راه کار هایی برای ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

زمانی که فرد با اعتیاد دست و پنجه نرم می کند ترک اعتیاد از نظر خودتان یک کار غیر ممکن به نظر می آید . این موضوع اصلا مهم نیست که تا چه حد غرق در مصرف اعتیاد شده باشید اما ترک اعتیاد اصلا هم غیر ممکن نیست و افراد بسیاری دست به این کار زدند و با تلاش و حمایت بسیار هم موفق شدند و به زندگی قبلی خود بازگشتند . حتی اگر شما فردی هستید که برای ترک اعتیاد تلاش کرده اید و موفق نشده اید اصلا نباید امید خود را از دست بدهید . قطعا برای رهایی از اعتیاد اصلا مانعی وجود دارد که باید آن ها را به خوبی پشت سر گزاشت اما همین که شما به ترک اعتیاد فکر می کنید یعنی در مسیر بهبودی گام برداشته اید و چند قدم جلو تر هستید . در ادامه شما را راه کار های ترک اعتیاد آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

غلبه بر اعتیاد 

برای بسیاری از افراد که گرفتار اعتیاد هستند گام اول و مهم تصمیم گیری برای تغییر است که یکی از سخت ترین گام ها برای افراد خواهد بود . اگر شما احساس می کنید که آمادگی یک تغییر را ندارید اصلا نگران این موضوع نباشد چون این یک تردید کاملا طبیعی می باشد در ترک اعتیاد مستلزم تغییرات بسیاری زیادی است که به برخی از آن ها اشاره کرده ایم :

  • نحوه مقابله کردن با استرس
  • نحوه گذراندن اوقات فراغت
  • نحوه انختاب کردن دوست
  • نحوه تفکر درباره خودتان

با این وجود که می دانید ماده ی مخدری که شما گرفتار آن هستید در زندگی شما مشکل ساز شده باشد اما طبیعی است که برای ترک این ماده مخدر به کشمکش های درونی دچار می شوید . ترک اعتیاد به زکان ، انگیزه و حمایت اطرافیان احتیاج دارد شما این حق را دارید که قبل از شروع درمان موقعیت شخصی خود را ارزیابی کنید .

غلبه بر اعتیاد 

فکر کردن به تغییر برای ترک اعتیاد

شما باید مراقب میزان مصرف مواد مخدر خود و حتی زمان آن باشید و به نقش اعتیاد در زندگی تان بهتر پی ببرید . برای این که تغییر کنید بهتر است یک فهرست معایت و مزایای ترک اعتیاد و همچنین هزینه ها برای خرید مواد و مزایای عدم ترک اعتیاد برای خود تهیه کنید تا بهتر درباره این موضوع فکر کنید . برای این که تغییر فکر کنید به چیز هایی که در زندگی تان بسیار مهم است فکر کنید مانند همسر ، فرزندان ، شغل ، سلامتی و علاق شما

نظر افرادی که به او اعتماد دارید درباره اعتیاد خود بپرسید و از خودتان این سوال را بپرسید که چه عواملی مانع تغییر شما برای ترک اعتیاد شما می شوند و چه چیز هایی به تغییر شما می تواند بیشتر کمک کند .

آشنایی با گزینه های درمانی

بعد از آن که شما تصمیم به ترک اعتیاد گرفتید وقت آن است که با گزینه های درمانی آشنا شوید و به دنبال آن ها بروید هنگامی که شروع به سنجیدن گزینه های درمانی کرده اید باید نکاتی را به یاد داشته باشید که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم .

هیچ یک از درمان ها برای ترک اعتیاد برای همه افراد اثر بخش نیست و افراد مختلف نیاز های متفاوتی دارند . این درمان ها باید با موقعیت فرد بیمار متناسب باشد . پیدا کردن یک برنامه خوب و درست برای ترک اعتیاد بسیار مهم است . در پروسه های درمانی نباید فقط به فرد معتاد پرداخته شود ، اعتیاد تمام زندکی فرد را تحت که از حمله آن ها روابط ، شغل ، بهداشت و سلامت روانی . موفقیت درمان به خلق یک مسیر جدید برای زندگی و یافتن دلایل اصلی روی آوردن اعتیاد بسیار بستگی دارد . برای مثال ممکن است که وابستگی به مواد مخدر ناشی از عدم توانایی فرد در عدم استرس خود باشد که در این صورت فرد بیمار باید برای این مسیر راه های سالم تری برای مقابله با موقعیت های استرس زا برای خود پیدا کند .

یک تعهد و پیگیری برای نتیجه رساندن پروسه ی درمان بسیار مهم است . ترک اعتیاد برای فرد معتاد یک پروسه سریع و آسان نیست و به طور کلی هر چه سابقه ی اعتیاد فرد بیشتر طول بکشد پروسه ی درمانی او هم طولانی تر می شود . در هر صورت مزاقبت های طولانی از فرد یک کار تکمیل کننده برای بهبود حیاتی فرد هستند .

برای دریافت کمک مکان های بسیاری وجود دارند . همه افراد بیمار که به مواد مخدر اعتیاد دارند به سم زدایی مراقبت شده ی تحت پزشکی یا یک اقامت طولانی مدت در مراکز ترک اعتیاد نیاز دارند . این مراقبت ها برای فرد معتاد به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن ها سن ، سابقه ی اعتیاد و شرایط پزشکی و یا روانی ، علاوه بر پزشکان و روان شناسان ، بسیاری روحانیون ، مدد کاران اجتماعی و مشاوران برای درمان اعتیاد بستگی دارد .

زمانی که فرد تصمیم به ترک اعتیاد کرده است علاوه بر ترک اعتیاد برای هر گونه مشکل پزشکی یا روانی دیگری که به آن دچار است باید کمک بگیرید . شانس ترک اعتیاد فرد با یک درمان یکپارچه برای فرد بیشتر می شود .

آشنایی با گزینه های درمانی ؟

درخواست کمک

سعی کنید برای ترک اعتیاد به تنهایی اقدام نکنید و موفقیت هر رویکرد درمانی به داشتن مشوق و یک پشتبیانی نیاز دارد . هر قدر که اطرافیان فرد معتاد وقت بیشتری برای دل گرمی و مشورت داشته باشید شانس بهبودی برای شما بیشتر می شود . به حمایت خانوده خود و دوستان نزدیک خود امید داشته باشید حمایت کردن این افراد یک سرمایه با ارزش در فرآیند بهبود می باشد . اگر به خاطر ترد شدن و دور شدن گذشته شما از خانواده و دوستان برای دلگرمی کسی را ندارید می توانید از مشاوران ترک اعتیاد درخواست کمک کنید .

با انسان های سالم روابط اجتماعی درست برقرار کنید . اگر زندگی اجتماعی شما در گذشته به مواد مخدر متکی بوده است چاره ای جز قطع روابط نا سالم و ایجاد روابط جدید نخواهید داشت . ایجاد یک رابطه دوستانه و سالم و دل سوز که شما را در پروسه درمان به خوبی حمایت کند بسیار مهم می باشد . سعی کنید در یک کلاس آموزشی ثبت نام کنید و در رویداد های اجتماعی شرکت کنید و به گروه های مختلف بپیوندید و یا در انجمن های خیریه به صورت داوطلبانه بپیوندید .

برای ترک اعتیاد خود به کمپ های ترک اعتیاد بروید که تیم کمپ ها فضای امن و مجهزی برای گذراندن بهبودی فرد بیمار فراهم می کند . به ویژه برای افرادی که هبچ سر پناهی برای خود ندارند و یا در محیطی زندگی می کنند که بیشتر افراد آن جا افراد آلوده به مواد مخدر می باشند . جلسات درمانی خود را جدی بگیرید و به کمپ هایی که دارای مجوز رسمی از سازمان بهزیستی هستند مراجعه کنید و در جلسات آزاد آن ها حتما شرکت کنید تا با تجربیات دیگران در زمینه های ترک اعتیاد و اقداماتی که برای پاک ماندن انجام داده اند آشنا شوید . سپری کردن زمان خود با افرادی که مشکل شما را درک می کنند و مسیر بهبود را مانند شما طی می کنند بسیار موثر است .

مقابله با تمایل مصرف مواد مخدر

گاهی اوقات فرد نمی تواند جلوی تمایلات خود را بگیرد بنابراین آشنایی با راه های مقابله با این وسوسه ها مهم و بسیار ضروری است .

  • برای مقابله با تمایلات مصرف همیشه خودتان را سرگزم کار هایی کنید که حواس شما را پرت کنند برای مثال کتاب بخوانید و با دوستان خود ملاقات کنید ، به سینما بروید و خودتان را غرق یک سرگرمی کنید . پیاده روی و ورزش را اصلا فراموش نکنید . با انجام این کار ها و سرگرم کردن خود میل به مصرف مواد مخدر در شما کاهش می یابد .
  • درباره این تمایلات خود با دیگران صحبت کنید . هر زمان که این تمایلات مصرف دوباره به سرتان امد این موضوع را با دوستان و یا اعضای خانوده خود درمان بگذارید که این صحبت کردن ها می تواند در شناسایی دقیق منبع این تمایلات شما بسیار مفید و موثر باشد . از مزیت های دیگر این صحبت کردن ها معمولا باعث فرونشاندن این تمایل مخرب برای شما می شود و به حفظ تعهد شما برای ترک کمک بیشتری می کند . پس نلاید تمایل به مصرف مواد مخدر احساس بدی را برای شما ایجاد کند . چون به راحتی و با صحبت کردن با دیگران می توانید با آن به خوبی مقابله کنید .
  • از راه های دیگر این است که افکار خود را به چالش بکشید و آن ها را به خوبی تغییر بدهید . بسیاری از افراد هنگامی که با میل شدید مواجه می شوند فقط اثرات مثبت مواد مخدر را به یاد می آورند و عواقب منفی آن را فراموش می کنند . پس بهتر است با خودتان یادآوری کنید که اگر دوباره به مواد روی بیاورید حال شما بهتر نخواهد شد و هر تلاشی که برای ترک اعتیاد کرده اید به هدر خواهد رفت . مهم ‌تر از همه ، عزیزان ‌تان را ناامید می ‌کنید . برای اینکه این عواقب را فراموش نکنید ، می ‌توانید آنها را روی یک کارت کوچک بنویسید و همیشه همراه خود داشته باشید .

مقابله با تمایل مصرف مواد مخدر

کلام آخر

تا اینجای مطلب شما را با راه کار های مختلف ترک اعتیاد آشنا کرده ایم پس بهتر است به خوبی با آن ها مقابله کنید و با توکل بر خدا بر مشکلات خود غلبه کنید . امیدوارم تا این جای مطالب برای شما مفید باشد ازاین که ما را تا آخر این مطالب همراهی کردید از شما سپساس گزاریم همچنین اگر نظر یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز درمیان بگذارید .

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)