بهترین کمپ ترک اعتیاد

بهترین کمپ ترک اعتیاد

در سال های اخیر شمار کسانی که اعتیاد داشتند بسیار زیاد شده است به همین دلیل است که کمپ ترک اعتیاد زیادی در کشور راه اندازی شده است که در حال خدمات رسانی به افراد مبتلا به بیماری اعتیاد هستند .

همان طور که می دانید و در همه جا مظرح است اعتیاد یک بیماری روانی است و باید به فرد معتاد به دید یک فرد بیمار نگاه کنیم . برای این که یک فرد بیمار را که این بیماری در جسم و روح فرد رخنه کرده را درمان کنیم باید شرایط و حمایت های روانی اجتماعی مختلفی صورت می گیرد . بیشتر افرادی که سمت اعتیاد رفته اند و به آن گرایش پیدا کرده اتد از یک یا چند بیماری روانی دیگر نیز رنج می برند و باید تحت درمان علمی و تخصصی و تحت نظر متخصص روانپزشکی و مشاوران با تجربه قرار گرفته و فرد بیمار علاوه بر ترک جسمی مواد مخدرر تحت مراقبت های روانی و حمایت های اجتماعی قرار گیرد که متاسفانه خدمات مذکور در اکثر کمپ های ترک اعتیاد ارایه نمی شود و هر روز شاهد گزارش های مختلفی از برخوردهای غیرانسانی و غیراصولی از این مراکز هستیم .

نحوه برخورد با کمپ های غیر مجاز

یک جای امید واری وجود دارد که خوشبختانه ستاد مبارزه با مواد مخدر مسئولیت نظارت و کنترل کمپ ها و مراکز ترک اعتیاد را بر عهده گرفته و با هماهنگی سازمان بهزیستی چنانچه کمپ ترک اعتیاد تخلفی داشته باشد تا 3 بار تذکر داده و در نهایت در صورت برطرف نشدن مشکلات و تخلفات موضوع در کمیته ماده 26 مطرح و منجر به پلمب کمپ خواهد شد .یکی دیگر از نهادهای مسئول در زمینه نظارت بر کمپ های ترک اعتیاد دستگاه قضایی کشور است . قوه قضاییه مسئول صدور حکم پلمب کمپ های غیرمجاز و متخلف است که اخیراً با افزایش شکایات مردمی حساسیت بیشتری به پلمب این مراکزدر صورت اعلام غیرمجاز بودن و تخلف دارد . خوشبختانه در سالهای اخیر عملیات نظارت بر کمپ های ترک اعتیاد با دقت و حساسیت بیشتری صورت گرفته و در صورت وجود مستندات کافی برای تخلف مرکز ترک اعتیاد ، بلافاصله اقدامات لازم صورت می پذیرد .

نحوه برخورد با کمپ های غیر مجاز

برخی از تخلفات کمپ ترک اعتیاد

متاسفانه امروزه گزارشات زیادی از تخلفات و برخورد های غیر انسانی و غیر علمی از کمپ های ترک اعتیاد غیر مجاز منتشر می شود . متاسفانه در برخی از کمپ های ترک اعتیاد از شکنجه و تنبیه فیزیکی و زندانی کردن فرد بیمار برای ترک فرد معتاد استفاده می شود که این یک کار بسیاری غیر انسانی است و به هیچ وجه راه درستی برای ترک فرد معتاد نیست . گزارش های زیادی از مرگ افراد در کمپ های ترک اعتیاد بر اثر شکنجه و کتک خوردن شدید وجود دارد که متاسفانه پس از مرگشان پلمب کمپ و زندانی کردن و قصاص عاملین آنها فایده ای ندارد .

در برخی از کمپ ها فرد معتاد را یک فرد جنایتکار و فرد بسیار خطرناک می بینند و فرد بیمار را با طناب و زنجیر می بندند تا ماده مخدر ار بدن فرد خارج شود و آن را ترک کند . در برخی موارد افراد معتاد را با توسل به زور به این کمپ ها منتقل و رفتار های غیر انسانی با آنها صورت می پذیرد . یکی دیگر از مشکلاتی که کمپ های ترک اعتیاد دارند محیط آلوده آن و عدم وجود کادر پزشکی و متخصص است . در بسیاری از موارد دیده می شود که در کمپ های ترک اعتیاد برای ترک اعتیاد از داروهای اعتیادآور نظیر متادون و بوپرنورفین به صورت غیرعلمی استفاده می شود . استفاده از این داروها نه تنها کمکی به ترک ماده مخدر مورد مصرف فرد معتاد نمی کند ، بلکه فرد به دارو نیز اعتیاد پیدا می کند . مشکل اینجاست که اکثراً ترک این داروها از ترک ماده مخدر اصلی دشوارتر و زمانبرتر است .

بنا بر آمار رسانه ها ، حدود 80 درصد افرادی که ترک اعتیاد را در کمپ ترک اعتیاد انجام داده اند ، پس از مدت کوتاهی دوباره به مصرف مواد روی آورده اند . معمولا در کمپ های ترک اعتیاد فرد معتاد را به مدت 21 روز بستری کرده و مراحل سم زدایی مواد را انجام می دهند . پس از طی این مدت فرد می بایست در جلسات مشاوره گروهی شرکت کند و از مدل های حمایتی پیروی کند . اما به دلیل عدم تخصص و در نظر گرفتن آسیب های اجتماعی و روانی در فرد ، روند درمان اعتیاد به شکست منجر می شود و با هر بار شکست ، فرد معتاد روحیه خود را برای ترک مواد مخدر از دست می دهد .

اکثر روش های ترک اعتیاد در کمپ های ترک اعتیاد غیر طبی و غیرعلمی است در صورتی که درمان اعتیاد می بایست تحت نظر متخصص روانپزشکی و تیم تخصصی صورت گیرد و حمایت های اجتماعی و روانی مختلفی برای هر فرد با توجه به شخصیت و شرایط جسمی و روحی وی در نظر گرفته شود . متاسفانه برخی افراد و خانواده ها با توجه به هزینه پایین کمپ ها نسبت مراکز ترک اعتیاد مجاز ، معتادان خود را به آنها می سپارند ، غافل از اینکه ممکن است مشکلات بسیاری در آینده برای فرد معتاد پیش آید .

گزارش های زیادی از اخاذی کمپ های ترک  اعتیاد از معتادان و خانواده های آنها وجود دارد و با توجه به اینکه برخی خانواده ها نمی خواهند اعتیاد فرد را قبول کنند و برای حفظ آبرو مبالغ زیادی را به آنها پرداخت کرده اند . خوشبختانه اخیراً برخوردهای قاطع و قانونمندی با این مراکز انجام می گیرد و مجوز تعدادی از کمپ های غیرقانونی ترک اعتیاد لغو شده است . اگر فرد معتاد در کمپ های ترک ا عتیاد مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار گیرد می تواند با مراجعه به مراکز قضایی شکایت کند تا به پرونده وی بصورت قانونی رسیدگی شود .

برخی از تخلفات کمپ ترک اعتیاد

درمان اصولی و علمی بیماری اعتیاد

اعتیاد یک بیماری قابل درمان است و برای درمان هر بیماری نیاز به تخصص و تجهیزات لازم است ، با توجه به اینکه اکثر افرادی که در دام بیماری اعتیاد گرفتار شده اند از یک یا چند اختلال خلقی و روانی رنج می برند، نیاز به ویزیت روانپزشک و مراقبت ویژه دارند که علاوه بر سم زدایی مواد و ترک جسمانی ، مراقبت ها و درمان های روانی نیز انجام شده و پس از گذراندن مدت بستری ، جلسات مشاوره فردی و گروهی انجام شود تا از عود بیماری و بازگشت مصرف اطمینان حاصل شود .

یکی از اصول مهم در کلینیک ترک  اعتیاد دی این است که برای درمان اعتیاد از داروهای اعتیادآور نظیر متادون و بوپرنورفین استفاده نمی شود . از نظر علمی این گونه داروها خود نوعی مخدر هستند و جایگزینی برای مواد مخدر مورد مصرف به شمار می آیند . در برخی مراکز از اینگونه داروها برای درمان اعتیاد استفاده می شود و فرد معتاد علاوه بر مصرف مواد مخدر به مصرف اینگونه داروها نیز وابسته می شود . ترک متادون و بوپرنورفین در برخی موارد از ترک ماده مخدر مورد مصرف بیمار دشوارتر و زمانبرتر است زیرا این داروها بسیار قوی بوده و باعث ایجاد اعتیاد و وابستگی فرد معتاد می شوند .

ویژگی های بهترین کمپ ترک اعتیاد

بهترین کمپ ها ، کمپ هایی هستند که در درجه اول از کادر درمانی مجرب و حرفه ای تشکیل شده باشند و افرادی که در این کمپ به کار گمارده می شوند به کار خود علاقه داشته باشند و به معتاد به چشم بیمار نگاه کنند و نه مجرم . از جمله شرایط دیگری که یک کمپ را بهترین کمپ ترک اعتیاد خواهد کرد ، داشتن پشتوانه مالی قوی و همچنین امکانات درمانی و رفاهی مطلوب است . منظور از پشتوانه مالی اسپانسرهای متعهد و مسئول که توانایی فراهم کردن امکانات لازم برای اداره مرکز را داشته باشند . هر چه امکانات مجموعه کمپ بیشتر باشد شرایط برای کمک به معتاد هم بهتر خواهد بود .

اهداف کمپ ترک اعتیاد موفق

یکی از مهم ترین اهدافی که کمپ ها در سر دارند ایجاد فضایی آرام و توام از احترام به منظور درمان مصرف کننده است . در چنین محیط هایی فرد بیمار نباید احساس حقارت و مجرم بودن کند و حتی نباید به این موضوع فکر کند که او یک فرد بدی است . این کمپ های موفق مانند یک انسان عادی و بیمار که نیاز به درمان دارد رفتار شود .

از دیگر اهداف یک کلینیک ترک  اعتیاد موفق، فراهم کردن محیطی عاری از هر گونه مواد اعتیاد آور است که در آن ، فرد به هیچ عنوان نتواند به مواد مخدر دست پیدا کند . همچنین از آنجایی که شخص بیمار به مدت کوتاه در کمپ زندگی می کند، باید امکان دیدار و ملاقات با دوستان، آشنایان و خانواده برای برخورداری از حمایت های روحی آنها را داشته باشد .

آموزش مهارت های ارتباطی ، بروز احساسات و آشنایی با افراد مشابه که قبلا ترک کرده اند و کمک گرفتن از آنها برای طی کردن فرایند ترک اعتیاد، دیگر هدفی است که یک کمپ ترک اعتیاد خوب آن را دنبال می کند .

اهداف کمپ ترک اعتیاد موفق

روش های ترک در کمپ ترک اعتیاد

در کمپ های ترک  اعتیاد از روش های درمانی مختلفی برای درمان استفاده می شود که این روش درمانی با توجه به ماده اعتیاد آور و شدت اعتیاد فرد مصرف کننده متفاوت می باشد. از جمله روش های درمانی مورد استفاده در کمپ ها می توان به موارد زیر اشاره داشت :

  • روش یابویی: این اصطلاح که در کمپ های ترک  اعتیاد و بین معتادان و خانواده آن ها رواج دارد به همان روش ترک ناگهانی اطلاق می شود. در این روش ترک به صورت یک روزه و بدون کاهش تدریجی یا جایگزین کردن ماده ای دیگر انجام می شود .
  • ترک سنتی : در این روش دوز مصرف به صورت تدریجی کم می شود تا اینکه به صفر برسد . در این روش طی شدن دوره ترک و تخطی نکردن از دوز روزانه و افزایش ندادن در میان برنامه اهمیت بسیاری دارد .
  • ترک با کمک متادون : در این روش نیز مانند ترک ناگهانی (یابویی) مصرف مواد قطع می شود اما متادون جایگزین آن می شود . هدف از این روش کاهش آسیب به بیمار و اطرافیان است . از آنجایی که متادون دارای طول مدت نئشگی بالاتری نسبت به سایر مواد مخدر است ؛ استفاده از متادون به جای مواد مخدر باعث می شود عوارض مصرف و خطرات ناشی از آن کنترل شود و در عین حال سختی خماری ، علائم ترک نیز کاهش می دهد .
  • روش سم زدایی : این روش برای افرادی استفاده می شود که دوز مصرفی بسیار بالایی دارند . برای اینکه تحمل خماری برای فرد راحت باشد از داروهایی استفاده می کنند که معمولا به بیهوشی بیمار منجر می شود .

تمرین و ورزش بعد از ترک اعتیاد

این کاری نیست که خانواده در هنگام انجام این کارها حس فوق العاده ای داشته باشند اما ورزش و تمرین نفع های بسیار بزرگی برای فرد بیمار به همراه دارد . این تمرین ها باعث کاهش استرس و ناراحتی در فرد بیمار شده. حتی ورزش و تمرین های بسیار کوچک و کوتاه مدت می توانند تاثیر فوق العاده روی فرد و خانواده آن فرد نسبت فرد بیمار گذاشته و باعث کمتر شدن استرس، ناراحتی و … شوند . همینطور ورزش می تواند وسوسه فرد را نسبت به مصرف مجدد شیشه ، هروئین ، گل ، حشیش و غیره را بسیار کاهش دهد .

کلام آخر

همان طور که می دانید خانواده مهم ترین دلیل برای جلوگیری فرد از اعتیاد است همچنین برای درمان و بهبودی بیمار نیز بسیار موثر است به همین دلیل باید اعضای خانواده با یکدیگر صمیمیت بالایی را داشته باشند تا فرد معتاد دیگر به اعتیاد فکر نکنند . از این که ما تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر تجربه ای در ابن زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید .

تماس با کارشناس (کلیک کنید)