علائم مصرف شیشه

مصرف شیشه

وقتی فرد به دنبال مصرف شیشه می رود به دنبال آن علائم و نشانه هایی در فرد پدید می آید که نشان دهنده مصرف فرد است این گروه علائم را بطور کلی علائم مسمومیت می گویند .

شیشه چیست ؟

شیشه یا همان کریستال نوعی ماده مخدر است که باعث برانگیخته شدن هیجان ، تمرکز زیاد و شادی مفرط می شود . شیشه یک محرک قوی است که مصرف طولانی مدت آن عواقب شدیدی به همراه دارد . این مخدر اعتیاد آور جزو یکی از بدترین مخدرهایی است که ترک اعتیاد به آن کار چندان آسانی نیست . به همین دلیل معمولاً به بیماران مبتلا به سوء مصرف شیشه پیشنهاد می‌شود که علاوه بر ترک اعتیاد در کلینیک های تخصصی و معتبر حتماً از روش های گروه درمانی اعتیاد نیز استفاده کنند تا انگیزه شان برای ترک شیشه بالا برود و بعد از پایان دوره ترک دچار لغزش نشوند .

خماری شیشه چگونه است؟

علائم خماری شیشه نیز مانند هر مخدر دیگری با خشکی دهان ، افزایش سرعت تنفس ، حالت تهوع ، سردرد های شدید ، تعریق زیاد ، سرگیجه ، تپش قلب ، بزرگ شدن مردمک چشم و لرزش دست همراه است . اما اگر این علائم در حین ترک شیشه و تحت نظر پزشک متخصص باشد ، تحمل آن آسان تر می شود و انگیزه و تحمل فرد برای ترک مصرف شیشه بالا می رود .

علائم مصرف شیشه

نشانه ها و علائم مصرف شیشه در افرادی که به مصرف شیشه وابسته هستند بسیار مشهود است . علاوه بر این که بخواهیم بسنجسم و حدس بزنیم که فرد به شیشه مبتلا است می توانید تست اعتیاد به شیشه را بگرید که به شما کمک بسیار بزرگی می کند . نشانه ها و علائم مصرف شیشه مانند دیگر مواد محرک به دو صورت جسمی و رفتاری در فرد قابل شناسایی است . در ادامه این مقاله شما را نشانه های جسمی و علائم مصرف شیشه آشنا خواهیم کرد .

علائم مصرف شیشه

علائم رفتاری اعتیاد به شیشه

کسانی که به شیشه اعتیاد دارند علائمی مانند پر حرفی ، احساس سر خوشی ، پرخاشگری ، سوءظن ، خشم ، بدبینی ، ناتوانی در کنترل فکر ، عدم تمرکز ، سوء برداشت از رفتار دیگران ، حساسیت نسبت به بعضی از وسایل ، بی قراری و خیلی علائم دیگر از خود بروز می دهند که باعث آسیب به خود و حتی به دیگران نیز می شوند . این تغییرات در رفتار می تواند به قدری شدید باشد که اطرافیان به راحتی متوجه آن می شوند . در میان نشانه های رفتاری سه نشانه بسیار بارز و پر اهمیت است که در این مقاله به شما گفته می شود .

 • فرد بیمار وابسته به شیشه از واقعیت فاصله می گیرد و درگیر توهمات مختلفی می شوند . برای مثال یک سری چیز هایی می شنوند و می بینند که دیگرران قادر به احساس کردن آن ها نیستند . داشتن چنین علائمی و تجربیات غیر واقعی و عمل کردن بر اساس آن ها می تواند خطرات بسیاری را برای فرد و اطرافیان او در پی داشته باشد .
 • افرادی که به مصرف شیشه وابسته هستند تحت تاثیر مصرف این ماده به بدبینی یا پارانویید دچار می شوند . این بدبینی ها باور های سرسختانه و غیز قابل تغییری هستند که در روان شناسی به آن ها هذیان گزند و آسیب گفته می‌ شود . برای مثال بسیاری از آن‌ ها فکر می‌ کنند که تحت تعقیب هستند و اعمالشان  تحت نظر قرار دارد یا اینکه از طریق وسایل خانه حرف‌ ها و حرکات آن‌ ها مورد شنود و تجسس قرار می‌ گیرد . به همین دلیل شکستن وسایل برقی مانند تلویزیون ، تلفن ، موبایل ، پاره کردن وسایل خانه مانند رویه مبل از جمله رفتارهایی است که از آنان سر می‌ زند .
 • در صورت تداوم مصرف شیشه توهمات و هذیان‌ های فرد حالت شدیدتری به خود می‌ گیرند و ممکن است حتی در صورت کنار گذاشتن مصرف نیز  این علائم تداوم پیدا کنند ؛ در واقع مصرف شیشه افراد را به سمت دچار شدن به بیماری‌ های روان پریشی نظیر اسکیزوفرنی سوق می‌ دهد و در صورت وجود این بیماری آن را به شدت تشدید می‌ کند .

علائم و عوراض جسمی به اعتیاد

علاوه بر علائم رفتاری مصرف شیشه فرد را با علائم و عوارض جسمانی زیادی رو به رو می‌کند. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. فعالیت بیش از حد معمول و احساس انرژی زیاد
 2. افزایش ضربان قلب یا نامنظم شدن ریتم قلبی
 3. افزایش فشارخون
 4. افزایش دمای بدن
 5. خشکی دهان
 6. لرزش دست ها
 7. خراب شدن دندان ها
 8. بد بو شدن دهان
 9. گشاد شدن شدید مردمک چشم
 10. کاهش ساعت خواب ، تا حدی که برخی از این افراد دائما بیدار هستند یا با کوچکترین حرکتی در اطرافشان بیدار می شوند . زیر چشم این افراد معمولا گود رفته است .
 11. کاهش اشتهای مفرط  تا جایی که می توان شاهد بود که برای چند روز غذا نمی خورند ؛ در نتیجه کاهش شدید وزن در معتادان به شیشه دیده می شود .

علائم و عوراض جسمی به اعتیادپیامدهای سوء مصرف شیشه

از جمله مهم‌ ترین پیامد های مصرف شیشه می‌ توان به موارد زیر اشاره داشت :

 •  افرادی که اعتیاد به شیشه دارند ، ریسک‌پذیری بالایی پیدا می‌ کنند . این ریسک‌ پذیری در کنار پرخاشگری در آن‌ ها سبب بروز رفتارهای خطرناکی می‌ شود که احتمال بروز حوادث ناگوار و حتی مرگ را چه برای خودشان و چه برای اطرافیانشان افزایش می‌ دهد .
 • با ادامه پیدا کردن مصرف شیشه آسیب‌های مغزی جبران ناپذیری برای فرد اتفاق می‌ افتد که باعث می‌ شوند او دائماً در توهمات و تصورات خیالی خود زندگی کند . این شرایط در بسیاری از مواقع به اختلالات روان پریشی می‌ انجامد .
 • مصرف شیشه در ابتدا تمرکز فرد را افزایش می‌ دهد اما در دراز مدت مشکلات شناختی بسیاری نظیر عدم تمرکز و اختلالات حافظه رخ می‌ دهند . در نتیجه عملکرد فرد در حوزه‌های مختلف زندگی از کار خواهد افتاد .

علائم کوتاه مدت مصرف شیشه

افت تحصیلی و یا پیشرفت تحصیلی : افرادی که شیشه مصرف می کنند ممکن است به دیگران آسیب می رسانند . زیرا جزو شش ماده ای است که در آزامایشگاه های خانگی و غیر قانونی تواید می شود بنابراین میزان اثر گزاری آن متفاوت است . به همین دلیل است که می گوییم احتمال مسمومیت با آن زیاد است .

علائم مسمومیت و یا مصرف بیش از حد شیشه : تب ، تشنج و مرگ از علائم مضرف شیشه است . این مرگ ناگهانی ممکن است  در اثر تنگ شدن بیش از حد عروق مغز و یا حمله قلبی رخ دهد .

اثرات بلند مدت مصرف شیشه

سوءبرداشت از رفتار دیگران : فرد شیشه ای از رفتار اطرافیان خود برداشت های غلطی می کند و هر حرکت دیگران برای او معنایی خاص و اشتباه دارد .او از نگاه صحبت های دیگران برداشتی سوء دارد و همیشه فکر می کند اطرافیان با نگاه و حرف های خود او را متهم می دانند .متوهم شدن نیز از عوارض مصرف شیشه است ، فرد معتاد صدا ، شی و یا شخص خاصی را در محیط می بیند که در واقعیت وجود ندارد و همچنان بر درستی دیده و شنیده خود اصرار می ورزد.

آلرژی و حساسیت به دریچه کولر در افراد شیشه ای : مصرف کننده شیشه ، همیشه افرادی را در تعقیب خود می داند که رفتار های او را زیر نظر دارند .فرد شیشه ای نسبت به وسایل الکترونیک مانند تلویزیون، پریز برق، کامپیوتر و یا حتی دریچه کولر حساس و مشکوک است . او فکر می کنند این وسایل برای ضبط رفتار و صحبتهای او در خانه قرار دارد بنابراین با حمله به این وسایل، سعی در نابودی آنها دارد.

این افراد به هر آنچه که انجام می دهند اعتقاد قلبی دارند و تنها تصورات ذهنی آنها نمی باشد. اگر شخصی نیز مانع از انجام کار آنها شود به شدت با او برخورد می کنند. در نتیجه مهمترین دیلی درگیری فرد شیشه ای با خانواده خود بر سر همین موضوع می باشد.

در یکی از موارد روان پزشکی فرد شیشه ای که در پزشک قانونی وجود داشت خبر از قتل فرزند چهار ساله به طرز فجیع توسط پدرش می داد . این پدر مصرف کنند ه در لحظه قتل فرزند خود را مانند عروسکی دیده بود که می بایست با پیچ گوشتی حرکات او را تنظیم کند. متاسفانه بر اثر شدت ضربات وارده ، کودک خردسال به شکلی فجیع و دردناک به قتل رسیده بود.

علائم کوتاه مدت مصرف شیشه

پیدا کردن وسواس و تغییرات ظاهری : برخی از افراد مصرف کننده دچار وسواس فکری می شوند. این افراد نسبت به تمیزی و قرار گرفتن هر وسیله در سر جای خود حساسیت زیادی نشان می دهند. ضربان قلب، فشار خون، ریتم تنفس و درجه حرارت بدن افراد مصرف کننده شیشه زیادتر می شود. علاوه بر قرمزی چشم و گشاد شدن مردمک، چهره آنها سرخ می شود. تنفس آنها بویی شبیه مواد شیمیایی دارد .تعریق زیاد، مشکلات در خوابیدن ، تکلم سریع همراه با هیجان از نشانه های اعتیاد به شیشه می باشد. البته ممکن است تمام این علائم به طور یکسان در افراد مصرف کننده وجود نداشته باشد. همچنین وجود این علائم نمی تواند دال بر مصرف شیشه باشد. بلکه علایمی هستند که با تجه به آنها می توان به مصرف شیشه در فرد مشکوک شد.

هذیان و سوءظن به همسر : یکی از خطرناک ترین علایم مصرف شیشه ، هذیان های حسادت و بی وفایی نسبت به همسر است . این علایم شایع که به وفور در افراد مصرف کننده دیده می شود منجر به همسر آزاری و یا حتی قتل همسر می شود . اتهام به همسر و خشونت نسبت به او به دلیل داشتن افکار بدگمانانه که مبتنی بر خیانت نسبت به همسر می شود از مده دلایل درخواست طلاق و ترک منزل توسط همسر است .

مصرف شیشه در نوجوانان و جوانان

شیشه یکی از مواد محرک زا است که موجب آسان شدن رفتارهای اجتماعی میان جوانان می شود و آنها را در معرض توجه قرار می دهد که خود عاملی مهم برای مصرف شیشه است . نوجوانان بنابر دلایل مختلفی به مصرف شیشه روی می آورند . بیشتر آنهابرای فرار از تغییرات اخلاقی و یا احساسات ناخوشایند مصرف شیشه را آغاز می کنند . برخی نیز برای جلوگیری از خوابیدن در شب های امتحان مصرف این ماده مخدر را تجربه می کنند .

برخی از جوانان نیز برای افزایش میل جنسی ، شیشه مصرف می کنند . البته ممکن است تحت تاثیر این اده مخدر ارتباط های جنسی غیر ایمن و یا رفتارهای بازدارنده نشده ای را انجام دهند که خود منجر به بروز بیماری های مقاربتی مانند ایدز و هپاتیت می شود .

مصرف مداوم شیشه منجربه بروز تغییرات در فعالیت های شیمیایی مغز می شود و عوارض آن بستگی به مستعد بودن افراد در اختلالات روانی دارد . مثلا اگر شخصی زمینه اختلالات روانی را داشته باشد در صورت مصرف حتی یکبار شیشه ، حالات روان پریشی در او ایجاد می شود همچنین افزایش تعداد مصرف و مقدار آن ، واکنش های ناخواسته و شدید روانی را افزایش می دهد .

ترک اعتیاد به شیشه

تا زمانی که خود فرد و  اطرافیان وی نپذیرند که اعتیاد وجود دارد ، درمان اعتیاد به شیشه امکان‌ پذیر نیست . نقش خانواده ، برای ترک شیشه بسیار مهم است . چرا که افرادی که اعتیاد به شیشه دارند ، معمولاً از قبول این مسئله سر باز می‌ زنند . در این راه خانواده با فراهم کردن حمایت و ایجاد انگیزه بیشترین کمک را به فرد مصرف کننده خواهد کرد . برای درمان شیشه سه روش ترک اعتیاد به روش ماتریکس، ترک شیشه به روش دی اس تی و ترک شیشه با متادون وجود دارد . روش ماتریکس یکی از اثرگذارترین روش‌ ها در درمان و ترک اعتیاد به شیشه محسوب می‌ شود .

ترک اعتیاد شامل دو بخش عمده درمان وابستگی جسمی (سم زدائی) و درمان وابستگی روانی است . درمان وابستگی روانی مهم‌ ترین بخش ترک اعتیاد است چرا که امکان بازگشت مجدد به سمت مواد را از بین می‌ برد . برای دریافت خدمات روان درمانی مراجعه به روانشناس ضروری است .

ترک اعتیاد به شیشه

چگونه می‌توان بیمار معتاد به شیشه را وارد جریان درمان کرد؟

بعضی وقت ها خانواده هایی مواجه هستیم که انواع روش هایی که به ذهنشان رسیده ، از جمله تشویق ، التماس ، تهدید ، پرخاشگری و دعوا و … را امتحان کرده اند اما نتوانسته اند بیمار را وارد جریان درمان کنند .

روانشناسی با مدنظر قرار دادن ماهیت فیزیولوژیکی و روانی اعتیاد و همچنین مطالعه رفتارهای خانواده به روش قابل قبولی در نحوه وارد کردن بیمار به درمان ارائه کرده است که نتایج مثبتی هم در پی داشته است .

بنابراین خانواده هایی که از تلاش خسته و ناامید شده اند می‌ توانند با مراجعه به روانشناس روش های لازم را آموزش ببیند و بیمار را وارد درمان نماید .

کلام آخر

ماده مخدر شیشه از ترکیبات ماده مخدر شيشه از ترکيبات آمفتامين هاست که در ايران به طور غيرقانوني در آشپزخانه هاي خانگي توليد و از ترکيبات شيميايي بسيار خطرناکي براي توليد آن استفاده مي شود . مصرف شيشه نه تنها در ايران بلکه در جهان و به ويژه خاورميانه رو به افزايش است و بيشتر در ميان قشر نوجوان و جوان به دليل هيجانات کاذب ناشي از مصرف اين ماده محرک رواج دارد . مصرف شيشه علاوه بر ايجاد اختلالات رواني شديد در فرد به سلول هاي مغز و ساير اندام بدن آسيب جبران ناپذيري وارد مي سازد و حتي منجر به مرگ مي شود .

همين عامل به علاوه وسوسه شديدي که شيشه در معتادان در هنگام ترک ايجاد مي کند و حالاتي که در دوران ترک در فرد معتاد به وجود مي آورد سبب بازگشت فرد معتاد به مصرف شيشه مي شود که درمان وي را با مشکل جدي روبه رو مي کند ولي به هر حال روان پزشکان معتقدند ، معتادان به شيشه مي توانند اعتياد خود را ترک کنند ولي درمان و ترک اين ماده در هر مرحله مي تواند يک موفقيت محسوب شود که در اين راه اولويت بر مداخلات روان پزشکي است که کمک خانواده ها را بيش از پيش مي طلبد .

از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید .

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)