ترک اعتیاد تریاک

تجارت مواد مخدر که هر ساله تعداد بی شماری از معتادان را به این بیماری که نابود کننده است می کشاند، می تواند بزرگ ترین و ترسناک ترین تهدید برای تمام جوامع بشری از جمله جامعه ی ما باشد. امروز می خواهیم راجب ترک اعتیاد تریاک صحبت کنیم.تریاک قدیمی ترین و مشهور ترین ماده ی مخدری  که بسیار اعتیاد آور و نابود کننده بوده است. در کشور ما مصرف تریاک خیلی بالا است و از پیر تا جوان زن و مرد استفاده می کننده و‌از جمله پرطرفدار ترین ماده ی مخدر می باشد. مراجعه ی بیمارانی که برای ترک اعتیاد تریاک مراجعه می کنند بیشترین موارد در مراکز کمپ اعتیاد است.

تریاک چیست؟

تریاک ماده ی مخدر قهوه ای رنگ، با طعم تلخ و اعتیاد آور است که از گیاهی به نام خشخاشخشخاش به وجود می آید. تریاک در دوران صفویان وجود داشته و خوردن آن بین مردم رواج داشته است. شکل گیاه خشخاش به این شکل است که تخمدان حاوی دانه های خشخاش، بیضی شکل بوده و گلبرگ های صورتی رنگ دارد. زمانی که این گلبرگها کم کم پژمرده می شوند با تیغ زدن تخمدان نارس، عصاره ی شیری رنگی از آن ترشح می شود که در مجاورت هوا قرار می گیرد و پس از گذشت یک شبانه روز به رنگ قهوه ای یا سیاه در می آید و حالت صمغی شکل دارد. این ماده بر روی جدار داخلی تخمدان نارس میچسبد و باقی مانده ی آن را میتراشند و جمع آوری می کنند. اولین مراکز عمومی برای تریاک و بقیه مواد خحدر دیگر قهوه خانه ها بودند که اسباب دود و دم مهیا بود .

مواده تشکیل شده در تریاک

تریاک مجموعه پیچیده‌ای از مواد مختلف حاوی قند، پروتئین، چربی، آب، اسید مکونیک، ‏موم گیاهی، لاتکس، صمغ، آمونیاک، اسید لاکتیک و سولفوریک و مواد آلکالوئیدی متعدد است.‏ این مواد آلکالوئیدی که اثرات تریاک ناشی از آنهاست، از جمله شامل مرفین (10 تا 15 درصد)، ‏کدئین (1تا 3 درصد)، نوسکاپین (10 تا 15 درصد)، پاپاورین (1 تا 3 درصد) و تبائین (1تا 2 ‏درصد) است.‏ همه این آلکالوئیدها به جز تبائین استفاده دارویی دارند و از جمله به عنوان ضد درد مورد استفاده ‏قرار می‌گیرند.‏ ضد‌دردهایی که از تریاک گرفته می‌شوند از این لحاظ ارزشمند هستند که در عین آنکه درد را تخفیف می‌دهند یا ‏برطرف می‌کنند، در مقادیر معمول هوشیاری فرد را از بین نمی‌برند.

 آلکالوئیدهای موجود در تریاک همچنین برای ‏تسکین سرفه، گرفتگی‌های عضلانی، تب و اسهال مورد استفاده قرار می‌گیرند.‏ حتی تبائین که اثر ضددرد ندارد، دارای ارزش داروشناختی فراوانی است، چرا که برای تولید ‏آنالوگ‌‌های نیمه‌صناعی مرفین مانند اکسی‌کدون، دی‌‌هیدروموفنون، هیدروکودون و اتوفرین به کار ‏می‌رود.‏ آنالوگ‌های مرفین به گروه‌ه‌های دی‌‌فنیل‌پروپیلامین‌ها (مانند متادون)، 4 فنیل‌پی‌پریدین‌ها (مانند ‏مپریدین)، مورفیان‌ها (مانند لورفانول) و 6و7 بنزومورفان‌ها (مانند متازوسین) تقسیم می‌شوند. ‏ گرچه این مواد از لحاظ ساختمانی گوناگون هستند، همگی در داشتن یک حلقه پی ‌پریدینی یا بخش ‏اصلی ساختمان حلقوی آن مشترک هستند.‏ برای مثال اتوفرین یک آنالوگ بسیار قوی مرفین است. این ماده صدبار قوی‌تر از مرفین است. این ‏دارو از جمله در سلاح‌های دارتی برای بی‌حرکت‌ کردن فیل‌ها و کرگدن‌ها مورد استفاده قرار ‏می‌گیرد.‏ مرفین برای اولین بار در سال 1805 در آلمان از تریاک جدا شد و نام آن را از نام خدای یونانی ‏رویاها، مرفئوس گرفتند..‏ پزشکان مدت درازی به دنبال راه‌هایی برای تجویز داروها بدون خوردن آنها بوده‌‌اند.
تریاک هنگامی ‏که خورده می‌شود باعث عوارض جانبی معدوی می‌شود.‏ تولید سرنگ‌های زیرجلدی در میانه قرن نوزدهم امکان تزریق مرفین خالص را فراهم آورد.‏ در آن دوران تصور می‌کردند که تزریق مرفین اعتیادآور نیست. کنارگذاشتن استفاده عادتی تریاک ‏باعث بروز علائم ترک به صورت احساس ناخوشی، علائم شبیه آنفلوآنزا و افسردگی می‌شد و در آن ‏زمان مرفین را درمان عالی این علائم ترک می‌شمردند.‏ اما خوشبینی‌های اولیه در مورد ماهیت غیراعتیادآور مرفین درست از کار درنیامد.
اما هنوز تنها ‏زنان را به طور خاص مستعد وابستگی به مواد افیونی می‌دانستند.‏ جستجو برای جایگزینی غیراعتیادآور برای تریاک و مورفین آغاز شد. در سال 1874 داروساز ‏انگلیسی سی آر آلدر رایت مرفین و اسید استیک را با هم جوشاند و دی‌استیل مرفین را به دست ‏آورد. دی استیل مرفین بوسیله شرکت بزرگ داروسازی آلمان، بایر، ساخته و به صورت تجاری ‏وارد بازار شد.

برای ترک اعتیاد تریاک از کجا باید شروع کنیم؟

بسیاری از کسانی که دچار اعتیاد هستند، گام اول و نخستین گام تصمیم گیری برای تغییر است که سخت ترین قدم است. برخی افرار دچار شک و تردید می شوند و احساس می کنند که آمادگی تغییر را ندارند.این تردید و شک کاملا طبیعی است. برای ترک اعتیاد باید های زیادی وجود دارد و باید انجام داد که عبارتند از:

 • نحوه‌ی مقابله با استرس.
 • نحوه‌ی گذراندن اوقات فراغت.
 • نحوه‌ی انتخاب دوست.
 • نحوه‌ی تفکر درباره‌ی خودتان.

با اینکه فرد معتاد خودش می داند ماده ی مخدری که گرفتارش شده است مشکل ساز و آسیب پذیر بوده اما طبیعی است که برای ترک کردن به اختلاف و دعوا درونی دچار شود.برای ترک اعتیاد به تریاک و مواد مخدر به زمان، انگیزه و حمایت خانواده و اطرافیان احتیاج دارید و موقعیت شخصی خودتان را بسنجید.

فکر کردن به تغییر

 • همیشه باید مراقب زمان و میزان مواد مخدر مصرفی  خود باشید تا بتوانید اعتیاد را در زندگی خود بهتر ببینید.
 • یک فهرست با عنوان های مزایا و معایب ترک اعتیاد،هزینه های آن و آسیب های عدم ترک اعتیاد تهیه کنید.
 • به چیزها و کار هایی که در زندگی شما مهم و الویت هستند فکر کنید مانند: همسر،فرزندان، شغل،سلامتی و تندرستی و علایق هایتان
 • به این فکر کنید اعتیاد و مصرف مواد مخدر شما چه تاثیراته مخربی بر روی آنها گذاشته است.
 • نظر و دیدگاه فردی را که به او اعتماد دارید و می تواند شما را راهنمایی کند بپرسید.
 • از خود بپرسید چه چیزهایی می تواند سد راه شما و تغییر شما شود و چه چیزهایی به شما کمک می کند تا این راه را بروید؟

آشنایی با گزینه های درمان

پس از اینکه تصمیم گرفتید ترک کنید و تغییر کنید،زمان آن فرا می رسد که به دنبال گزینه های درمان برای ترک اعتیاد بروید. هنگام سنجش گزینه های درمانی این موارد را به یاد داشته باشید:

هیچ درمانی برای همه اثر بخش و نتیجه خوب نیست. افرادی که به اعتیاد گرفتار شده اند هر یک نیاز های متفاوتی دارند و درمان آنها هم باید با موقعیت و شرایط و در نظر گرفتن نیاز هایشان باید باشد. برای ترک اعتیاد باید برنامه درست ارائه کرد و این موضوع خیلی مهم است. در  فرایند ترک اعتیاد و درمان نباید صرفا به اعتیاد فرد توجه شود. اعتیاد تقریبا کل زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. مانند: روابط، شغل، بهداشت و سلامتی روحی روانی فرد. برای اینکه در این فرایند و درمان موفق شد باید یک مسیر درست در راستای ترک اعتیاد درست کرده و آن را عملی نمود.برای نمونه یک فرد ممکن است وابستگی‌ که به مواد مخدر دارد و توانایی ترک آن را ندارد مدیریت استرس او باشد که در این مواقع فرد باید  راه درست و سالم را برای مقابله با استرس و موقعیت هایش پیدا کند. متعهد بودن و‌ پیگیری ‌برای این فرایند الزامی است تا نتیجه ی درمان ترک اعتیاد باشد. ترک اعتیاد یک‌ درمان و فرایند سریع و آسانی نیست. به طور کلی، هرچه سابقه و سطح اعتیاد و میزان مصرف فرد بالا باشد فرایند درمان او هم طولانی مدت می باشد. در هر صورت مراقبت هایی که در درمان بیمار صورت می گیرند، حیاتی هستند.

مکان های مختلفی برای فرایند این درمان وجود دارد. همه افراد به سم‌زدایی یا اقامت طولانی مدت در مراکز ترک اعتیاد نیاز ندارند. مراقبی که باید از فرد معتاد انجام شود به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌‌ توان به سن، سابقه ترک اعتیاد، شرایط پزشکی و روانی فرد اشاره نمود. علاوه بر پزشکان، روان شناسان، بسیاری از روحانیون، مدد کاران اجتماعی و مشاوران برای درمان ترک اعتیاد خدمات و ملاحظاتی را ارائه می دهند. زمانی که تصمیم به ترک اعتیاد گرفتید می توانید علاوه بر اینکه برای ترک مشاوره بگیرید برای هر مورد مشکل پزشکی یا روحی روانی دیگری که به آن دچار هستید هم کمک بگیرید. این افراد در کمپ های ترک اعتیاد حاضر هستند تا شما را از هر جهاتی کمک و راهنمایی کنند.

درخواست کمک

اینکه سعی کنید به تنهایی اعتیاد خود را ترک کنید اشتباه است و در اکثر موارد نتیجه ای ندارد و فرد نا امید و پشیمان باز هم به سمت مصرف می رود. اینکه در ترک موفق شوید به داشتن شوق، پشتیبانی و انگیزه بستگی دارد. هرچقدر که اطرافیان و دوستان و آشنایان برای دل گرمی و مشورت و همراهی بیشتری با آنها باشید شانس بهبودی و رها شدن از اعتیاد بیشتر خواهد بود. به حمایت خانواده و دوستان نزدیک خود امیدوار باشید آنها نمی خواهند شما را با چنین حالی ببینند و در ترک اعتیاد کمکتان می کنند.  اگر به خاطر شکستهای گذشته برای ترک اعتیاد، تمایلی به بازگشت و تکیه کردن به عزیزان خود را ندارید از مشاوره درخواست کمک بگیرد. با انسان های سالم و دوستان خوب روابط اجتماعی برقرار کنید. اگر زندگی اجتماعی شما در گذشته به مواد مخدر وابستگی داشته بود، چاره ای جز ترک روابط ناسالم و ایجاد روابط جدید و سالم را نخواهید داشت. اگر بخواهید ترک کنید ولی در همان روابط ناسالم قرار بگیرد نتیجه ای نخواهد داشت. ایجاد یک رابطه سالم با دوستان خوب و دل سوز که شما را در فرایند درمانتان همراهی می کنند می تواند خیلی اثر بخش باشد. سعی کنید در یک کلاس ثبت نام‌کنید، در رویداد های اجتماعی شرکت کنید، به گروه های مدنی بپیوندید یا در انجمن های خیریه داوطلبانه شرکت کنید. کمپ های ترک اعتیاد فضای امن و مجهز تری را برای گذراندن دوران بهبودی و فرایند درمان شما فراهم می کنند. این کمپ ها برای کسانی که سر پناهی ندارند یا در محیطی زندگی می کنند که اکثر آنها مواد مخدر مصرف می کنند مناسب است. کمپ های ترک اعتیاد که دارای تابلو و مجوز از سازمان بهزیستی هستند مراجعه کنید ، جلسات درمانی را جدی بگیرید و در جلسات آزاد شرکت کنید و از تجربیات کسانی که به اعتیاد گرفتار بوده اند و زمان و مصرف آنها و مدت پاکی آنها مطلع شوید. گذراندن زمان با کسانی که مشکلات شما را درک میکنند و می توانند به شما کمک و راهنمایی کنند بسیار موثر می باشد.

یادگیریِ روش‌های سالم برای مقابله با استرس

پس اینکه به فکر تغییر و شروع درمان کردید، مشکلاتی وجود دارند که باعث شدند شما به اعتیاد روی آورید. آیا در گذشته برای کم شدن احساسات دردناک یا آرام کردن خودتان و فرار از یک روز سخت کاری و فراموش کردن مشکلات از مواد مخدر استفاده کرده اید؟ زمانی که فرایند درمان آغاز می شود، ممکن است دوباره این احساسات منفی به سرغتان بیاید .برای اینکه در درمان موفق شوید ابتدا باید مشکلات بنیادی و ریشه ی آن را پیدا کرده و حل کنید. گاهی اوقات این مشکلات می تواند استرس، خشم، شرمساری و اضطراب  باشند که برای هر فرد معتاد متفاوت است اما به یاد داشته باشید که تمام این احساسات طبیعی هستند. بخش مهمی از درمان شما به یافتن این مشکلات و راه حل هایی برای آنها اختصاص داده می شود.

از بین بردن استرس بدون مواد مخدر

معمولا اعتیاد از تلاش‌ و راه های نادرست برای مدیریت و کنترل استرس به وجود می آید. بسیاری از افراد برای آرام کردن خودشان از یک اتفاق تلخ یا روزمره های زندگی که استرس زا هستند به الکل و مواد مخدر پناه می آورند. اما برای کنترل و مدیریت استرس راه های درست و سالم تری وجود دارد  که شما بتوانید بدون تکیه کردن به اعتیاد و مصرف آن مشکلات خود را حل کنید. اطلاعات و آگاهی های سریع و‌ متنوع برای مقابله و‌مدیریت استرس وجود دارد که برای برخی افراد بهتر از دیگران جواب می دهد. نکته ی مهم این است که اطلاعات و آگاهای های مناسب خودتان را پیدا کنید. زمانی که به توانایی خودتان برای مقابله با استرس اعتماد کنید روبرو شدن با احساست گذشته آسیب پذیر و دردناک نخواهد بود. می توانید باانجام برخی کارها روحیه و‌ انگیزه ی خود را برای ترک اعتیاد بالا ببرید مانند: ورزش کردن، پیاده روی، یوگا و مدیتیشن و….. می تواند روش خوبی برای مقابله با استرس و در نتیجه ترک اعتیاد موفق باشد.

 • برخی کارهایی که می توانید برای مقابله با استرس انجام دهید:
 • از محیطی که در آن با استرس روبرو می شوید دوری کنید و‌فاصله بگیرید.
 • از نور آفتاب و هوای تازه و‌تماشای مناظر و‌نسیم زیبای بیرون لذت ببرید.
 • سعی که با نوازش سگ،گربه یا هر حیوان خانگی که دارید آرامش بگیرید.
 • از حس بویایی خود بهره مند شوید و گل ها دانه های قهوه یا هر چیزی که بو و عطر خاص و زیبایی دارد لذت ببرید.
 • خاطرات شیرین گذشته را به یاد آورید و خودتان را دوباره در آن تجسم کنید و‌ تلاش کنید باز هم این خاطرات را با عزیزان خود بسازید.
 • خودتان را دوست بدارید و از خودتان پذیرایی کنید. برای خودتان چایی بریزید به شانه ها و‌گردنتان نرمش دهید و دوش‌آب‌گرم بگیرید تا از استرس دور شوید.

کلام آخر

ممنونم تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید امیدواریم بیشتر با ترک اعتیاد به تریاک و روش های آن آشنا شده باشید. اگر تجربه ای در این باره دارید با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

Call Now Button