نشانه های اعتیاد به گل

نشانه های اعتیاد به گل

اعتیاد چیست ؟

همان طور که برخی می دانند اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به گل یک بیماری اجتماعی است که عوارض جسمی و روانی زیادی برای فرد و حتی اطرافیان او دارد . درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه‏ بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار « مواد اعتیاد آور» می‏ گردد . اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی ، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه ‏هاى مختلف مى‌ گردد .

شاید از بسیاری از افراد شنیده باشید که برخلاف سایر مواد مخدر مصرف ماده مخدر گل بی خطر است و مشکلی برای فرد به وجود نمی آورد در حالی که مصرف ماریجوانا علاوه بر عوارض و پیامد هایی که دارد ؛ یک زمینه ساز برای اعتیاد فرد به مواد مخدر دیگر است . یکی از اشتباهات رایج در زمان آگاهی از مصرف ماریجوانا ، اقدام های هیجانی و عجولانه اعضای خانواده است که برخلاف تصور عامیانه باید بسیار خونسرد و آگاهانه اقدام به تغییر شرایط برای فرد مصرف کننده نمود به گونه ای که خود فرد از هدف تغییر شرایط آگاه نگردد تا بتوانیم فرد را بار دیگر به آغوش خانواده بازگردانیم .

گل چیست ؟

«گُل» ماده محرک نام آشنایِ این روزها در میان جوانان ، همان اندازه که اسم خوشایندی دارد ، یکی از خطرناک‌ ترین موادی است که این روزها در دست جوان‌ها می‌ چرخد .
ماده ای که ضربان قلب را بالا می‌ برد ، احساس بی‌قراری می‌ دهد ، باعث توهم می‌ شود و… .«گل» همان ماری‌جوانای تغییر یافته است که از قسمت‌ های مختلف گیاه شاهدانه (cannabis) بدست می‌ آید . ماری‌جوانا که امروزه با نام های گوناگون شناخته می‌ شود ، نوعی از آن با نام «گل» وارد بازار ایران شده است . این گیاه با دارا بودن حدود ۲۴ درصد ماده تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی دارای اثرات اعتیادآور برای مصرف‌کننده است در حالیکه ماری‌جوانای معمولی که از برگ گیاه شاهدانه حاصل می‌ شود ، دارای کمتر از۸ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول بوده .

در حال حاضر به نظر می رسد گل در جامعه جایگزین شیشه شده است و جایگاه بالاتری از نظر شیوع مصرف نصبت یه شیشه را خود اختصصاص داده است.

گل چیست ؟

گل یک ماده اعتیادآور است . فرد مصرف کننده این ماده پس از مصرف ضمن احساس دریافت انرژی بالا ، سرخوش شده و پس از اثراتی که روی عملکرد سیستم مغزی وی می‌ گذارد ممکن است باعث از دست رفتن تعادل ،‌ خنده‌ های زیاد و بی مورد ،‌ خلل در تشخیص واقعیت و سرانجام بروز رفتارهای غیرمتعارف از سوی مصرف کننده شود ؛ همچنین باعث افزایش ضربان قلب فرد مصرف کننده شده ، لب و دهان وی را خشک می‌ کند و پس از تاثیراتی که بر روی عملکرد سیستم مغزی می‌ گذارد باعث ازبین رفتن تعادل فرد خواهد شد .

گل در کدام دسته از مواد مخدر قرار می گیرد

ماده مخدر گل ( ماریجوانا  ) زیر دسته کانابیس ها است که به دلیل تشابه علائم و حالات آن به عنوان یک ماده توهم زا نیز معرفی می گردد . این ماده از مشتقات گیاه شاهدانه می باشد ؛ که با کاهش عملکرد سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز موجب ایجاد حالتی آرامش بخش در فرد می گردد . ماریجوانا بویی شبیه به بوی گیاه می دهد . تاثیرات ماده مخدر گل دیر اثر می کند اما در زمانی که کشیده می شود سریعتر تاثیر می گذارد . مدت زمان اثر ماده مخدر گل ( ماریجوانا ) بین 2 تا 6 ساعت می باشد . ماده مخدر گل یا ماریجوانا برخلاف مواد مخدر که وابستگی جسمی بالایی دارند و ترک کردن آنها با درد جسمانی بالایی همراه است ؛ وابستگی جسمی ندارد . این ماده وابستگی ذهنی و روانی شدید در فرد به وجود می آورد .

نشانه های اعتیاد به گل

گل یا همان ماری جوانا یکی از خطرناک‌ ترین مخدر‌هایی است که بیشتر مصرف کنندگان آن جوانان هستند . مخدر گل ضربان قلب را بالا می‌برد، احساس بی ‌قراری در فرد ایجاد می‌کند و باعث توهم می ‌شود. شاید در باور عمومی به اشتباه مخدر گل کم خطرتر از حشیش و ماری جوانا معرفی شده باشد اما چنین نیست . تاثیر مخدر گل بر روی مغز تا حدی است که در صورت مصرف نکردن ، فرد دچار اضطراب شدید ، تپش قلب و بی قراری می‌ شود .

علائم ظاهری اعتیاد به گل

 • تاری دید
 • سرفه خشک
 • خشکی دهان و تشنگی
 • تندی ضربان قلب
 • مشکلات خواب
 • از دست دادن وزن
 • پرخاشگری و عصبانیت
 • تحریک پذیری
 • بی قراری
 • کابوس های شبانه
 • آهسته شدن زمان واکنش
 • از دست دادن کنترل رفتاری

این ها بخشی از علائم ظاهری هستند که در فرد مصرف کننده مخدر گل نمایان می‌ شود . علاوه بر این موارد ، مصرف مخدر گل عوارض جبران ناپذیری بر روی روند تحلیل مغزی ایجاد می‌ کند .

علائم ظاهری اعتیاد به گل

عوارض اعتیاد به گل

در این قسمت قصد داریم شما را با عوارض اعتیاد به گل آشنا کنیم پس با ما همراه باشید .

مصرف‌کننده گل در صورت مصرف نکردن دچار مشکلات روانی از جمله بی‌ قراری ، تپش قلب ، وحشت‌ زدگی و اضطراب شدید می‌ شود . افزایش ضربان قلب ، اشتها ، بی‌ خوابی ، رفتار‌های عصبی و پارانویا ، سرگیجه ، اختلال در حافظه ، احساس سرخوشی بالا ، اختلال در عملکرد حرکتی ، حملات وحشت‌ زدگی از جمله نشانه‌ های فردی است که گل مصرف می‌ کند .
والدین باید به خواب زیاد یا کم خوابی ، بداخلاقی ، افت تحصیلی و غیبت مکرر از کلاس‌ های درس ، کاهش انگیزه برای درس خواندن ، داشتن چشمان قرمز یا گاهی شفاف ، بوی بددهان ، افزایش میل به تنهایی و انزوا و… دقت کنند تا خطری متوجه فرزندانشان نباشد . این ماده به صورت خوردنی ، تزریق و … ممکن است مورد مصرف قرار گیرد .

یکی دیگر از عوارض اعتیاد به گل بی انگیزگی مزمن است که در مصرف دراز مدت آن در فرد این علائم ظاهر می شود ، روابط اجتماعی خود را ازدست می‌ دهد و دچار کاهش علاقه به تلاش ، پیشرفت و موفقیت می‌ شود . درمان اعتیاد به کانابیس نیز مانند سایر مواد مخدر و روانگردان می‌ بایست زیر نظر روانپزشک یا پزشک متبحر صورت گیرد و عدم تمایل به درمان یکی از موانع بهبودی کامل این افراد می‌ باشد .

برخی از شایع‌ترین عوارض اعیتاد به گل

 • حرص و ولع مصرف
 • کاهش اشتها
 • مشکلات خواب
 • از دست دادن وزن
 • پرخاشگری و عصبانیت
 • تحریک پذیری
 • بی قراری
 • کابوس‌های شبانه

اثرات جسمی اعتیاد به گل

اثرات جسمی که اعتیاد به گل در افراد به وجود می آورد شامل : توهم ذهنی ، تغییر در درک رنگ و صدا ، افزایش اشتها ، سرخی چشمها ، گیجی و بی‌ توجهی به اطراف ، تند شدن ضربان قلب و افزایش اضطراب ، احساس تشنگی ، خشک شدن و کف کردن بزاق دهان ، آسیب حافظهٔ بلند مدت و حافظهٔ کوتاه مدت

اثرات جسمی اعتیاد به گل

عوارض کوتاه مدت اعتیاد به گل

 • افسردگی شدید و بروز علائم افسردگی در فرد
 • اضطراب و استرسکاهش اشتها
 • مشکلات خواب
 • از دست دادن وزن
 • پرخاشگری و عصبانیت
 • تحریک پذیری
 • بی قراری
 • کابوس های شبانه
 • حرص و ولع مصرف
 • مشکلات تنفسی و سرفه های شدید
 • بوی بد دهان

چرا اعتیاد به گل خطرناک است ؟

گل از دید بسیاری از افراد گل یک ماده بی خطر شناسایی شده است که مصرف آن هیچ مشکلی را برای فرد به وجود نمی آورد . حال آنکه مصرف بلند مدت ماریجوانا باعث بروز اختلالات شخصت، کاهش حافظه و تمرکز ، عدم کنترل اعصاب و پرخاشگری بی رویه فرد می گردد . علاوه بر این عوارض اعتیاد پیدا کردن به ماده مخدر گل یا ماریجوانا زمینه ساز اعتیاد فرد به مواد مخدر دیگر می باشد .

ترک مصرف ماده مخدر گل

از آنجایی که اعتیاد به ماده مخدر گل یک اعتیاد فکری و ذهنی است ، خود فرد مصرف کننده توانایی ترک اعتیاد به ماریجوانا را ندارد و نقش اعضای خانواده در ترک اعتیاد به ماده مخدر گل بسیار حیاتی است . ماریجوانا از جمله موادی است که باید اعضای خانواده و آشنایان فرد در شروع و روند ترک اعتیاد به فرد کمک کنند . از رایج ترین روش هایی که توسط خانواده ها برای ترک اعتیاد به ماریجوانا مورد استفاده قرار می گیرد می توان به استفاده از کمپ ، دارو درمانی ، روان درمانی اشاره داشت . اما باید بدانید که اقدامات هیجانی برای ترک اعتیاد به ماده مخدر نتیجه بخش نخواهد بود و حتی باعث بیشتر شدن مصرف فرد می گردد .

ترک مصرف ماده مخدر گل

کاربرد دارویی

این گیاه در پزشکی در اشکال روغن ، قرص ، اسپری بینی و نیز برگ و جوانه خشک شده در دسترس است . سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از این گیاه را به عنوان دارو تشخیص نداده و تأیید نکرده است ، اما با این حال بسیاری از ایالت ها آن را برای استفاده پزشکی قانونی می دانند . تحقیقات در مورد استفاده از گل ماری جوانا در شرایط خاص نشان می دهد ، این ماده می تواند به درمان برخی از مشکلات پزشکی کمک نماید ، که عبارتند از :

 • بهبود حالت تهوع و استفراغ همراه با درمان سرطان : تحقیقات نشان داده است که یک ماده فعال در  این مخدر ، به نام تتراهیدروکانابینول (THC)، به طور موثری تهوع و استفراغ را در افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند ، را کاهش می دهد.
 • کاهش درد : مصرف این گیاه ممکن است شدت درد یا سوزش را به دلیل آسیب عصبی (درد نوروپاتیک) ناشی از HIV و سایر شرایط کاهش دهد .
 • درمان تشنج : هنوز مشخص نیست که آیا این گیاه به طور مؤثر تشنج را درمان می کند یا خیر.
 • رفع اسپاسم : مصرف این مخدر ممکن است سفتی عضلانی یا اسپاسم ناشی از بیماری ام اس را کاهش دهد .
 • مانع از پس از پیوند عضو : در برخی موارد پزشک استنشاق دود این مخدر را توصیه می کند، تا با کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن، مانع از پس از عضو جدید شود .

اما  مصرف گل می تواند باعث اختلال شناختی شود و در صورت عدم سلامت روانی باید با احتیاط مصرف شود . در بسیاری از مناطق از جمله کشور ما مصرف آن جرم تلقی شده و غیرقانونی است .

کاربرد دارویی

آیا مصرف گل اعتیاد آور است ؟

اما بر اساس آمار ارائه شده از سوی ستاد مبارزه با مخدر کشور ، “گل یا ماری جوانا” دومین ماده مخدر شایع در کشور است که بیشتر مصرف کنندگان آن را جوانان تشکیل می دهند . براساس آخرین آمار منتشر شده ، مصرف ماده مخدر حشیش رتبه اول و مصرف ماده مخدر گل با فراوانی 4.4 درصد ، رتبه دوم پرمصرف‌ ترین مواد مخدر در ایران را دارند .

همینطور معمولا مصرف کنندگان این ماده مخدر را، مردان و افراد مجرد تشکیل می‌دهند. بر اساس تحقیقات ملی اعتیاد، 51.9 درصد مصرف کنندگان گل در گروه سنی 15 تا 29 سال قرار دارند. مانند هر ماده مخدر دیگری ، مصرف کنندگان آن اعتقاد دارند که گل اعتیاد آور نیست .

این موضوع به شیوعی که در بالا اشاره شد کمک کرده است . یکی دیگر از باورهای اشتباه و غلط در باره این ماده مخدر این است که عوارض و میزان تخریب آن به نسبت سایر مواد مخدر کمتر است . در نهایت باید گفت که بر خلاف باور عمومی ماده مخدر گل یا ماری جوانا از میزان اعتیادآوری بالایی برخوردار است و این امکان که شخص بعد از اولین بار مصرف درگیر آن شود نیز بسیار زیاد است .

کلام آخر

از آنجایی که اعتیاد به گل ناشی از یک آسیب عاطفی در فرد می باشد. روان درمانی و استفاده از جلسات مشاوره روانشناسی کاربردی ترین روش برای ترک اعتیاد به ماده مخدر گل است . از آنجایی که خلاء عاطفی فرد مصرف کنند در اکثر موارد به دلیل مشکلات و مسائل خانوادگی می باشد ؛ اعضای خانواده فرد نیز از جلسات روان درمانی استفاده نمایند. با حل مشکل و خلاء عاطفی به وجود آمده در فرد به مرور زمانی به طور تدریجی مصرف ماریجوانا ( ماده مخدر گل ) در فرد کاهش پیدا کرده و در نهایت به صفر می رسد .

از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید .

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)