوی یک مکان خلوت برای تهیه یا مصرف مواد است . افراد بیمار همواره فکر می کنند که باید اختلال سوء مصرف الکل و یا مواد مخدر را از دیگران پنهان کنند و به همین دلیل درباره کار هایی که انجام می دهند و مکان هایی که می روند دروغ می گویند .

انزوا و گوشه‌گیری : از جمله نشانه های شایع که گرفتار شدن فرد گوشه‌گیر را در باتلاق اعتیاد مواد مخدر یا الکل به اطرافیانش هشدار می‌ دهد و کمک کردن به آن ها را یک کار حتمی و مهم می کند انزوا و گوشه گیری است . افرادی که مواد مخدر را مصرف می کنند با بیماری اختلال و سوء مصرف مواد مخدر دسته و پنجه نرم می کنند همواره از والدین ، دوستان یا اعضا خانواده خود کناره گیری می کنند تا راز اعتیاد خود را مخفی نگه دارند و مجبور نشوند که به سوالات آن ها درباره تغییرات ظاهری مانند لک های پوستی ، لاغری و یا رفتار های عجیب جواب پس دهند .

نادیده گرفتن مسئولیت ها : فردی که همواره در حال مصرف مواد مخدر می باشد ممکن است مسئولیت های روزانه اش مانند حاضر شدن در محل کار و یا تحصیل ، انجام دادن کار های خانه و یا مراقبت از فرزندان را نادیده می گیرد . چنین افرادی قرار های مهم خود را به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن با مواد مخدر از یاد می برد و برخی از کار های مهم خود را پشت گوش می اندازند .

مشکلات مالی : اعتیاد به مواد مخدر بسته به میزان مواد مخدر می تواند برای فرد پر هزینه باشد که به همین دلیل مصرف کننده دائما در حال در خواست پول از دوستان و یا اعضا خانواده اش دارد که در برخی از موارد برای تهیه مواد برخی از اموال خود را به فروش می گذارد . اگر به موقع به فرد بیمار کمک نشود ممکن است تحت فشار مالی شدید قرار بگیرد و ورشکسته شود .

نشانه ‌های روانی اعتیاد به مواد مخدر

از دیگر نشانه های فرد معتاد به مواد مخدر نشانه های روانی اعتیاد به مواد مخدر است که ظاهر و رفتار فرد بیمار غیر متعارف می شود که افکار و احساسات فرد بیمار متفاوت تر از همیشه می شود .

نشانه ‌های روانی اعتیاد به مواد مخدرنشانه ‌های روانی سوء مصرف مواد مخدر شامل تغییر در الگو های تفکر فردی، نگرش‌ ها، باورها و اولویت ‌ها می ‌شود .

شایع‌ ترین نشانه‌ های روانی اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی عبارت است از:

 • تغییر ویژگی ‌های شخصیتی
 • بیماری ‌های روانی مانند افسردگی یا اضطراب
 • پارانویا، افکار وسواسی یا هولناک
 • داشتن تصویری منفی و ناخوشایند از خود
 • بدبینی نسبت به زندگی و داشتن نگرشی غم ‌انگیز و ناراحت کننده
 • گوشه ‌گیری و دور شدن از عزیزان
 • بی ‌انگیزگی
 • احساس بی ‌تفاوتی یا بی ‌علاقگی

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مطلب علائم ظاهری فرد معتاد همراهی کردید از شما سپاس گزاریم چانچه در اطرافیان خود فردی را مشاهده کردید و مشکوک هستید که اعتیاد مصرف می کند هر چه سریع تر برای ترک اعتیاد او اقدام کنید ، همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)