مراحل ترک اعتیاد در کمپ

مراحل ترک اعتیاد در کمپ

یکی از مرکز مهم برای ترک و رهایی از اعتیاد کمپ های ترک اعتیاد می باشند که شما باید با مراحل ترک اعتیاد در کمپ ها آشنا شوید ، کمپ های ترک اعتیاد از روش های گوناگونی برای ترک اعتیاد استفاده می کنند و بسیاری از خانواده ها و افراد معتاد در حال کسب اطلاعات بیشتر در مورد کمپ های ترک اعتیاد و مراحل ترک اعتیاد در کمپ ها هستند . در این مقاله قصد داریم شما را با کمپ های ترک اعتیاد و مراحل ترک اعتیاد در کمپ ها آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

کمپ ترک اعتیاد

مراکز و کلینیک های مختلفی برای ترک و درمان اعتیاد وجود دارد که از جمله آن ها را می توان به کمپ های ترک اعتیاد اشاره کرد . این کمپ های ترک اعتیاد یک مکان برای اقامت افراد بیمار تا زمان تمام شدن دوره تکمیل می باشد . برای ترک اعتیاد روش های مختلفی را مورد استفاده قرار می دهند . بیشترین روش های مورد استفاده در کمپ های ترک اعتیاد ترک ناگهانی و یا سقوط آزاد است . ترک ناگهانی در بین این افراد به اسم ترک یابویی نیز شناخته می شود . کمپ های ترک اعتیاد خدماتی مانند ترک هروئین ، ترک تریاک ، ترک شیشه و … را به افراد ارائه می دهند .

کمپ ترک اعتیادامروزه روش های بسیار امروزی برای ترک اعتیاد وجود دارد که افراد می توانند بدون مراجعه به کمپ های ترک اعتیاد در خانه و بدون کمک از فردی اعتیاد خود را کنار بگذارد اما ما این روش را برای شما پیشنهاد می کنیم و بهتر است دوره درمان خود را در کمپ های ترک اعتیاد بگذرانید .

اولین مسئله برای ترک اعتیاد این است که تعدادی از بیماران هم سن و سال هم هستند و به راحتی یکدیگر را درک می کنند و حالات و مواد مصرفی آن ها تقریبا به این شکل بوده و خاطراتی شبیه به هم دارند و منتظر محیطی شاد و فرح بخش هستند .

مهم ترین مسئله در ترک اعتیاد توقف در مصرف و پیشگیری از آن می باشد و راه کار هایی که در یک کمپ ترک اعتیاد با سابقه و وسیله پزشکان متخصص به بیماران آموخته می شود از بهترین روش ها برای پاک ماندن و ترک اعتیاد است.همه متخصصین بر این نکته بسیار تاکید دارند که فرد بیمار هیچ کنترلی در رفتار های خود ندارد و در ابتدای مسیر زندگی سالم بسیاری از عادت های زشت گذشته خود را باید تغییر دهد و این موضوع به این معنا نیست که بگوییم همه آن عادت ها در ساعات اولیه درست شود و این کار نیاز به آموزش و زمان دارد .

روش های ترک اعتیاد در کمپ ها

در کمپ های ترک اعتیاد از روش های ترک اعتیاد گوناگونی برای درمان اعتیاد استفاده می کنند که این روش های درمانی با توجه به ماده اعتیاد آوری که مصرف می کردند تغییر می کند . از جمله روش های ترک اعتیاد و مراحل ترک اعتیاد در کمپ های گوناگون را می توان به موارد زیر اشاره کرد .

  • روش یابویی : این اصطلاح که در کمپ های ترک اعتیاد و در بین معتادین و خانواده ها بسیار رواج دارد روش ترک ناگهانی و یا همان یابویی می باشد که در این روش ترک اعتیاد به صورت یک روزه و بدون کاهش تدریجی یا جایگزین کردن ماده دیگر انجام می شود .
  • ترک سنتی در کمپ ترک اعتیاد : در این روش ترک اعتیاد دوز مصرف به صورت تدریجی برای افراد معتاد کم می شود تا این که به صفر برسد . در این روش ترک اعتیاد طی شدن دوره ترک و تخطی نکردن از دوز روزانه و افزایش ندادن در میان برنامه از اهمیت بسیار بالایی دارد .
  • ترک با استفاده از متادون : در این روش ترک اعتیاد نیز مانند ترک ناگهانی برای افراد می باشد و مصرف مواد مخدر به طور کلی قطع می شود اما داروهایی مانند متادون جایگزین آن می شود ، هدف از این روش ترک اعتیاد در کمپ ها کاهش آسیب به بیماران و اطرافیان آن است . از آن جایی که داروی متادون دارای طول مدت نئشگی بالاتری نسبت به سایر موارد مخدر است . استفاده از داروی متادون به جای مواد مخدر موجب می شود عوارض مصرف و خطرات ناشی از آن به طور کامل کنترل شود و در حین کنترل شدن آن علائم ترک نیز در افراد کاهش پیدا می کند . این روش ترک اعتیاد یکی از شایع ترین روش ها برای ترک اعتیاد است اما در صورت مصرف خودسرانه از این ماده مخدر منجر به بروز اعتیادی دوباره در فرد می شود .
  • روش سم زدایی در کمپ های ترک اعتیاد : این روش ترک اعتیاد مناسبی افرادی است که دوز مصرفی بالایی را دارند و برای این که تحمل خماری برای افراد راحت تر باشد از دارو هایی استفاده می کنند که معمولا به بیهوشی فرد بیمار منجر شود .

روش های ترک اعتیاد در کمپ هااهداف کمپ های ترک اعتیاد

این موضوع بسیار مهم است که در کمپ های ترک اعتیاد اهدافی را در نظر بگیرند و به آن ها به درستی عمل کنند و یکی از مهم ترین امکانات لازم برای ترک اعتیاد برای افراد فضایی آرام ، محیطی مناسب و سرشار از احترام برای بیماران است تا توان گذشته خود را دوباره به دست بیاورند . فضای کمپ های ترک اعتیاد باید به شکلی باشد که فرد مصرف کننده احساس تحقیر شدن را در اطرافیانش نداشته باشد و انگیزه لازم را برای ترک اعتیاد خود به دست بیاورد.

یکی از اهداف دیگر در کمپ های ترک اعتیاد این است که کمپ باید عاری از هر گونه مواد اعتیاد آور باشد به گونه ای که فرد نتواند به هیچ وجه به مواد مخدر دسترسی داشته باشد ، از اهداف دیگر هم این است که فرد امکان ملاقات و دیدار با خانواده و یا اطرافیانش را داشته باشد و هیچ مانعی برای این کار سر راه او نباشد .

از اهداف دیگر کمپ های ترک اعتیاد این است که لازم است کمپ های ترک اعتیاد به آن بسیار توجه کنند فراهم کردن امکانات آموزشی در زمینه های تقویت مهارت های ارتباطی و مهارت های حل مسئله است ، چرا که بسیاری از افراد بیمار هنگام مواجه با مشکلات به سمت مواد مخدر گرایش پیدا کرده اند . لازم است کمپ های ترک اعتیاد برنامه های درمانی خود را به شکلی تنظیم کنند تا خطر بازگشت به مصرف در افراد بیمار به صفر برسد .

کمپ ترک اعتیاد غیر مجاز

معمولا کمپ های ترک اعتیاد که غیر مجاز هستند از روش های اصولی و صحیح برای ترک اعتیاد افراد استفاده نمی کنند و به دلیل استفاده از روش ها و شیوه های درمانی غلط افراد بیمار را با مشکلات بزرگی مواجه می کنند و فرآیند ترک را برای افراد غیر ممکن می کنند . در کمپ های ترک اعتیاد غیر مجاز با افراد بیمار همیشه یک رفتار نادرستی را دارند . امکانات اولیه از جمله غذا مناسب ،، فضای کافی، امکانات بهداشتی و نیاز‌های اولیه مورد نیاز بیمار برای افراد فراهم نمی شود . در کمپ های ترک اعتیاد کتک زدن و بد رفتاری با بیمار در  زمان او برای ماده مخدر بسیار مشاهده می شود . از خطراتی که کمپ های ترک اعتیاد برای افراد دارد می توان به عدم ترک ، خودکشی ، خودسوزی و … اشاره کرد .

کمپ ترک اعتیاد مجاز

کمپ های ترک اعتیاد مجاز همیشه با مجوز از سازمان بهزیستی فعالیت می کنند . این کمپ های ترک اعتیاد با استفاده کردن از روش های علمی و قانونی و با ایجاد امکانات مناسب و عدم بد رفتاری مکان های مناسبی برای افراد معتاد می باشند . با این حال کمپ های ترک اعتیاد اصلا کم نیستند اما بسیاری از این کمپ ها این موارد را پشت گوش می اندازند . ترک دادن افراد بیمار با زور و کتک یکی از رایج ترین قانون شکنی ها در کمپ های ترک اعتیاد است.

بعد از ترخیص فرد معتاد از کمپ ترک اعتیاد چه کنیم؟

بعد از این که فرد معتاد از کمپ ترک اعتیاد ترخیص شد هنوز هم در خطر بازگشت به گذشته و مصرف دوباره در فرد وجود دارد که تمام این ها تا حدودی به رفتار خانواده و چگونگی نحوه برخورد و عکس العمل فرد قابل کنترل است اما این رفتار ها کار را به طور کامل تمام نمی کنند و باعث دائمی شدن بهبودی در فرد بیمار نمی شود .

کمپ ترک اعتیاد غیر مجازخانواده فرد بیمار ابتدا باید یک مرزبندی را برای خود انجام دهد که این مرز بندی به سن و عواطف فرد مبتلا بستگی دارد و فرد باید این موضوع را بدانید که هرکس چه حق و حقوقی نسبت به یکدیگر و در کل نسبت به خانواده دارد ، خط قرمز های هر فرد مشخص باشد خانواده ها می توانند انجام دهند این است که از کسانی که مسئولیت ترک این افراد را در کمپ های ترک اعتیاد عهده دارند مشاوره گرفته و حد مرز های مورد نیاز این برخورد ها را از آن ها بپرسند تا اطلاع کافی درباره حق و حقوق و نحوه رفتار و سخت گیری یا سخت نگرفتن آگاهی کافی داشته باشند .

کلام آخر

 از این که را تا آخر مقاله مراحل ترک اعتیاد در کمپ همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)