علائم خماری شیشه

ماده مخدر شیشه یک محرک بسیار قوی است که افراد پس از ترک آن دچار علائم خماری شیشه می شوند که در این مقاله قصد داریم شما را با این علائم آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

شیشه چیست؟

شیشه تکه های بلوری روشن یا آبی براقی است که در واقع کریستال های درست شده از متامفتامین هستند .افراد شیشه ای برای کشیدن آن را استنشاق می کنند یا به وسیله ی لوله های مخصوص شیشه ای و یا با سرنگ داخل رگ تزریق می کنند. استفاده و مصرف شیشه می تواند مشکلات و آسیب های جدی برای سلامت روحی و جسمی فرد معتاد ایجاد کند.

با مصرف دوز های بالا این ماده مخدر و افزایش طول دوره مصرف عوارض جبران ناپذیر و خطرناکی را برای افراد به همراه دارد که نه تنها باعث آسیب به خود فرد می شود بلکه می تواند خانواده فرد و حتی جامعه را هم نیز تحت تاثیر قرار دهد . در ترک اعتیاد هر ماده ای ، کنار گزاشتن ماده مخدر شیشه به مراتب سخت تر می شود .

شیشه چیست؟

علائم خماری شیشه 

علائم خماری شیشه زمانی خود را نشان می دهند تا ضمن وابستگی روانی ایجاد شده و فرد اقدام به ترک خودسرانه مصرف شیشه کند اما اگر ترک شیشه در یک کمپ ترک اعتیاد و مطابق نظر درمانگران انجام شود نه تنها علائم خماری شیشه ظاهر نمی شود بلکه بیمار در کمال آرامش اقدام به درمان این ماده مخدر می کند . اما زمانی که فرد اقدام به یک درمان غیر اصولی می کند علائم ترم و محرومیت در بدن فرد بیمار ایجاد می شود که شامل موارد زیر می شود .

  • خستگی بیش از حد
  • وسوسه شدید مصرف
  • بی انگیزگی و افسردگی
  • خواب نا منظم
  • گیجی

این موضوع را باید بدانید که برخی از علائم خماری شیشه مخصوصا علائم جسمانی آن بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین خواهد رفت اما علائم روانی آن ها باید تحت نظر پزشک درمان شود .

ترک شیشه با روش ماتریکس

ترک شیشه به روش ماتریکس روش درمانی ولی بدون دارو و سرپایی می باشد که در بسیاری از کمپ های ترک اعتیاد انجام می شود. این روش برای اولین بار توسط سازمانی در آمریکا برای ترک اعتیاد شیشه شناخته شد و معرفی شد. تقریبا این روش برای ترک شیشه در سراسر دنیا معتبر می باشد و در سال های اخیر این  روش وارد کشور ایران شد و در حال حاضر اجرا می شود.

نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که این روش جلسه هایی برای آن ها برگزار می شود که اطلاعات و آگاهی های آن ها نیز بیشتر شود و اطلاعات منفی و باور های غلطی که در این زمینه وجود دارد رفع شود و تصحیح شود. خانواده می تواند با اعتماد به فرد و اینکه در این راه موفق خواهد شد. جلسه های درمان ماتریکس حدود ۴۵‌دقیقه تا یک ساعت مدت زمان دارد و با برنامه اختصاصی و مشخص پیش می رود. این جلسه با مرور کردن اتفاقات روزهای گذشته و تمریناتی که در جلسه قبل انجام شده است شروع می شود و بعد از این ها جلسه ی جدید ادامه پیدا می کند.در این جلسات علاوه بر اینکه آموزش های جدید به بیمار ارائه داده می شود تمریناتی برای جلسه ی بعدی او نیز در نظر گرفته و برنامه ریزی می شود.

آزمایشات ادراری به طور منظم یا تصادفی قبل از شروع جلسات انجام می شود و این آزمایشات که از معتادان گرفته می شود یکی از بخش های مهم جلسات هستند و شرایط بیمار را نشان می دهند. درمان گرها نیز بر اساس این آزمایشات درمان های مورد نیاز بیمار را انجام می دهند. مطالعات به دست آمده مشان می دهد که افرادی که از این روش برای درمان و ‌بهبودی ترک اعتیاد خود استفاده می‌کنند حتما عود و بازگشت بیمار به مخدر و ‌داروهای اعتیاد آور و الکل در آن ها کمتر می شود و از لحاظ روان شناختی بهبود می یابند و از رفتارهای پرخطر جنسی که باعث انتقال HIV می شود و مرتبط است کاهش پیدا می کند.

بهترین روش برای ترک اعتیاد شیشه

با توجه به این موضوع که این ماده مخدر وابستگی شدید و آسیب های روانی شدید روی افراد وابسته ایجاد می کند ترک ماده مخدر شیشه باید در کنار یک متخصص روان پزشک انجام شود تا دوره ترک اعتیاد این ماده مخدر هرچه سریع تر و بهتر تحت کنترل افراد قرار بگیرد .

بهترین روش برای ترک اعتیاد شیشه

استفاده از دارو هایی مانند متادون و یا بوپرنوفین برای درمان اعتیاد شیشه در برخی از کمپ های ترک اعتیاد رواج دارد که نکته بسیار مهم و قابل توجه این است که اگر افراد معتاد به مصرف شیشه بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف ماده اعتیاد آور مانند متادون کنند در آخر ممکن است مجبور به گذراندن دوره ترک اعتیاد متادون نیز شوند  .

عوارض روحی و روانی مصرف شیشه

با توجه به آسیب هایی که این ماده مخدر بر روی سلول های مغزی و در تحلیل آن ها می گذارد این موضوع طبیعی است که عوارض روحی روانی زیادی هم برای این افراد به همراه خواهد داشت که به عنوان مثال می توان به توهم زایی و روان پریشی های شدید در اثر از بین رفتن گیرنده های دوپامین و سروتونین اشاره کرد که جزو شایع ترین عوارض روانی مصرف شیشه می باشد .

تاثیرات مصرف بیش از حد این ماده مخدر بر روی سلول های مغزی به طور کامل مشخص و آشکار می باشد اما در بسیاری از موارد می توان به افراد بیمار این امید را دارد که انجام برخی از روش های نوین می تواند علاوه بر کاهش وابستگی روحی به شیشه روند بهبود فرآیند های مغزی را به همراه داشته باشد . نوروفیدبک تراپی یکی از همین روش های ترک اعتیاد است که به عنوان یک ابزار غیر تهاجمی برای آرام کردن سیستم عصبی مغز و همچنین درمان اعتیاد استفاده می شود .

خماری شیشه چند روز طول می‌ کشد؟

زمان بروز علائم های خماری به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این بین شدت وابستگی و مدت مصرف بیشترین نقش را در خماری شیشه دارند اما به طور کلی این علائم محرومیت چند ساعت و یا تا چند روز پس از قطع مصرف این ماده مخدر ظاهر می شود با حضور در مکان های امن کمپ های ترک اعتیاد می تواند مدت زمان خماری را به طور کلی کاهش دهد .

همان طور که اشاره کردیم علائم محرومیت با این که درد اور و ناخوشایند هستند اما دوره سم زدایی بسیار کوتاه و موقت می باشد . اما می توانید این اطمینان را داشته باشید که پس از 7 الی 14 روز این علائم خماری شیشه به طور کلی از بین می رود یه شرط این که میزان مصرف بیمار و مدت اعتیاد او بیش از حد نباشد و این موضوع را باید بدانید که خماری این ماده تا 28 روز برای افراد بیمار ماندگار است .

درمان اعتیاد شیشه در دو مرحله قابل انجام است ، مرحله اول آن ترک از 24 ساعت اول تا پایان هفته اول ادامه پیدا می کند و علائم خماری آن نیز در 24 ساعت اول ترک به اوج خود می رسد و تا آخر هفته کاهش پیدا می کند .

به طور کلی سیستم بدن فردی که به ماده مخدر اعتیاد دارد در این دوره به ترک و عدم مصرف واکنش های مختلفی را از خود نشان می دهد که در مجموع در قابل علائم محرومیت خود را نشان می دهد ، مرحله دوم دمان از پایان هفته تا دو هفته پس از آن ادامه پیدا می کند اما حال افراد معتاد در این مرحله طبیعی تر و راحت تر پیش می رود . این موضوع را به خاطر داشته باشید که بسیاری از مصرف کنندگان ماده مخدر پس از گذشت 4 الی 5 هفته پس از ترک نیز میل شدیدی به مصرف ماده مخدر دارند و در معرض لغزش نیز قرار می گیرند اما حمایت از افراد مبتلا به مواد مخدر تا مدت ها حتی پس از درمان و بهبودی باید ادامه داشته باشد .

خماری شیشه چند روز طول می‌ کشد؟

چگونگی رفع خماری شیشه

ترک این ماده مخدر بدون بهره گرفتن از دانش و تجربه درمان گر متخصص اصلا امکان پذیر نمی باشد . با قطع خودسرانه این ماده مخدر به خصوص در مصرف کننده های قدیمی بسیار خطرناک و جبران ناپذیر می باشد . علائم خماری شیشه در چنین افرادی بسیار جدی تر بروز پیدا می کند و تا زمانی که تحت نظر یک پزشک متخصص قرار نگیرند تشدید می شوند . بسیاری از افراد معتاد برای ترک شیشه دارو هایی مانند متادون و یا قرص ب2 به عنوان جایگزین مصرف می کنند این دارو های مشخص تجویز شده به مرور زمان دوز آن ها برای افراد کم می شود اما نمی توان موجب اعتیاد فرد به مواد مخدر شود .

همه این ها در حالی است که در مصرف خود سرانه متادون شاهد اعتیادی جدید و ریشه دار خواهیم شد که ترک آن نیز در کنار ترک شیشه بعد از گذشت زمان سخت تر خواهد شد .

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مقاله علائم خماری شیشه همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که ما را نیز در میان بگذارید .

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)