علائم فرد معتاد به تریاک

علائم فرد معتاد به تریاک

تریاک چیست ؟

تریاک نوعی ماده مخدر پر مصرف است که امروزه اکثر افراد جامعه را به سمت خودش کشیده و باعث نابودی زندگی بسیاری از افراد شده است . متاسفانه امروزه باور های غلطی در مورد فواید تریاک به گوش همه می رسد که می گویند این ماده مخدر هیچ ضرری ندارد و فواید آن بسیار زیاد است اما این نکته را فراموش نکنید که علائم خوشایند مصرف تریاک تنها مدت کوتاهی دوام می آورند و بعد از گذشت زمان کوتاهی جای خود را به وابستگی شدید و اعتیاد می دهند .

باور های غلط درباره تریاک

از دیر باز مصرف تریاک در کشور های مختلف و حتی کشور ما رواج داشته باشد . یکی از مهم ترین دلایل آن و عقاید و باورهای غلط موجود در مورد اثرات این ماده وجود است که برخی از این باور های غلط را در موارد زیر نام می بریم .

 • تریاک باعث کاهش علائم بیماری‌ هایی مانند بیماری‌ های قلبی و دیابت می‌ شود.
 • تریاک باعث کاهش اضطراب ، غم و اندوه و استرس افراد می‌ شود .
 • تریاک باعث افزایش کارایی ، توجه و تمرکز می‌ شود .
 • تریاک انرژی را بیشتر می‌ کند و فعالیت‌ ها را بهبود می‌ بخشد .
 • تریاک نسبت به مسکن‌ های دیگر اثربخشی بیشتر و عوارض کم‌ تری دارد .
 • تریاک باعث افزایش قوای جنسی می‌ شود .

علائم فرد معتاد به تریاک

فرآورده هایی که در تریاک وجود دارد می توانند منجر به مرگ فرد مصرف کننده شوند . برای این که از این اتفاق جلوگیری کنید لازم است که ابتدا بتوانیئ علائم سوء مصرف تریاک را تشخیص دهید تا بتوانید به آن ها کمک کنید و از خطرات ناشی از اعتیاد به این ماده مخدر را جلوگیری کنید .

علائم فرد معتاد به تریاک

تاریخچه تریاک

خشاش از گیاهان آسیای صغیر است و حدود 2500 سال قبل در منطقه مدیترانه کشت میشده است، از آثاری که از سومریها باقی مانده است، متوجه میشویم که آنها این ماده را استعمال میکرده اند و آن را گیاه شادی بخش می نامیدن ، در نوشته های هومر یونانی که 600 سال قبل از میلاد مسیح می زیسته استفاده از گل خشخاش به چشم میخورد ، زنان مصری از شربت تریاک برای کاهش خشم و تسکین درد ها استفاده میکردند، بقراط از تریاک برای درمان اسهال و دردهای جسمانی استفاده میکرده است و پزشکان برجسته ایرانی مانند ابو علی سینا و  زکریای رازی این ماده مخدر را برای تسکین دردها تجویز می کردند ، در اواسط قرن هفدهم میلادی ، زمانی که کشیدن تریاک در چین متداول گشت ، مشکلات جدی اعتیاد آن نمایان شد .

در قرن هجدهم این ماده مخدر راه به سوی اروپا و آمریکا شمالی باز نمود و تبدیل به یکی از اقلام تجاری مهم آسیای شرقی شد ، با شیوع اعتیاد به تریاک و نمایان شدن عوارض این ماده ی خطرناک، کم کم مبارزه برای ترک تریاک و جلوگیری از مصرف این ماده در کشور های مختلف شروع شد، این تلاش ها در خیلی از کشورهای دنیا و به طرز جدی دنبال شد و تا کنون نیز ادامه دارد اما با ممنوعیت خرید و فروش این ماده و اطلاع رسانی های گسترده در باره ی عواض جبران ناپذیر آن ، هنوز نگرش های غلط و آثار به جامانده از قرون وسطی در ارتباط با تریاک سالیانه هزاران نفر را به کام مرگ میکشاند .

مصرف تریاک در دوران بارداری

هنگامی که یک زن باردار از ماده مخدر مانند این ماده مخدر استفاده می‌ کند ، امکان دارد این مواد وارد جفت (پلاسنتا) شوند . پلاسنتا باعث اتصال جنین به مادر می‌ شود . چنانچه زنان باردار تقریباً یک هفته پیش از زایمان از تریاک استفاده کنند ، احتمال این که نوزاد با وابستگی به این ماده به دنیا بیاید زیاد می‌ باشد . پس از تولد ، مصرف این ماده به طور ناگهانی قطع شده و باعث ایجاد علائم قطع مصرف مواد در نوزاد می‌ شود . شدت علائم قطع مصرف بستگی به عوامل زیر دارد :

 • میزان و زمان مصرف این ماده بوسیله مادر
 • میزان توانایی بدن در دفع و پاکسازی ماده مخدر از سیستم بدن
 • نوع ماده مخدر مصرف بوسیله مادر
 • زود به دنیا آمدن نوزاد

علائم ظاهری مصرف تریاک

علائم ظاهری مه مصرف تریاک برای فرد به وجود می آورد شامل تغییرات جسمی و رفتاری فرد مصرف کننده است . برخی از بیماران مبتلا به اختلال سوء مصرف تریاک می توانند عوارش اعتیاد را پنهان کنند . اما خانواده و دوستان گاهی تغییرات ایجاد شده در خلق و خو و ظاهر بیمار را شناسایی می‌ کنند . اطرافیان می‌ توانند نشانه‌ های مربوط به زیاده‌ روی در مصرف تریاک را متوجه شوند . برای مثال گشاد شدن مردمک‌ ها و نوسانات خلقی از دید نزدیکان بیمار پنهان نمی‌ ماند . با این حال اطرافیان نمی‌ توانند علائم دیگری مانند سردرد یا معده درد را ببینند .

علائم ظاهری مصرف تریاک

نشانه‌ های رفتاری اعتیاد به تریاک

از خصوصیات افرادی که دچار اعتیاد به تریاک هستند ، این است که این بیماران معمولاً گوشه‌ گیر می‌ شوند یا دیگر علاقه‌ ای به سرگرمی‌ های محبوبشان نشان نمی‌ دهند . آن‌ ها غالباً در انجام وظایف روزانه ، از قبیل تمیز کردن خانه یا مراقبت از فرزندان به مشکل برمی‌ خورند .

دیگر نشانه‌ های رفتاری فرد مصرف کننده تریاک عبارت است از:

 • نوسانات خلقی
 • تحریک‌ پذیری
 • تغییرات ظاهری
 • پنهان کردن مواد در اتاق یا ماشین
 • رفتارهای بی‌ثبات و دمدمی مزاجی
 • درگیر شدن در رفتارهای پرخطری مانند رانندگی در حالت نشئگی بعد از مصرف تریاک

یکی از نشانه‌ های بارز اعتیاد به این ماده مخدر کاهش کارآمدی در محل کار یا تحصیل است . برای مثال بسیاری از نوجوانانی که به داروهای مسکن اعتیاد پیدا می‌ کنند ، از مدرسه غیبت می‌ کنند یا نمراتشان افت می‌ کند . براساس تحقیقات انجام شده ، نوجوانان دچار مشکل سوء مصرف مواد اعتیادآور بیشتر در معرض خطر ترک تحصیل هستند .

اعتیاد به مواد مخدر می‌ تواند موجب بروز ناراحتی‌ های روانی مانند اضطراب یا افسردگی نیز بشود . برای مثال بسیاری از معتادان به هروئین با اختلال‌ های همزمانی دست و پنجه نرم می‌ کنند که ممکن است باعث شود به خودکشی فکر کنند . بسیاری از بیماران به اشتباه ، مشتقات تریاک را برای کاهش درد روانی مصرف می‌ کنند و خود را در معرض خطر اوردوز قرار می‌ دهند .

نشانه‌ های رفتاری اعتیاد به تریاک

علائم جسمی سوء مصرف تریاک

وابستگی و اعتیاد به تریاک باعث بروز مشکلاتی جسمی از قبیل یبوست ، افسردگی و مشکلات تنفسی می‌ شود . هرچه مدت مصرف تریاک بیشتر شود ، احتمال بروز مشکلات جسمی و روانی ناشی از آن نیز بالاتر می‌ شود .

علائم جسمی شایع ناشی از اعتیاد یا سوء مصرف تریاک به شرح زیر است:

 • خشکی دهان
 • گشادی مردمک‌ ها
 • بی‎حالی و رخوت
 • دشواری در خوابیدن یا خواب بیش از حد

بعضی عوارض مصرف مزمن این ماده مخدر شدیدتر است . بیمارانی که چند سال است به مسکن‌ هایی مانند اکسی کانتین معتاد شده‌ اند ، عوارض جدی‌ تری مانند موارد زیر را تجربه می‌ کنند:

 • فشار خون پایین
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • سرخ شدن پوست
 • خستگی شدید و مزمن

بسیاری از افراد دچار اعتیاد به مواد مخدر سعی می‌کنند که مقدار مصرفشان را کم کنند، اما کاهش مصرف این ماده مخدر علائم دردناکی را تولید می‌کند که کنترل کردن آن‌ ها بدون نظارت و کمک پزشک سخت است . علائم ناشی از قطع مصرف تریاک شامل درد و انقباض شکم، درد عضلانی و تعریق شدید می‌ شود .

علائم بلندمدت مصرف تریاک

مصرف تریاک در بلندمدت عوارض جسمی متعددی را برای فرد مصرف کننده ایجاد می‌کند که از علائم مصرف طولانی مدت تریاک می‌توان به شکننده شدن استخوان‌ها، تغییرات هورمونی و ناراحتی‌های روده اشاره کرد. به علاوه مصرف مداوم تریاک خطر ابتلا به سندرم روده معتادان را افزایش می‌ دهد ، دل درد مداوم ناشی از مصرف تریاک ، از جمله خصوصیات افراد معتاد به تریاک است .

عوارض روانی ناشی از سوء مصرف تریاک به اندازه مشکلات جسمی آزاردهنده و ناراحت کننده است . مصرف این ماده مخدر ارتباط تنگاتنگی با اضطراب ، افسردگی و اختلال دوقطبی دارد . چنانچه این اختلال‌ های روانی درمان نشود ، می‌ تواند زمینه‌ ساز مصرف مداوم تریاک و در نهایت مرگ شود .

مصرف مداوم تریاک خطر ابتلا به بیماری‌ های عفونی مانند هپاتیت و HIV را افزایش می‌ دهد . تزریق تریاک خطر از بین رفتن سیاه رگ‌ ها یا مسدود شدن رگ‌ ها را به دنبال دارد . هر فردی ممکن است به داروهای مخدر و یا شبه مخدر ، اعتیاد پیدا کند . وابستگی جسمانی به تریاک از عوارض جدی و بلندمدت سوء مصرف این ماده  مخدر است . اعتیاد اختلالی عصبی است که منجر به بروز رفتارهای اجباری می‌ شود . چنانچه اختلال سوء مصرف مواد درمان نشود ، مشکلات قبلی تشدید می‌ شود و بیمار به اختلال‌های جدید روحی و جسمی مبتلا می‌ شود .

علائم بلندمدت مصرف تریاک

برای ترک سوء مصرف تریاک چه چیزی خوب است؟

بازپروری و درمان اعتیاد تریاک مراحل متعددی دارد . درمان اعتیاد بسیاری از بیماران وابسته به تریاک با مرحله سم‌ زدایی شروع می‌ شود ، در این مرحله پزشک متخصص ترک به بیمار کمک می‌ کند تا تریاک ، مشتقات تریاک و مواد دیگر را از بدن خارج کند . البته سم‌زدایی همواره ضروری نیست . برخی بیماران درمان سرپایی یا بستری را بدون پشت سر گذاشتن مرحله سم زدایی شروع می‌ کنند . میزان مراقبت از بیمار به شدت اعتیاد ، سیستم حمایت کننده از بیمار و عامل‌ های دیگر بستگی دارد که پزشک در ویزیت اولیه بعد از آزمایش اعتیاد و بررسی نتیجه آزمایش ، دوره درمان اعتیاد بیمار را تشخیص می‌ دهد .

تشخیص اعتیاد به مصرف تریاک

شاید فرد در ابتدای مصرف خود تصور کند که عملکرد او بسیار بهبود یافته و احساس آرامش و تمرکز بالایی را داشته باشد . تشخیص اعتیاد به تریاک در روزهای اول بسیار دشوار است ولی با گذشت زمان علائم و نشانه‌ های اعتیاد به تریاک بیشتر در فرد ظاهر می‌ شود . از آنجایی که در بسیاری از جلسات مشاوره ترک اعتیاد با خانواده‌ هایی مواجه بودیم که در مورد نحوه تشخیص اعتیاد فرزندشان سؤال داشتند . در پاسخ آنان باید گفت که با اطلاع دقیق از نشانه‌ها و علائم اعتیاد به تریاک می‌توانند اعتیاد یا عدم اعتیاد فرزندانشان را تشخیص دهند . البته پیش از هر اقدامی برای تأیید این موضوع باید با روانشناس مشورت صورت بگیرد .

تست اعتیاد  : در مراحل بعدی با استفاده از تست اعتیاد می‌ توانید از عدم اعتیاد یا اعتیاد شخص اطمینان به دست بیاورید . نکته‌ ای که باید در اینجا متذکر شد و خانواده‌ ها نیز باید آن را در نظر بگیرند ، این است که روش‌هایی برای تغییر نتیجه آزمایش اعتیاد به تریاک و مواد مخدر دیگر وجود دارد که افراد ممکن است از آن استفاده کنند . بنابراین در کنار نتیجه آزمایش اعتیاد ، توجه به علائم اعتیاد نیز به خانواده‌ها در تشخیص اعتیاد یاری می‌دهد.

توصیه ما به خانواده‌ هایی که نسبت به اعتیاد فرزندانشان شک دارند این است که ابتدا احساسات خود را کنترل کنند و با استفاده از مشاوره اعتیاد با یک فرد متخصص بتوانند اعتیاد فرزندشان را تشخیص دهند و راهکارهای مناسب برای برخورد صحیح با فرد را بیاموزند ؛ چرا که ممکن است شک شما درست نباشد و تغییر رفتار فرزندتان تحت تأثیر عوامل دیگری اتفاق افتاده باشد .

روش‌های سم‌زدایی تریاک

روش‌ ها گوناگونی برای سم‌ زدایی و ترک اعتیاد به این ماده مخدر وجود دارد ، و برخی از این روش‌ ها کامل و جامع‌ تر از بقیه می‌ باشند . برای مثال سم‌ زدایی پزشکی شامل درمان دارویی و درمان روحی روانی تحت نظارت دقیق می‌ باشد در حالیکه سم‌ زدایی به روش عادی به صورت سرپایی انجام می‌ شود . عوارض ناشی از قطع مصرف تریاک آزاردهنده بوده و سم‌ زدایی پزشکی بی‌ خطرترین و ساده‌ ترین راه برای درمان آن را ارائه می‌ دهد . علائم حیاتی مانند فشار خون ، سطح تنفسی ، دمای بدن و ضربان قلب در سم‌ زدایی پزشکی به طور دقیق در مراکز درمانی بررسی می‌ شوند . امکان دارد در این مراکز از دارو برای تنظیم عملکرد مغز و بدن استفاده شود . متخصصین سلامت روانی می‌ توانند وضعیت بیمار را در طول روند سم‌ زدایی بررسی کنند . با وجود اینکه روند سم‌ زدایی زمان مشخصی ندارد و این زمان از بیماری تا بیمار دیگر متفاوت است ، معمولاً سم‌ زدایی بین 5 تا 7 روز زمان می‌ برد .

روش‌های سم‌زدایی تریاک

بیماری‌های ناشی از مصرف تریاک

بیماری‌های ناشی از مصرف تریاک، شامل لیست بلند بالایی از انواع بیماری‌ های جسمی و روحی است که در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها می‌ پردازیم:
یکی از بیماری‌ هایی که در صورت مصرف مواد مخدر افیونی بروز می‌ کنند ، بیمار ی‌های قلبی و عروقی می‌ باشند . اگر فرد مصرف کننده زمینه بیماری‌ های قلبی را داشته باشد ، قطعاً با مصرف تریاک ، وضعیت را وخیم‌ تر خواهد کرد . مصرف این ماده مخدر باعث می‌ شود که خون غلیظ‌ تر شده و برای قلب ، مشکلاتی بوجود بیاید ، از جمله این مشکلات می‌ توانیم به بالا رفتن ریسک سکته قلبی ، پارگی رگ‌ های مهم قلب ، تنگی نفس و نارسایی‌ های قلبی اشاره کنیم . در مصرف کننده‌ هایی که میانسال یا کهنسال می‌ باشند ، این خطر‌ها بیشتر بوده و درصد بالایی از مرگ و میر افراد معتاد را در بر می‌ گیرد .

کلام آخر 

توجه به علایم اعتیاد به مواد مخدر، تشخیص آن را در مراحل اولیه مصرف آسان تر می کند . زمانی که اعتیاد اطرافیان را در زمان مناسب تشخیص دهیم احتمال درمان بیشتر خواهد بود . اعتیاد تمام ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و او را دچار انواع مشکلات جسمانی و روانی می کند .

برای درمان و ترک کامل اعتیاد به کلیه مواد مخدر : تریاک ، شیشه ، شیره ، ترامادول و… نیاز است مصرف کننده در کنار درمان دارویی ، درمان های روانشناختی را نیز آغاز کند . چه در کلینیک ترک کند و چه تصمیم به ترک اعتیاد در خانه بگیرد، وابستگی ذهنی اعتیاد تنها به کمک جلسات مشاوره ترک اعتیاد برطرف خواهد شد .

از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی می کنید از شما سپاس گزاریم اگر نطر یا تجربه ای در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)