علائم اعتیاد به تریاک

علائم اعتیاد به تریاک

مواد مخدری مانند تریاک در استفاده با دوز بالا باعث مرگ افراد می شود در این مقاله شما را با علائم اعتیاد به تریاک آشنا خواهیم کرد تا اگر فردی در نزدیکی شما به این ماده مخدر معتاد اعتیاد دارد هر چه سریع تر جلوی او را بگیرید تا از این بلای خانمان ساز رها شوید . برای جلوگیری از این کار ابتدا شما باید با علائم اعتیاد به تریاک و علائم سوء مصرف تریاک آشنا شوید که در این مقاله کاملا در مورد این دو برای شما صحبت کردیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

تاریخچه تریاک

شما اول باید با ماده مخدر آشنا شوید ، این ماده مخدر از گیاهی به نام خشخاش که حدود 2500 سال پیش در منطقه مدیترانه کشت میشده به جا مانده است آن ها این ماده مخدر را مصرف می کردند تا شاد شوند و به این عنوان هم این ماده مخدر شناخته میشد .

در قرن های هجدهم تریاک راه خودش را به اروپا و آمریکا باز کرد و این ماده مخدر یه یکی از اقلام تجاری مهم آسیای شرقی تبدیل شد . با شیوع اعتیاد و نمایان شدن عوارض مصرف این ماده مخدر با گذشت زمان مبارزه برای ترک تریاک و جلوگیری از مصرف تریاک در کشور های مختلف شروع شد . تلاش ها برای ترک اعتیاد تریاک در برخی از کشور ها زبه صورت جدی شروع شد و تا به الان هم این تلاش ها ادامه دارد .

تاریخچه تریاکعلائم اعتیاد به تریاک

افرادی که برای اولین بار این ماده مخدر استفاده می کنند تهوع و استفراق دارند و مردمک پشم های آن ها ریز می شود و نبض و ضربان آن ها به طور کلی کند می شود و فشار خون آن ها تا حدی پایین می آید و تنفس آن ها نیز به آهستگی انجام می شود . به دنبال این علائم گفته شده فردی که این ماده مخدر را مصرف کرده است احساس گرمی ، لذت و آرامش را پیدا می کند و ممکن است به خواب عمیقی نیز فرو برود . علائم اعتیاد به تریاک در افراد بسته به میزان و نوع مصرفی آن ها متفاوت می باشد در ادامه شما با برخی از علائم اعتیاد به تریاک آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 •  تعریق زیاد
 •  تکرار ادرار
 •  کاهش اشتها
 •  تهوع و استفراغ
 •  اختلال در بینایی
 •  کاهش تحریکات جنسی
 •  خارش نقاط مختلف پوست
 •  احساس گسستگی عاطفی
 •  دگرگون شدن خلق و فرایندهای اخلاقی

اثرات مصرف تریاک بر روی مغز

مواد مخدر مانند تریاک جریان خون را در مغز کاهش می دهد و اثر تضعیف کننده بر روی مغز افراد دارد یعنی فعالیت های مغزی را در افراد کند می کند . مغز انسان به طور طبیعی گیرنده هایی را برای مواد افیونی دارد برای این که ساختار این ماده مخدر شبیه به اندورفین های تولید شده در مغز می باشد . این اندورفین ها زمانی که فرد با درد و یا استرسی رو به رو می شود ترشح می کند و فواصل بین سلول های عصبی را پر می کنند سلول ها می شود تا پیام های درد را مخابره کند و به همین دلیل موجب کاش احساس درد در افراد می شود .

افیون ها نیز با همین مکانیسم باعث احساس لذت در افراد مصرف کننده می شود اما در صورتی که به صورت همیشگی و طولانی مدت این ماده مخدر مصرف شود فرد به آن وابسته می شود چون مغز فرد به حضور همیشگی این ماده مخدر عادت می کند و این مواد جایگزین اندورفین های طبیعی مغز می شوند و اگر این ماده مخدر به سلول های مغزی افراد نرسد احساس درد در فرد معتاد ایجاد می شود و او ناچار می شود برای رهایی از این درد برای همیشه از این ماده مخدر استفاده کند .

در کمپ های ترک اعتیاد همه بیماران بنا به میزان مصرف ،پیش زمینه های روانی ، نوع ماده مخدر و میزان مصرف برای آن ها روش های درمانی مختلفی را زیر نظر می گیرند و مراحل درمان خاص خود را سپری می کنند . افراد بیمار بعد از بستری زیر نظر پزشک روان پزشک سم زدایی می شود . فرد برای این که درمان موفقی را داشته باشد باید بعد از ترک نیز در جلساتی برای بررسی وضعیت بیمار و تلاش برای رفع مشکلات خود مراجعه کند و درمان بعد از ترخیص از کمپ های ترک اعتیاد تمام نمی شود . بسته شرایط افراد ممکن است طول درمان از یک ماه تا شش ماه طول بکشد بنابراین روند ترک اعتیاد مستلزم اراده قوی و استوار خود فرد و همراهی و صبوری خانواده و اطرافیان او می شود .

علائم ظاهری سوء مصرف تریاک

فرد معتاد زمانی که از این ماده مخدر استفاده می کند دچار علائم ظاهری مصرف ماده مخدر تریاک نیز می شود که علائم ظاهری اعتیاد به تریاک شامل تغییرات جسمی و رفتاری در فرد مصرف کننده می باشد . برخی از افراد بیمار مبتلا به اختلال سوء تریاک می توانند برخی از علائم اعتیاد را به راحتی پنهان کنند اما خانواده و دوستان این فرد گاهی تغییرات ایجاد شده در خلق و خو و ظاهر بیمار را می توانند به راحتی شناسایی کنند .

اطرافیان افراد می توانند نشانه های مربوط به زیاده روی در مصرف تریاک را متوجه می شوند . مثلا گشاد شدن مردمک چشم یک سرس نوسانات هستند که از دید نزدیکان بیمار پنهان می نمی ماند . با این وجود اطرافیان فرد بیمار نمی توانند علائم دیگری مانند سردرد و یا معده درد را در افراد ببینند .

علائم ظاهری سوء مصرف تریاکنشانه‌های رفتاری اعتیاد به تریاک

افراد بعد از مصرف ماده مخدر شیشه خصوصیات رفتاری آن ها نیز دچار می شود ، این بیماران کاملا گوشه گیر می شوند و یا دیگر علاقه ای به سرگرمی های محبوب خود نشان نمی دهند . آن ها همیشه برای انجام وظایف روزانه مانند تمیز کردن خانه و یا مراقبت از فرزندان دچار مشکل می شوند . در ادامه به برخی از نشانه های رفتاری اعتیاد به تریاک اشاره خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • نوسانات خلقی
 • تحریک پذیری
 • تغییرات ظاهری
 • پنهان کردن مواد در اتاق یا ماشین
 • رفتارهای بی ثبات و دمدمی مزاجی
 • درگیر شدن در رفتارهای پرخطری مانند رانندگی در حالت نشئگی بعد از مصرف تریاک

یکی از نشانه های مهم اعتیاد به ماده مخدر تریاک کاهش کارآمدی کار و یا تحصیل می باشد برای مثال بسیاری از جوانان و نوجوانان به دارو های مسکن اعتیاد پیدا می کنند و از مدرسه خود غیبت می کنند و یا درس آن ها دچار مشکل می شود . بر اساس تحقیقاتی که انجام شده اکثر نوجوانان دچار مشکل سوء مصرف مواد اعتیاد در معرض خطر ترک تحصیل هستند .

اعتیاد به مواد مخدر می توان باعث بروز برخی ناراحتی های روانی مانند افسردگی و اضطراب می شوند . برای مثال بسیاری از افراد که به ماده مخدر هروئین اعتیاد دارند با اختلال های همزمانی دست و پنجه نرم می کنند که ممکن است موجب شود که افراد به خودکشی فکر کنند . بسیاری از این بیماران به اشتباه مشتقات تریاک را برای کاهش درد ها مصرف می کنند و خود را در معرض خطر می اندازند .

علائم جسمی سوء مصرف تریاک

اعتیاد به مواد مخدر تریاک باعث بروز مشکلاتی جسمی مانند یبوست ،افسردگی و مشکلات تنفسی در افراد می شود . هر چه مدت زمان مصرف تریاک در افراد بیشتر باشد احتمال بروز مشکلات جسمی و روانی ناشی از آن نیز بالا می رود در ادامه قصد داریم شما را علائم جسمی مصرف ماده مخدر تریاک بیشتر آشنا کنیم با ما همراه باشید .

 • خشکی دهان
 • گشادی مردمک‌ها
 • بی‎حالی و رخوت
 • دشواری در خوابیدن یا خواب بیش از حد

برخی از عوارض مصرف مواد مخدر ممکن است بسیار شدید تر باشد . افراد بیماری که چند سال به مسکن های مانند اکسی کانتین معتاد شده اند عوارض جدی تری را تجربه خواهند کرد که شامل موارد زیر می شود .

 • فشار خون پایین
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • سرخ شدن پوست
 • خستگی شدید و مزمن

بسیاری از افراد که ماده مخدر را مصرف می کنند بیشتر سعی می کنند که مقدار مصرفی خود را کم تر کنند اما کاهش مصرف تریاک علائم بسیار دردناکی را در افراد تولید می کند که کنترل کردن این علائم بدون نظارت و کمک پزشکان متخصص کمی سخت تر است . علائم ناشی از قطع مصرف تریاک شامل درد و انقباض شکم، درد عضلانی و تعریق شدید می‌شود.

برای ترک ماده مخدر تریاک چه چیزی خوب است ؟ 

بازپروری و درمان اعتیاد تریاک مراحل متعدد خاص خودش را دارد ، درمان اعتیاد بسیاری از بیماران وابسته به تریاک با مرحله سم زدایی همیشه شروع می شود . در انجام این مراحل پزشک متخصص ترک به بیمار کمک می کند تا تریاک و مشتقات تریاک را از بدن افراد خارج کند . البته سم زدایی بدن افراد از مواد مخدر همیشه هم ضروری نمی باشد . برخی از افراد بیمار درمان سرپایی یا بستری را بدون پشت سر گزاشتن مرحله سم زدایی شروع می کنند .

علائم جسمی سوء مصرف تریاکمیزان مراقبت از افراد بیمار به عواملی مانند شدت اعتیاد ، سیستم حمایت کننده از بیمار و عوامل دیگر کاملا بستگی دارد که پزشک در ویزیت های اولیه بعد از انجام آزمایشات و بررسی نتیجه آزمایش دوره درمان اعتیاد را برای افراد تشخیص می دهد .

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مقاله علائم اعتیاد به تریاک همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)