نشانه های ترک اعتیاد شیشه

Silhouette of Jesus giving helping hand with sunset background


هنگامی که معتادان به شیشه این ماده ی مخدر را ترک می کنند با علائم دردناک و آزار دهنده روبرو می شوید. علائم ناشی از ترک اعتیاد شیشه طی مدت زمان یک هفته از بین می رود و باید توجه کرد که برخی از علائم وجود دارند که بیشتر از چند هفته طول می کشد. در این مقاله سعی داریم درباره نشانه های ترک اعتیاد شیشه صحبت کنیم.

شیشه چیست؟

شیشه یکی از قوی ترین مواد مخدر و روان گردانی است که شکل ظاهری آن مانند کریستال شفاف می باشد و رنگ آن سفید است. مزه و بو خاصی ندارد ولی طعم تلخی دارد و در الکل و آب مانند شکر حل می شود که در بسته بندی های کوچک میان افراد توزیع می شود. در دو دهه قبل از مت یا شیشه برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند افسردگی ، بیش فعالی و حتی چاقی استفاده می کردند. در جنگ ها سربازان به دلیل خستگی زیاد و گرسنگی توان جنگیدن نداشتند و بعدها طی آزمایشاتی که پزشکان انجام دادند دریافتند که این دارو برای خستگی و گرسنگی سربازان نیز استفاده می شد.

شیشه چیست؟نشانه های ترک اعتیاد شیشه و علائم آن

اعتیاد به مواد مخدر مانند هروئین ، تریاک ، مورفین و یا شیشه باعث می شود وابستگی روانی و جسمی در فرد ایجاد شود. زمانی که فرد معتاد تصمیم به ترک مواد مخدر مصرفی خود می کند و یا میزان مصرف آن را به تدریج کمتر کند علائمی در او پدیدار می شود که به آن علائم خماری می گویند.

در اولین مراحل ترک نشانه های ترک و خماری شیشه ضعیف می باشد ولی بعد از مدتی به آرامی بیشتر می شود و این فرد معتاد را در حال ترک کردن اذیت می کند. تحمل این نشانه ها بسیار سخت و دشوار می باشد و یکی از عوامل مهمی می باشد که فرد وسوسه می شود و به مصرف مواد روی می آورد. در واقع خماری حالتی ناخوشایندی می باشد که در اثر ترک هر نوع ماده ی مخدری به وجود می آید. و در طولانی مدت مانند هر ماده ی مخدر دیگری با علائمی مانند خشکی دهان ، حالت تهوع ، سردرد ، سرگیجه ، تپش قلب و لرزش بدن و… را به همراه دارد. افرادی که از مواد توهم زا استفاده می کنند ممکن است به حالات روانی آن وابستگی پیدا کنند.

این موضوع منجر به این می شود که باز به مصرف دوباره ی آن روی بیاورند. علامت های رایجی که با کنار گذاشتن مواد توهم زا اتفاق می افتد معمولا حالت روانی می باشد که به آن فلش بک می گویند. در این حالت یعنی فلش بک عوارض ناشی از مصرف مواد توهم زا مانند توهم های بینایی ، شنوایی و هذیان گویی به طور ناگهانی و یک دفعه بعد از یک ماه پس از ترک آن ماده برای فرد اتفاق می افتد. بهترین راه برای ترک مصرف شیشه یا هر مخدر دیگری برای فرد مصرف کننده راحت و آسان نمی باشد و .برای این کار بهتر است به کلینیک های تخصصی و یا مراکز ترک اعتیاد که معتبر و دارای مجوز است مراجعه کنید. همچنین علائم جسمی وجود دارند که در زیر به آن اشاره می کنیم.

 • بروز حالت‌های تهاجمی در فرد به دلیل افزایش میزان دوپامین در مغز
 • بروز اختلالات خواب
 • مشکلات قلبی و مغزی
 • بی ‌اشتهایی
 • عفونت‌های پوستی و دهانی
 • پوسیدگی دندان‌ها
 • گرفتگی عضلانی و پارگی رگ‌ها
 • تعریق شدید، لرزش و تشنج
 • بوی بد و خشکی دهان
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • گیجی و حالت‌های پریشانی
 • بالا رفتن فشار خون و افزایش ضربان قلب
 • گلگون شدن چهره
 • افزایش دمای بدن

نشانه ترک اعتیاد شیشه و علائم آنمدت زمان علائم ترک شیشه

همانطور که مشخص است سم زدایی و ترک شیشه کار آسانی نمی باشد و ناراحتی جسمی و روحی خود را به همراه دارد. ولی باید توجه کرد این دوره هر چقدر هم که سخت و غیر قابل تحمل باشد ، ماندگار و همیشگی نیست. ترک اعتیاد در حالت عادی یک تا دو هفته طول می کشد و این مدت بستگی به فرد بیمار دارد که چه ماده مخدری مصرف می کرده و سطح اعتیاد آن تا چه حد بوده است و بیمارانی که شیشه را مدت طولانی مصرف می کنند ، امکان دارد تا چهار هفته نیز درگیر ترک اعتیاد شیشه باشد.

نشانه های ترک اعتیاد شیشه در مرحله اول بیشترین شدت را دارد و طی 24 ساعت بعد از آخرین بار مصرف به اوج خود می رسد. علائمی که وجود دارد معمولا تا پایان هفته اول کاهش می یابد و بدن و مغز در این مدت برای رهایی از اثرات ماده مخدر به شدت و زیادی واکنش نشان می دهند. همچنین در مراحل اولیه ترک علائم افسردگی و روان پریشی نیز بروز پیدا می کند و این حالت ها معمولا بعد از یک هفته کاهش پیدا می کند.

بعضی از علائم ترک اعتیاد شیشه بعد از تمام شدن مراحل ترک اعتیاد در حد ثابت و کم به مدت چند هفته باقی می مانند و همچنین علائم جسمی به سرعت فروکش می کند ولی میل و ولع غیر قابل کنترل همچنان در بیمار وجود دارد و این موضوع او را آزار می دهد. مقابله با وسوسه دوباره مصرف شیشه و حس سرخوشی که بعد از مصرف شیشه می باشد دشوار است و معمولا بیشتر بیماران حداقل 4 تا 5 هفته با این احساس و ولع به مصرف مجدد درگیر هستند. می توانید با کمک گرفتن از درمان های مشاوره ، روان درمانی و رفتار درمانی در این مرحله باعث شود که ترک اعتیاد و بهبودی موفقیت آمیزی با احساسات آزار دهنده دیگر داشته باشید.

ترک اعتیاد شیشه

ترک اعتیاد این ماده ی مخدر به طور کامل ۲تا ۸ ماه طول می کشد و نکته ای که در این تعریف می باشد این است که مقدار وابستگی روحی  فرد معتاد به شیشه در روند و ‌پروسه درمان او بسیار نقش به سزایی دارد و این موضوع رابطه ی مستقیمی با مدت زمان مصرف شیشه نیز دارد.

برای مثال می توان گفت فردی که چند ماه با شیشه آشنا شده و در روز یک یا دو پک شیشه مصرف می کند می تواند در مدت زمان کمتری آن را ترک کند ولی کسی که چند سال این ماده ی مخدر را مصرف می کند فرایند درمان آن نسبت به فردی که چند ماه مصرف می کند سخت تر می باشد. همچنین علاوه بر این مسائل علمی ، آمادگی فرد نیز بسیار شرط مهمی برای ترک اعتیاد و بهبود می باشد. اگر شما از شرایط روحی خوب و با انگیزه ی بالا باشید می توانید این ماده مخدر را طی 2 تا 8 ماه کنار بگذارید.

زمان ترک اعتیاد شیشه

اولین نکته ای که باید به آن برای ترک اعتیاد شیشه توجه کرد این موضوع می باشد که این زمان بندی برای تمام بیمارانی که اقدام به ترک کرده اند یکسان نمی باشد. همانطور که گفتیم شد گرفتن علائم و بروز آن ها به عواملی همچون میزان مصرف ، وضعیت سلامت عمومی ، ابتلا به اختلال های روانی و مدت زمان مصرف بستگی دارد. در این قسمت این زمان بندی کلی را برای شما شرح می دهیم و باید توجه کرد که این یک زمان بندی کلی می باشد.

زمان ترک اعتیاد شیشه

 • 24 تا 72 ساعت بعد از آخرین مصرف: این مدت برای بیمار به گونه ای می باشد که احساس خستگی می کند و به خواب بیشتر نیاز دارد و دچار افسردگی می شود. در این زمان باید مراقب بروز نشانه هایی از قبیل اضطراب شدید ، حمله و هراس یا فکر کردن به خودکشی و یا خود سوزی بود و همچنین در کنار این نشانه ها احساساتی مانند پارانوبا یا بد بینی و یا توهم و هذیان گویی را حتما به پزشک متخصص در این زمینه گزارش دهید. باید بگوییم که خوشبختانه این علائم قابل درمان هستند و می توان با کمک گرفتن از مداخله های پزشکی در دوران سم زدایی و ترک اعتیاد حاد به بهبودی حال بیمار آسان تر رسید.
 • هفته اول: در این زمان ولع و وسوسه بسیار شدیدی و غیر قابل کنترل دیده می شود و این نشانه یک هفته بعد از آخرین مصرف شروع می شود. همچنین احساس ناامیدی و پوچی ، نوسانات خلقی ، اضطراب ، تحریک پذیری ، خستگی ، آشفتگی ، اختلالات خواب ، اختلال در گردش خون ، درد و سردرد در این زمان شایع می باشد و همچنین نشانه ی دیگری که این زمان دارد این است که بیمار احساس گرسنگی شدیدی می کند و همین باعث می شود پر خوری کند و اضافه وزن داشته باشد.
 • هفته دوم: برخی از علائمی وجود دارد که در این مرحله شایع می باشد که این علائم عبارتند از:نوسانات خلقی ، افسردگی ، اختلالت خواب و ولع غیر قابل کنترل به مصرف شیشه . ممکن است این علائم با شدت کم تا چند هفته آینده باقی بماند.
 • هفته سوم تا چهارم: در این زمان با توجه به روش های درمانی تجویز شده توسط پزشک متخصص بیمار انتظار می رود که حال عمومی بیمار بهبود بیابد ، الگوهای خواب رعایت شود ، بیمار انرژی بیشتری پیدا کند و میل کمی به مصرف مجدد داشته باشد و نوسانات خلقی اون از بین برود.

کلام آخر

با توجه به اینکه تعداد مبتلایان به اعتیاد هرروز در حال افزایش می باشد بهتر است هر چه زودتر اقدام به ترک اعتیاد خود کنید. ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره نشانه های ترک اعتیاد شیشه آشنا شده باشید.

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)