مراقبت های بعد از ترک اعتیاد برای نوجوانان

مراقبت های بعد از ترک اعتیاد برای نوجوانان

متاسفانه امروزه بسیاری از نوجوانان و جوانان به سوی مصرف مواد مخدر گرایش پیدا کرده اند. کسانی که از مواد مخدر استفاده می کنند با توجه به نوع مصرفی که دارند تغییراتی در ذهن ، بدن و روحیه آنها شکل می گیرد که همین امر باعث شده است تا ترک اعتیاد مواد های مخدر کاری دشوار باشد. به همین دلیل زمانی که یک فرد قصد ترک اعتیاد دارد باید به درستی از آن مراقبت شود چرا که مراقبت‌ های بعد از ترک اعتیاد به بیمار کمک می‌ کند تا مهارت ‌های مدیریتی را که در مرکز بازپروری فرا گرفته است حفظ و به آنها عمل کند تا بتواند پس از به پایان رساندن موفقیت ‌آمیز برنامه ترک یک زندگی پربار و سالم در پیش بگیرد. شاید این موضوع برای شما سوال باشد که چگونه می توان از از یک بیمار درگیر شده به مواد مخدر مراقبت کرد؟ ما در ادامه این مقاله شما را با مراقبت های بعد از ترک اعتیاد برای تمامی فراد به خصوص نوجوانان آشنا خواهیم کرد.

 

چه زمان مراقبت های بعد از اعتیاد شروع می شود ؟

زمانی که گفته می شود مراقبت های بعد از ترک اعتیاد شاید این موضوع برای شما سوال باشد که چگونه باید از فرد بیمار مراقبت کنیم. اگر بخواهیم نگاه کلی به مراقبت های بعد از ترک اعتیاد داشته باشیم می توان گفت که مراقبت ‌های بعد از ترک اعتیاد باید تا مدت ‌ها پس از تمام شدن دوره سم ‌زدایی و ترک اعتیاد ادامه پیدا کند.مراقبت بعد از ترک اعتیاد زمانی شروع می‌ شود که درمان ترک به اعتیاد تمام شده باشد و بیمار آمادگی برگشت به حالت عادی را داشته باشد.

اما مرحله مراقبت بعد از ترک اعتیاد از همان لحظه شروع درمان ترک اعتیاد شروع می‌ شود. زمانی که فرد بیمار تحت درمان است و یا در حال طی کردن دوره ترک اعتیاد است از طریق متخصص ها و مشاورین ترک اعتیاد اموزش های لازم برای بعد از ترک اعتیاد به بیمار داده می شود که علاوه بر بیمار خانواده فرد بیمار هم باید این دوره را پشت سر بگذارند. علاوه بر ین ها شاید این موضوع برای شما سوال باشد که تا چه زمانی این مراقبت ها باید ادامه داشته باشد ؟ در واقع مراقبت پس از ترک اعتیاد تا زمانی که بیمار خود را به یک زندگی سالم و پرمعنا برساند ادامه دارد.

افرادی که توانسته ‌اند پس از ترک بر وسوسه مصرف دوباره غلبه کنند رمز موفقیت خود را شرکت در درمان ‌های مراقبتی مانند گروه‌ های خودیاری جلسات 12 قدم ، سازمان‌ های حمایتی یا فعالیت ‌های داوطلبانه مشوق ترک اعتیاد می ‌دانند. این فعالیت‌ها بیمار را با افرادی با اهداف و ارزش‌ های مشابه مرتبط می ‌کند و این دوستان جدید فرد را تشویق و ترغیب به ساخت آینده‌ ای موفق می ‌کنند.

چه زمان مراقبت های بعد از اعتیاد شروع می شود ؟هدف از مراقبت های بعد از ترک اعتیاد چیست؟

همانطور که می دانیم زمانی که قصد انجام یک کاری را داریم باید هدف هایمان را از انجام این کار بدانیم به همین دلیل زمانی که از یک فرد بیمار بعد از ترک اعتیاد مراقبت می شود باید این را بدانیم که چرا به فرد کمک می شود تا به مست مواد مخدر گام برندارد؟ در واقع دور نگه داشتن فرد مصرف کننده از مواد مخدر و الکل تنها هدف مراقبت پس از ترک اعتیاد نیست بلکه هدف اصلی این است که بیمار مشارکت فعالی در برنامه درمان داشته باشد و بتواند خود را پس از ترخیص از کلینیک ترک اعتیاد در زندگی واقعی هم پاک نگه دارد که همین مراقبت های بعد از ترک اعتیاد در مقابله با چالش ‌ها به روش ‌های زیر به چند روش به بیماران کمک می کند که در ادامه آنها را با هم بررسی خواهیم کرد :

 • کمک به بیمار برای داشتن انتخاب ‌هایی سالم در حوزه سبک زندگی ، فعالیت ‌ها و روابط.
 • تقویت مهارت ‌هایی که برای مدیریت استرس و کنترل احساسات فراگرفته است.
 • آموزش شیوه شناسایی محرک ‌ها و پیشگیری از بازگشت به اعتیاد.
 • آموزش شیوه به حداقل رساندن آسیب ناشی از بازگشت به اعتیاد در صورت لغزش و از سرگیری رفتار های مخرب.
 • امکان دسترسی به گروه‌ ها و افراد پشتیبانی که می ‌توانند در دوران ترک از بیمار حمایت کنند.

 

مراقبت های پس از ترک اعتیاد

مراقبت های پس از ترک اعتیاد شامل مراحل های مختلفی هستند که آنها شامل :

مشاوره آموزش خانواده : 

خانواده نقش مهمی در استمرار موفقیت دوران ترک و پس از ترخیص از مرکز بازپروری دارد. مشاوره خانواده و برنامه ‌های آموزشی به بیمار و خانواده‌ اش کمک می ‌کند تا جوی سرشار از اعتماد و امید را در خانه به وجود بیاورند. اگرچه زوج درمانی و خانواده درمانی معمولا در زمان ترک اعتیاد در کلینیک شروع می‌ شود اما مهم است که درمان پس از ترخیص نیز ادامه داده شود. در بسیاری از برنامه‌ های ترک اعتیاد در کنار جلسات مشاوره با مشاور مجرب ازدواج و خانواده کلاس‌ ها و فعالیت‌ های آموزشی برای همسران والدین یا فرزندان نیز برگزار می شود.

مشاوره : 

مشاوره بخش مهمی از بازتوانی اعتیاد است چرا که شیوه شناسایی و پیشگیری از رفتار های دامن زننده به سوء مصرف مواد مخدر را به بیمار آموزش می ‌دهد. اما ارتباط بیمار با درمانگر یا مشاور نباید پس از اتمام درمان قطع شود. این گروه از متخصصین در حل بسیاری از چالش‌ هایی که بیمار در اجتماع با آنها مواجه می ‌شود مانند مدیریت استرس شغلی حل مناقشات خانگی ، افزایش آگاهی خانواده درباره اعتیاد و غلبه بر محرک ‌های احساسی قدیمی ، به او کمک می‌ کنند. مشاوره فردی خانوادگی و گروهی بخشی از مراقبت ‌های بعد از ترک اعتیاد است.

مدیریت موردی : 

مدیریت موردی یکی از با ارزش‌ ترین بخش ‌های درمان ترک اعتیاد است. نقش این گروه از متخصصین پس از ترخیص و در ارائه از مراقبت‌ های بعد از ترک اعتیاد ، یعنی زمانی که بیمار خود را آماده می‌ کند تا دوباره وارد جامعه شود ، پر رنگ ‌تر نیز می ‌شود. مدیر موردی به فراخور موقعیت ، مانند وکیل مدافع ، راهنما ، مشاور یا پشتیبان عمل می ‌کند. همچنین مدیر موردی بیمار را به پزشکان مناسب معرفی می کند توصیه‌ های حقوقی به او ارائه می ‌دهد یا در پیدا کردن مهدکودک ، مدرسه یا مسکن مناسب به او کمک می‌ کند.

درمان پیشگیری از بازگشت به اعتیاد : 

یکی از ترسناک‌ ترین جنبه‌ های ترک اعتیاد فکر کردن درباره شیوه غلبه بر محرک ‌های تنش ‌زا ، سرکوب کردن میل به مصرف مواد و مدیریت موقعیت ‌های پرخطر در جهان خارج است. درمان پیشگیری از بازگشت به اعتیاد (RPT) از طریق جلسات درمان گروهی یا مشاوره فردی مهارت ‌هایی را در بیمار ایجاد می ‌کند تا وی بتواند محرک‌ های فردی را شناسایی کند و بدون پناه بردن به رفتار های اعتیادآور ، بر آنها غلبه کند. درمان پیشگیری از عود اعتیاد از همان زمان بستری در کلینیک آغاز می ‌شود و در قالب بخشی از برنامه درمان سرپایی پس از ترخیص ادامه می ‌یابد.

ترک اعتیاد سرپایی : 

ترک اعتیاد بسیاری از بیماران به صورت برنامه ترک اعتیاد بستری و ویژه شروع می‌ شود. بیمار در این محیط‌ های منظم تحت نظارت 24 ساعته قرار دارد و بنابراین می‌ تواند به تمامی بر سم‌ زدایی و التیام بدن متمرکز شود و استرس ‌های روزمره را به فراموشی بسپارد. متخصصین پس از به اتمام رسیدن درمان بستری توصیه می‌ کنند که بیمار از یک برنامه سرپایی منعطف ‌تر بهره بگیرد. بیماران در درمان سرپایی همچنان خدماتی مانند مشاوره حمایت گروهی و درمان دارویی را دریافت می ‌کنند ، اما در کنار این درمان ‌ها می ‌توانند در محل کار و خانه خود نیز حضور داشته باشند.

خانه های پاک : 

انتقال از محیط امن کلینیک ترک اعتیاد به دل جامعه مرحله‌ ای پرخطر برای بیمار در حال ترک است. خانه ‌های پاک محیطی امن و پایدار را در اختیار بیمارانی می ‌گذارند که به تازگی از کلینیک ترک اعتیاد مرخص شده‌اند تا بتوانند مهارت ‌های خود را برای دور ماندن از الکل و مواد مخدر در این مدت تقویت کنند. خانه ‌های پاک قوانین سختگیرانه ‌ای دارند، برای مثال سوء مصرف مواد در آنها ممنوع است ، شرکت در جلسات مشاوره خانگی برای بیماران اجباری است آزمایش اعتیاد به طور منظم انجام می‌ شود و بیمار باید در کار های خانه شرکت کند البته این قوانین به قوی‌تر و منظم شدن شخصیت بیمار کمک می ‌کند.

مراقبت های پس از ترک اعتیادمراحل ترک اعتیاد

ترک اعتیاد به صورت فیزیکی: 

برای ترک مواد مخدر باید بدن شخص بیمار به صورت کامل از مواد مخدر پاک شود و تمام سموم از بدن فرد بیمار خارج شود ، برای سم زدایی راه ها و روش های علمی وجود دارد مانند ترک مواد مخدر با متادون یا (متادون درمانی) متاسفانه در اکثر موارد به جای ترک اعتیاد از طریق این روش ها شاهد تغییر نوع اعتیاد هستیم.

ترک اعتیاد به صورت ذهنی: 

اگر فردی باشید که بیماری اعتیاد دارد حتما تجربه کردید که بار ها اقدام به ترک کردید اما موفق نشدید نتوانستید پای این ترک باقی بمانید شاید مشاهده کرده باشید فرزند یا اعضای خانواده شما می خواهند ترک کنند اما این اتفاق رخ نمی دهد و فرد از مراحل ترک کردن خارج می شود. ترک مواد مخدر در مرحله اول نیاز به ایجاد باور دارد باور اینکه کنار گذاشتن این مواد امکان پذیر است .

شما باید این باور را در خود به وجود بیارید یا کاری کنید که شخص مورد نظر این حقیقت را بپذیرد که او می تواند از این بند رهایی یابد ، می تواند تبدیل به فردی سالم شود. ذهن مسئله پیچیده ای هست تا زمانی که ذهن فرد بیمار خواهان رهایی نباشد با هیچ روشی نمی توان او را ترک داد. اما برای ترک اعتیاد از طریق ذهن روش های متفاوتی وجود دارد که این روش ها شامل روش های خودآگاه و ناخودآگاه هستند که هر یک از آنها توضیح های جداگانه ای دارند که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

خودآگاه:

خودآگاه آن بخش وجودی از انسان است که تصمیمات سطحی را می گیرد ، مانند احساساتی که به زبان می آوریم. حتما تجربه کردید شما احساسی دارید ولی به دلایل شخصی احساس متفاوتی را بیان می کنید. در واقعا می توان خودآگاه را به زبان تشبیه کرد. لوزما آنچه که ما از طریق خود آگاه احساس و بیان می کنیم واقعیت محض ما نیست. در واقع اصلی ترین بخش وجودی ما را ناخودآگاه تشکیل می دهد.

ناخودآگاه:

ناخودآگاه شامل تمام احساسات ادارکی می شود ، تصمیاتی که ما می گیریم احساساتی که داریم افکار و باور هایی که در ما شکل می گیرد. ناخودآگاه باعث می شود یک فرد به سمت اعتیاد برود یک فرد به درس گرایش پیدا کند یک فرد تبدیل به انسانی گوشه گیر یا موفق شود در واقع ناخودآگاه بخش عمده نیاز ها، عقده ها ، کمبود ها ، استعداد ها و توانایی های یک انسان را دربر می گیرد.

 

دلایل بازگشت به اعتیاد چیست ؟

زمانی که بیمار کمپ ترک اعتیاد را ترک می ‌کند معمولا بسیار با انگیزه است و به آینده ‌ای روشن اطمینان دارد. بیمار دوران سخت خماری را پشت سر گذاشته و به خود ثبات کرده است که بدون مواد نیز می ‌تواند زندگی کند. بیمار در این مرحله توانایی ‌های خود را باور کرده و از موفقیت خود مغرور است. اما زمانی که پا به دنیای واقعی می‌ گذارد و زندگی روزمره خود را شروع می ‌کند ، درمی ‌یابد که پاک ماندن چالش سختی است.

دور ماندن از الکل یا مواد مخدر در جهان خارج سخت ‌تر از آن چیزی است که در مرکز ترک اعتیاد بستری به نظر می‌ آمد. بیماران در کلینیک ترک اعتیاد از پشتیبانی تخصصی برخوردار هستند و در برابر وسوسه مصرف مواد مخدر محافظت می‌ شوند. اما بازگشت به واقعیت شوکی قوی را به فرد وارد می ‌کند. بیمار به تازگی بهبود یافته خود را در احاطه انواع وسوسه ‌ها تنها و بدون حامی می ‌بیند و باید مقاومت بالایی داشته باشد تا دوباره به سمت مواد کشیده نشود. دلایل متعددی برای بازگشت به اعتیاد وجود دارد.

اگر بیمار تلاش کافی را برای دور ماندن از مواد مخدر و الکل نکند انگیزه پاک ماندن به تدریج رنگ می ‌بازد. بیمار حس می‌ کند که مشکلات را پشت سر گذاشته و دیگر نیازی به سعی و تلاش ندارد. بیمار تحت تاثیر غرور و آرامش زود هنگام ، دلایل شروع کردن درمان ترک اعتیاد را فراموش می‌ کند و درد طاقت ‌فرسا را از یاد می ‌برد. اگر بیمار برای پاک ماندن تلاش نکند پیشرفت درمان متوقف می ‌شود و زندگی در دوران ترک برایش رضایت‌ بخش نخواهد بود. پناه بردن به مواد مخدر و الکل واکنش بسیاری از بیماران به این وضعیت ناخوشایند است.

دلایل بازگشت به اعتیاد چیست ؟قدرت ذهن در ترک اعتیاد مواد مخدر

درمان و ترک مواد مخدر باید طبق اصول انجام شود، ترک مواد مخدر در بخش ترک فیزیکی کار سختی نیست و طی چند هفته می توان از طریق روش های علمی از شر سموم خلاص شد. برای آشنایی با مراحل تغذیه در ترک اعتیاد ، ترک اعتیاد با متادون ، جدیدترین داروی ترک اعتیاد ، دارو های ترک اعتیاد متادون بیشتر بخوانید. اصلی ترین موضوع ترک مواد مخدر آماده سازی ذهن فرد معتاد است که به صورت زیر هدف بندی می شود.

 • اعمال تصمیم به ترک اعتیاد
 • آمادگی ذهنی برای ترک اعتیاد
 • شناسایی عوامل گرایش به اعتیاد
 • ازبین بردن عوامل گرایش به اعتیاد
 • شناخت دلایل لغزش (مصرف مجدد مواد مخدر)
 • حذف عوامل لغزش و آموزش مقابله با آن
 • آماده سازی ذهنی برای ترک اعتیاد
 • ایجاد هدف
 • انگیزه بخشی
 • سم زدایی
 • انجام مراحل لازم بعد از ترک مواد مخدر

علاوه بر این ها  استفاده از مواد مخدر و یا ترک اعتیاد چند عوامل گوناگون را مورد بررسی قرار می دهد که این ها شامل:

 •  عوامل روانی
 • عوامل جسمی
 • عوامل خانوادگی
 • عوامل اجتماعی
 • عوامل اقتصادی
 • عوامل سیاسی

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)