ترک تریاک

ترک مواد مخدر تریاک

ترک تریاک کار آسانی نیست اما در هر حال انجام شدنی است. اگر دنبال راهی هستید تا تریاک را ترک کنید با ما همراه باشید تا راه های مختلف ترک تریاک را به شما بگوییم.

توکل به خدا برای شروع ترک تریاک

اگر قصد ترک مواد مخدری چون تریاک را دارید برای شروع به خدا توکل کنید و ارتباط خود را با خدا بیشتر کنید. ارتباط با خدا باعث ادامه دادن راه ترک خواهد شد و احساس یأس نخواهید کرد.

تریاک یک ماده مخدر خام است که نسبت به سایر مواد مخدر تأثیرگذاری کمتری را دارد. خود تریاک از گیاه خشخاش گرفته شده و با قرار گرفتن در هوا، سخت شده و به رنگ اصلی تریاک که سیاه یا قهوه ای بوده تبدیل شده است.ترک تریاک

افغانستان از تولیدکنندگان ماده مخدر تریاک است. تریاک به سه صورت خوراکی، تزریقی و تدخین قابل استفاده است چون تریاک نوعی مسکن و ضددرد است.

بیشتر افراد برای رهایی از ناراحتی های خود شروع به استفاده از تریاک کرده اند و به تریاک معتاد شده اند و با گرفتار شدن به اعتیاد به تریاک میل به ترک تریاک خواهند داشت.

چه روشی برای ترک تریاک مناسب است؟

ترک مواد مخدر کار دشواری است و شخصی که قرار است ترک کند باید انگیزه و اراده قوی را برای ترک داشته باشد، اما چه روشی برای ترک اعتیاد به تریاک مناسب است؟

در تصور عموم مردم ترک تریاک یعنی ترک یکباره. مواد مخدر تریاک با گذشت زمان باعث ایجاد وابستگی در فرد خواهد شد و در صورت عدم مصرف شخص با نشانه های خماری

 • تعریق
 • اسهال
 • تپش قلب
 • دل درد
 • استفراغ
 • بدن درد
 • بیداری
 • استرس
 • بی قراری

روبرو خواهد شد. پس شخص قبل از ترک تریاک باد ذهن خود را برای رویارویی با نشانه های گفته شده آماده کند.

 

چه روشی برای ترک تریاک مناسب است؟

علائم خماری تریاک در ابتدای شروع درمان کمی آزاردهنده است اما به مرور علائم کمتر خواهد شد. از بین رفتن علائم ترک تریاک در بدن شخص بستگی به وضعیت شخص و میزان مصرف وی دارد.

اما نتیجه عدم مصرف تریاک بازگشت بدن به حالت عادی است. ترک اعتیاد به تریاک دارای سختی های خاص خود است و شخص باید صبور باشد تا در برابر میل به مصرف مقاومت کند. پس روش مناسب برای ترک مواد مخدر تریاک، ترک تدریجی بوده که نیازمند صرف زمان است.

تأثیرات مواد مخدر تریاک بر بدن

جالب است بدانید که ساختار مواد مخدر تریاک مانند مخدر عادی است که بدن روزانه تولید خواهد کرد اما اثر تریاک بدین گونه است که عملکرد گیرنده های عصبی را در دست گرفته و حس آرامش را به بدن خواهد داد.

مصرف تریاک در ابتدا سبب سرخوشی فرد شده اما با استفاده های پی در پی برای دسترسی به سرخوشی، مواد بیشتری را لازم خواهید داشت.

از جمله بیماری های مرتبط با مصرف تریاک پایین آمدن فشارخون، سوء تغذیه و اختلال در عملکرد تنفسی است.

 

تأثیرات مواد مخدر تریاک بر بدن

چون تریاک اعتیادآوری قوی است شخص با مصرف تریاک میل بیشتری به مصرف مواد تریاک خواهد دشات و اگر میل به مصرف سرکوب شود شخص به خماری دچار خواهد شد. علائم خماری تریاک عبارتند از تهوع، تعریق، آبریزش چشم و خواب آلودگی.

خماری بسیار ناخوشایند است و به همین دلیل برخی معتادان برای فرار از علائم خماری دوباره به مصرف خود ادامه خواهند داد.

ترک تریاک و عوارضی که به دنبال دارد

با مصرف نداشتن تریاک فرد مصرف کننده دچار عوارضی خواهد شد که به سندروم محرومیت معروف است. علائم و عوارض ترک ماده تریاک موارد زیر است.

 • بدن درد
 • بی خوابی
 • عدم آرامش
 • آبریزش
 • عطسه
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • بی اشتها بودن
 • بی حالی
 • تب و لرز
 • درد شکم
 • هذیان
 • میل به مصرف
 • پرخاشگری

و غیره. تحمل علائم گفته شده بدون داشتن اقدامات درست درمانی امکان پذیر نیست.

ترک تریاک و عوارضی که به دنبال دارد

درمان اعتیاد به تریاک در یک مرکز ترک

با مراجعه به یک مرکز ترک برای ترک تریاک درمان به صورت اصولی آغاز خواهد شد. در حقیقت سخت ترین مرحله برای درمان تریاک گرفتن تصمیم به ترک کردن است و مابقی مراحل توسط مرکز انجام خواهد شد. ( با کمک مرکز )

یک مرکز ترک با پذیرش بیمار و با کادر درمانی خود مسولیت درمان اعتیاد شخص مراجعه کننده را بر عهده خواهد گرفت. اولین مرحله، سخت ترین مرحله است و شخص باید خماری را تحمل کند زیرا اشخاص زیادی به دلیل ترس از خماری از ترک کردن اعتیاد فراری هستند.

فرآیند بهبودی در اعیتادب ه تریاک کوتاه مدت نیست و شخص باید صبوری به خرج دهد. سم زدایی یا اولین مرحله درمان اعیتاد با علائم خاص خود همراه است.

زمانی که شخص کنترل احساسات خود را در دست بگیرد و تریاک مصرف نکند در حقیقت قدم در مسیر بهبودی گذاشته است. با پشت سر گذاشتن سم زدایی و علائم مربوط به عدم مصرف تریاک شخص شاد و سرزنده خواهد شد.

 

درمان اعتیاد به تریاک در یک مرکز ترک

در مراکز ترک در طول درمان هرگز مواد مخدر در اختیار افراد قرار داده نخواهد شد و حتی بعد از درمان شدن فرد باید از گروه های مصرف کننده و اماکنی که حضور دارند دوری کند چون به تازگی توانسته بر اعتیاد به مصرف تریاک خود غلبه کند.

راهنمایی های که توسط مشاوره یا روانشناس مرکز به شما توصیه خواهد شد انگیزه شما را در ادامه ماندن در پاکی بیشتر خواهد کرد. در حقیقت حضور در مراکز و ارتباط گرفتن از مراکز، شما را در حفظ درمان اعتیاد کمک خواهد کرد.

یادآوری روزهای مصرف تریاک توسط مصرف کننده

زمانی شخص در حال عدم مصرف یا تحمل خماری است با خود روزهای لذت بخش مصرف تریاک را مرور خواهد کرد و وسوسه ای مصرف در درون شخص به وجود خواهد آمد.

در چنین شرایطی شخص باید با افکار خود بجنگد و به جای یادآوری  روزهای مصرف باید بلاهای که در روزهای مصرف سرمان آمده را یادآوری کنیم.

شما با تحمل خماری تریاک در کوتاه مدت لذت بلندمدت ترک را خواهید چشید. پس در صورتی که لذت روزهای مصرف به ذهن تان آمده به میل به مصرف نه بگویید تا دوباره در دام اعتیاد نیفتید. به خودتان بگویید که درد خماری همیشگی نیست و نباید تسلیم به میل خود شوم.

یادآوری روزهای مصرف تریاک توسط مصرف کننده

دو روش پرکاربرد ترک اعتیاد تریاک

ترک تریاک به روش دارویی بسیار رایج و داروهای پرکاربرد در ترک اعتیاد مواد مخدر بوپرنورفین و متادون است. با دو داروی گفته شده ترک تریاک بدون خماری انجام خواهد شد.

 • ترک با بوپرونورفین

داروی بوپرونوفین یک داروی مسکن است و برای درمان اعتیاد باید یک تا دو هفته استفاده شود. با مصرف بوپرونوفین برای درمان اعتیاد تریاک شخص بستری نخواهد شد و توانایی انجام کارهای شخص خود را خواهد داشت.

 • ترک با متادون

چون اعتیاد به تریاک عوارض بدی ( عوارضی چون تخریب روح و روان ) را دارد. باید شخص از متادون استفاده کند تا دوباره به حالت عادی برگردد.

برای ترک کردن تریاک با داروی متادون باید شخص به یک کمپ برود تا با با نظارت پزشک ترک تریاک را با مصرف داروی متادون انجام دهد. زیرا ترک با متادون نیازمند روند اصولی برای درمان اعتیاد است.

تصمیم به ترک موادی چون تریاک تصمیم کوچکی نیست بلکه کار مهم و بزرگی است که باید با تفکر انجام گیرد و از پزشک متخصص کمک گرفته شود.

دو روش پرکاربرد ترک اعتیاد تریاک

مناسب ترین شیوه برای ترک کردن تریاک

در تصور عامه مردم قطع یکباره تریاک روش مناسبی خواهد بود اما ترک یکباره نه تنها برای مواد مخدر تریاک بلکه برای سایر مخدرها بدترین شیوه است. ترک یکباره در اکثر مواقع باعث سکته قلبی و کما خواهد شد.

قبلا هم گفتیم که بهترین شیوه برای ترک تریاک روش اصولی با رفتن به یک کمپ مجاز و استاندارد است تا کمپ با کم کردن میزان مصرف شما ( به جای چند مرتبه در روز یک مرتبه را جایگزین کند. ) اعتیاد به تریاک را در شما ترک کند.

در نتیجه با کوچکتر شدن وعده های مصرف تعداد وعده ها نیز کم شود که البته همه موارد گفته شده در کمپ زیر نظر یک پزشک متخصص انجام خواهد شد.

برخی بهترین شیوه ترک مواد مخدر تریاک را ترک بدون دارو دانسته اند به همین دلیل در موردش توضیح خواهیم داد.

ترک اعتیاد به تریاک بدون مصرف دارو یکی از شیوه های سوال برانگیز است که باز هم باید زیر نظر پزشکان متخصص انجام شود زیرا بدن اشخاص مصرف کننده در هنگام ترک واکنش های زیادی را از خود نشان خواهد داد که یکسان نیست و مصرف دارو و میزانش بنا بر تشخیص پزشک تجویز خواهد شد.

مناسب ترین شیوه برای ترک کردن تریاک

 

بسیاری از اشخاص مراجعه کننده به مجموعه الوکمپ برایشان سوال است که چگونه اعتیاد به تریاک را باید درمان کرد؟

مجموعه الوکمپ هرگز ترک اعتیاد به تریاک را یکباره انجام نخواهد داد بلکه ترک تریاک به صورت تدریجی با پایین آوردن مقدار مصرف، مصرف کننده انجام خواهد شد.

شخص معتاد به تریاک در زمان درمان نیاز دارد که از نظر روحی و فکری نیز درمان شود. درمان روحی با بالا بردن انگیزه توسط مجموعه گفته شده انجام خواهد شد.

فواید ترک تریاک در مراکز درمانی

اعتیاد بیماری است که برای درمان شدن پزشک متخصص در زمینه اعتیاد را لازم دارد.

پس برای درمان اعتیاد مواد مخدر تریاک به مطب یا همان مراکز درمانی بروید زیرا کمپ ها یک مکان مخصوص برای درمان و ریشه کن کردن بیماری اعتیاد هستند و تمامی مراحل درمان تحت نظر پزشکان انجام خواهد شد.

از فواید گذراندن مراحل ترک اعتیاد در کمپ باید به موارد زیر اشاره کرد.

 • دسترسی به دارو و متخصصان زمانی که عوارض ترک شدید باشد.
 • کمتر شدن میل به مصرف ( زیرا مواد مخدر تریاک در دسترس اشخاص نیست. )
 • درمان روحی و فکری بیماران معتاد به تریاک توسط روانشناسان و مشاوران مرکز.

فواید ترک تریاک در مراکز درمانی

جدیدترین و قدیمی ترین شیوه ترک تریاک

 • روش جدید

سم زدایی فوق سریع یا  URODجدیدترین شیوه ترک تریاک برای اشخاص معتاد به تریاک است. در روش سم زدایی برای اشخاص داروی آنتاگونیست تجویز خواهد شد تا بیهوش شوند و درد خماری را حس نکنند.

مصرف داروی آنتاگونیست مناسب برای اشخاصی است که اعتیاد شدیدی را دارند و با مصرف داروی گفته شده تحمل خماری برایشان آسان تر است.

 • روش سنتی

روش سنتی برای ترک تریاک ماندن در خانه و کم کردن مصرف تریاک است. ذره ذره با کم شدن مقدار مصرف، مصرف به هیچ خواهد رسید.

برای روش سنتی تدریجی با خود دروغ نگویید شاید پیش آمد که یک روز عصبی بودید و مقدار مصرف را کم و زیاد کردید پس هرگز این کار را نکنید.

یک روش سوم برای ترک تریاک روش بدون استفاده از دارو است که باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

در مورد استفاده از دارو نیز باید بگوییم داروی مورد استفاده برای ترک مواد مخدر شیشه بوپرونورفین ( ب2 ) است که ترک را راحت تر خواهد کرد اما باز هم باید توسط پزشک تجویز شده باشد.

جدیدترین و قدیمی ترین شیوه ترک تریاک

تریاک، کم تأثیرترین مواد مخدر در دنیا

بله! تریاک یکی از مخدرهای خام و کم تأثیر است. تریاک یک مایع گرفته شده از گیاه خشخاش نارس است. با قرار گرفتن مایع خشخاش ( تریاک ) جامد شده و رنگ تیره به خود خواهد گرفت.

امروزه در کشورهای واقع شده در غرب کشور مواد تریاک پودری یا کلوخی شکل در رنگ تیره در دسترس شان قرار دارد.

برخی شیره تریاک را با تریاک اشتباه گرفته اند، اما فرق شیره تریاک با خود تریاک چیست؟

تریاک همان مایع به دست آمده از خشخاش خام است اما شیره تریاک سوخته شده تریاک است که معمولا با تریاک خالص ترکیب شده است.

ترک شیره تریاک سخت تر از ترک تریاک است زیرا همان طور که گفتیم شیره اثر قوی تری را روی بدن دارد به همین دلیل در قسمت بعد به طور مختصر به شیره تریاک پرداخته ایم.

تریاک، کم تأثیرترین مواد مخدر در دنیا

نشانه های اعتیاد به شیره تریاک

قبل از گفتن نشانه ها یک بار دیگر بگوییم که شیره سوخته شده تریاکی بوده که با وافور کشیده شده است.

شیره تریاک تنها سوخته تریاک نیست بلکه با تریاک خالص ترکیب و جوشانده شده و بعد از صاف شدن به نام شیره وارد بازار شده است. شیره تریاک بسیار اعتیادآور و البته خطرناک است و به دو روش کشیدنی و خوردنی مورد استفاده است. کشیدنی با وافور و یا سنگ و سیخ و خوردنی با حل کردن یا بلعیدن انجام خواهد شد.

از علائم رایج مصرف شیره خواب آلودگی، بی میلی، تهوع، تیرگی پوست، سخت شدن تنفس است. اما از نشانه های دیگر اعتیاد داشتن به شیره تریاک باید موارد زیر را نام برد.

 • نخوابیدن و اختلال داشتن در خواب
 • عفونت ریه
 • بی میلی و بی اشتهایی
 • مشکلات جنسی ( ناتوانی جنسی، نامرتب شدن چرخه قاعدگی )
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی
 • عدم مسولیت پذیری و بی توجه بودن به زندگی شخصی و حتی اجتماعی
 • تشنج ( درصد کمی )
 • صدمه به دندان ها و کبد

میتوانید مطالب های دیگری مانند ترک شیشه ، ترک متادون ،ترک سیگار را هم مطالعه کنید.

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)