ترک اعتیاد شیشه

شیشه یک محرک بسیار قوی که مصرف طولانی مدت آن آسیب های جدی دارد و این محرک یکی از مخدر هایی است که ترک کردن آن کار آسان و راحتی نیست.در اینجا ما سعی داریم تا شما را با روش های ترک اعتیاد شیشه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

شیشه چیست؟

شیشه تکه های بلوری روشن یا آبی براقی است که در واقع کریستال های درست شده از متامفتامین هستند.افراد شیشه ای برای کشیدن آن را استنشاق می کنند یا به وسیله ی لوله های مخصوص شیشه ای و یا با سرنگ داخل رگ تزریق می کنند. استفاده و مصرف شیشه می تواند مشکلات و آسیب های جدی برای سلامت روحی و جسمی فرد معتاد ایجاد کند.

شیشه چیست؟

برخی علائم اولیه مصرف کنندگان شیشه

 • از دست رفتن علاقه و اشتیاق برای انجام فعالیت های روزمره و دوری از هر نوع روابط
 • معمولا کسانی که شیشه مصرف می کنند از جمع دوری می کنند و علاقه ای به ماندن در موقعیت های اجتماعی را ندارند.
 • رفتارهای پرخطر مالی مثل خریدهای زیاد و ناگهانی یا بالا آوردن قرض و بدهی و قمار
 • وسواس و تمرکز زیاد روی یک موضوع یا کار
 •  از خاطر بردن تاریخ ها و رویداد های مهم
 • بیشتر شدن رفتارهای تند و پرخاشگری و خشونت آمیز
 • دست و پا چلفتی شدن و آرام حرکت کردن
 • از دست دادن اشتها و میل به غذا
 • داشتن تیک های خاص در بدن مانند کشیدن یا پیچاندن مو یا لمس کردن جایی از بدن

علائم اوردوز شیشه

مت یا همان شیشه اگر مصرف آن بیش از حد باشد و فرد به آن وابسته باشد تحمل بدن را بالا می برد و فرد باید دوز های بیشتری مصرف کند تا نشئگی قبلی را تجربه کند.افزایش مصرف کریستال خطرناک است چون اوردوز را در ادامه دارد.آگاهی از علائم و نشانه های اوردوز شیشه در فرد معتاد حیاتی است و هرچه زودتر به او کمک کنید شانس زنده ماندن او بیشتر می شود.

اوردز شیشه به دو نوع است:

اوردوز حاد ، اوردوز مزمن

اوردوز حاد زمانی است که فرد مقدار زیاد از شیشه یا کوارتز را باهم و یک باره مصرف کند و واکنش بسیار شدید به این مقدار نشان دهد. این نوع اوردوز در بیشتر موارد منجر به مرگ فرد معتاد می شود. اوردوز مزمن به جم شدن و پر شدن عوارض و آسیب های مخرب استفاده زیاد در مدت طولانی از شیشه اشاره می کند.

اوردوز حاد و مزمن  عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد. نشانه‌ها و علائم اوردوز حاد شیشه عبارت است از:

 • گشاد شدن مردمک‌ چشم ها
 • ضربان قلب آهسته، تند یا غیرعادی
 • مشکلات تنفسی
 • درد قفسه سینه
 • حمله قلبی
 • سکته مغزی
 • تب و بالا رفتن دمای بدن
 • فشار خون بالا
 • نارسایی کلیه
 • دل درد
 • تغییر وضعیت ذهنی
 • بی‌قراری
 • پارانویا (دیوانگی یا حالتی که شخص فکر می کند همه چیز بر علیه او است)

بعد از اوردوز شیشه وضعیت روانی فرد معتاد مانند جنون، تحریک پذیری و یا فکر به خودکشی منجر می شود. تعداد کمی از افراد به کما می روند و یا دچار تشنج می شوند. سوء مصرف مزمن شیشه عوارضی را دارد که عبارتند از:

 • اضطراب
 • اختلالات خواب شدید
 • تغییرات رفتاری قابل توجه
 • خشونت ناگهانی و غیرقابل توضیح

علائم اور دوز شیشه

برخی مصرف کنندگان علائمی دارند مانند: صورت پرجوش، دیر التیام یافتن زخم ها،از دست رفتن انعطاف و لطافت پوست و خشک و چروک شدن پوست. بعضی از معتادان موجودات زنده ای زیر پوستشان می بینند که حرکت می کند و تلاش می کنند آنها را بگیرند در همین تلاش برای شکار آنها بدنشان را زخمی می کنند. معمولا کسی که معتاد به مصرف شیشه شده است هرگز به اندازه اولین مرتبه احساس نئشگی نمی کند. هرچه میزان مقاومت بدن بالا برود بدن برای رسیدن به احساس سرخوشی و حال خوب بیشتر مواد می خواهد و میزان مصرفی بالا می رود و همین موضوع باعث اوردوز و منجر به مرگ می شود.

این نوع اعتیاد هم مثل هر اعتیادی با جمله بار اول شروع می شود و چون تحریک مصنوعی مغز اعتماد به شخص را افزایش می دهد، مصرف کننده نه تنها نمی تواند به آسانی ترک کند بلکه وقتی که ترک کرد دیگر لذت های زندگی برایش بی معنی می شود و امکان ابتلا به افسردگی را دارد.

یکی از علائم معتادان به شیشه دهان آنها است. دندان های آن ها سیاه، پر از جرم و کرم خورده و پوسیده است.علت دقیق آن مشخص نیست ولی همانطور که می دانید اگر به سلامت دهان و دندان خود اهمیت ندهیم بعد از مدتی خراب می شوند این در افراد معتاد احتمال خراب شدن آن خیلی بیشتر است چون ماده ی مصرفی آنها همه سیستم های بدن فرد را از بین می برد. تاثیر این ماده بر بافت لثه، کاهش بزاق و خشکی دهان از شایع ترین دلایل این بیماری است.

چرا نباید سمت شیشه برویم؟

شیشه یک محرک اعتیاد آور بسیار قوی و تاثیر مخرب بر روی سیستم عصبی می گذارد.شیشه با مواده ارزان قیمت به آسانی در لابراتورهای غیر قانونی و زیر زمینی و با شرایط خیلی خطرناک تولید می شود. مصرف شیشه به عنوان یک محرک قوی می تواند باعث افزایش سطح هوشیاری و فعالیت های جسمانی و کاهش اشتها شده و مصرف کننده بعد از مصرف آن دچار جوشیده شدن احساسات شده و در برخی موارد  با نوعی تجربه و کشف معنوی مواجه می شود. شیشه را معمولا با ابزاری به نام پایپ استفاده می کنند هرچند بصورت تزریقی نیز قابل مصرف است. این اثرات شدید در نتیجه باعث ترشح زیاد هورموون دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی است و در نواحی که مغز کنترل کننده احساس لذت و سرخوشی می شود رخ می دهد.

در شروع مصرف شیشه با افزایش یافتن توانی های جسمی و فکری همراه می شود که برای رسیدن به حال ظاهرا خوب مقدار و میزان مصرف افزایش پیدا می کند در همچین حالت هایی شخص مصرف کننده دچار زود رنجی،حمله های خشم، شک وبدگمانی عصبی، افکار خیالی و توهمات شنیداری و دیداری می شود.

قدرت و فشار شیشه نسبت به اثر شیشه با مصرف همیشگی آن افزایش می یابد و فرد معتاد برای اینکه حال نشیگی داشته باشد مجبور به مصرف میزان بیشتر از شیشه می شود. در اکثر موارد برخی معتادان بدون اب و غدا به سر می بردند.آنها در ابتدا فکر می کنند شیشه اعتیاد ندارد و اگر معتاد شوند به راحتی می توانند ترک کنند اما با همین خیال و تصور معتاد می شوند دیگر یازگشت به عقب و پاک بودن برایشان دشوار می شود.

حالت و حس آرامشی که بعد از مصرف شیشه در فرد معتاد آشکار می شود بیشتر اوقات باعث بروز میل بیش از حد برای مقدار مصرف بیشتر می شود و فرد معتاد بعد از تمام شدن اثرات مصرف و به دلیل تخلیه شدید انرژی و با احساس خستگی بسیار زیاد باز به مصرف دوباره روی می آورد و خود را در چرخه ای نابود کننده با آسیب های جبران ناپذیر قرار می دهند که نمی توان به راحتی از آن جدا شد.

میزان زیاد مصرف شیشه می تواند به التهاب جداره ی داخلی قلب منجر شود همچنین موجب تباهی از لحاظ اجتماعی و شغلی می گردد. علائم روان پریشی و مشکلات روحی برای فرد معتاد گاهی تا ماه ها و سال ها باقی می ماند و به این بستگی دارد که معتاد روحیه و انگیزه خود را از دست ندهد.

چرا نباید سمت شیشه برویم؟

استات سرب یک ماده شیمیایی است که در شیشه وجود دارد و این برای مصرف کننده خیلی خطرناک است زیرا باعث مسمومیت می شود. باعث تاسف است که برخی سایت ها در اینترنت دستور ساخت آن را گذاشته اند و آنها را به خرید و تولید شیشه تشویق می کند. یکی دیگر از ترکیبات شیشه اسید باتری و مواد لوله باز کن می باشد.

در زمان اندک به طور زیادی در مصرف شیشه می توان لاغر شد و علت آن هم بی اشتهایی و نداشتن میل به غذاست که یکی از علائم مصرف شیشه است اما این روش درستی برای لاغری نیست چون اکثر مردم حتی کسانی که شیشه مصرف می کنند می دانند که چه اثرات و آسیب های جدی روانی و سلامتی به بار می آورد.
اهداف فرد معتاد که داشتن دوست، مرتبه اجتماعی و پذیرفته شدن در میان جمع بوده، تنها به مصرف بیشتر و بیشتر محدود می شود تا جایی که ناخودآگاه فرد، شیشه را دیگر چیزی برای ایجاد حس خوشی نمی داند، بلکه آنرا یک ضرورت برای ادامه زندگی و گذراندن روزهای زندگی سخت آن می داند.

افرادى که به یک باره مصرف شیشه را قطع مى کنند دچار علائم وحشتناکی نظیر:

 • افسردگى عصبى
 • خواب طولانى
 • آشفته به هم ریختگى های روانی
 • کم آوردن انرژى
 • سراسیمگى
 • تیک های عصبی
 • اضطراب و عدم تعادل در رفتار

بعد از ترک شیشه فرد بیمار در بعضی موارد دچار افسردگی می شود و این نوع افسردگی با افسردگی مدار مخدر دیگر متفاوت است تا جایی که فرد نمی تواند کارهای روزمره خودش را انجام دهد  و وقتی این شرایط سخت را تحمل میکند  حس می کند طاقتش را ندارد و همین دلیل باعث می شود تا دوباره به مصرف شیشه روی آورد.

ترک شیشه به چه صورت است؟

برای ترک اعتیاد شیشه باید از چندین مرحله عبور کرد.این بهبودی با درمان شروع می شود که به بیمار کمک می کند تا بر مشکلات مصرف زیاد شیشه از طریق سم زدایی و درمان های رفتاری مبارزه کند. اما این فرایند با پایان یافتن توان بخشی ادامه دارد. در طی این مرحله ها امکان دارد فرد تا حدی علائم خماری شیشه را هم داشته باشد. اینکه بگوییم با تمام شدن درمان ترک اعتیاد میتوان مانند قبل کاملا هوشیار بود نه اینطور نیست. بایو یدانیم اعتیاد یک بیماری معزی است که میتواند ترک موفق را به ترک ناموفق تغییر دهد به خصوص این ماده مخدر که عوارض آن تا چندین ماه وجود دارد. بیماران باید خودشان بخواهند که در زمان ترک و بعد از آن هوشیار بمانند.اگر هدف بیمار واقعا رهایی از اعتیاد باشد میتوان با این بیماری مبارزه کرد و آن را شکست داد.

ترک شیشه به چه صورت است؟

مراحل ترک اعتیاد شیشه

ترک شیشه در پنج مرحله اتفاق می‌افتد. دو هفته اول شدیدترین و سخت ترین مراحل است.

مرحله ترک (روزهای 0 تا 15)

مرحله اول ترک بهبودی است و در زمانی که ترک  انجام می شود بیمار معمولا دچار علائمی مانند :خستگی ، بی نظمی، خماری، افسردگی، تپش قلب را تجربه می کنند این علائم باید در یک مرکز ترک اعتیاد مدیریت و درمان شوند چون این مرحله از ترک یکی از مراحل سخت است.

مرحله ماه عسل (روزهای 16 تا 45)

بعد از پایان مرحله اول، مرحله دوم یعنی زمانی که بدن بیمار شروع به بهبودی می کند .هوس و میل به مصرف کم می شود و انرژی و اعتماد به نفس و خوش بینی افزایش می یابد. با این حال برخی بیماران به دروغ فکر می کنند که مشکل اعتیاد آنها به شیشه تمام شده است که به همین علت مرکز درمانی را ترک کرده و به مصرف الکل یا داروهای دیگر ادامه می دهند.

مرحله دیوار (روزهای 46 تا 120)

در مدت زمان این مرحله از ترک، بیماران در برابر خطر عود کردن و بالا آمدن و مصرف دوباره اعتیاد به شدت آسیب پذیر هستند. آنها علائمی همچنین تجربه لذت کم در زندگی، انرژی کم، مشکل در تمرکز، تحریک پذیر و بی خوابی را دارند.برخی بیماران تصور می کنند این علایم همیشگی است.

مرحله تنظیم (روزهای 121 تا 180)

همانطور که در مرحله قبل خطر عود کردن و میل به مصرف بالا بوده در این مرحله خیلی کمتر از قبل است و در این مرحله بیماران احساس موفقیت و خوش بینی می کنند.آنها در این مرحله شروع به سازگاری با زندگی جدید خود می کنند و آن را می پذیرند و ممکن است این شامل شغل جدید یا روابط جدید باشد.

مرحله قطعیت (روز 181 به بعد)

این مرحله مرحله آخر و جایی است که بیمار تررک کرده و پاک شده ک نشان دهنده شش ماه هوشیاری است.در این شش ماه بیماران از یادگیری مهارت های جدید برای حفظ هوشیاری و دانستن علائم عود بیماری و ساختن زندگی جدید و مهارت های جدید می کنند.

درمان افسردگی بعد از ترک اعتیاد شیشه

بهبود افسردگی بعد از ترک اعتیاد بسیار مهم و ضروری استزیرا اگر این بیماری و نشانه های آن شدت یابد، ممکن است فرد را به سمت شروع مجدد اعتیاد بکشاندبرای درمان این بیماری روش های متنوعی وجود دارد و برنامه ای که به افراد ترک کرده داده می شود باید شامل اهداف زیر باشد  :

 • کمک به فرد معتاد در جهت درک ماهیت اعتیاد
 • آموزش به فرد ترک کرده در این جهت که بهبود و درمان افسردگی بدون مصرف مجدد مواد مخدر ممکن است
 • ایجاد انگیزه در فرد معتاد جهت ایجاد تغییرات در زندگی
 • آموزش روش هایی در جهت کنترل افکار منفی

درمان افسردگی بعد از ترک اعتیاد شیشه

تماس با کارشناس (کلیک کنید)