برای ترک شیشه چه باید کرد ؟

برای ترک شیشه چه باید کرد ؟

ترک شیشه

قبل از این که وارد بحث چگونگی ترک شیشه برویم بهتر است با شیشه و اثرات آن روی فرد را ارزیابی کنیم تا بهتر متوجه این مطالب بشویم پس با ما همراه باشید .

شیشه چیست ؟

شیشه بیشتر به صورت کریستال های ریز که شبیه به شکر است وجود دارد که در تکه های کوچک یک لوله پلاستیکی جا سازی شده و سر و ته آن بسته می باشد . این ماده مخدر به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز نیز عرضه می شوند و مورد مصرف قرار می گیرند .

قاچاقچیان با این شعار که شیشه دارای مورفین نیست پس اعتیاد آور هم  نیست مصرف آن را برای دیگران تبلیغ می کنند و متاسفانه بسیاری از افراد به صورت نا آگاه و نا خواسته در دام این ماده محرک گرفتار می شوند . اما واقعیت این است که شیشه یم ماده محرک اعتیاد آور است که قدرت اعتیاد زایی آن بیشتر از هر مواد دیگر است .

این را به یاد داشته باشید که در حال حاضر درمان اعتیاد به شیشه نسبت به دیگر مواد مخدر ترک آن مشکل تر است . این ماده مخدر به چهار صورت کشیدنی ، استفاده از طریق بینی ، خوردنی یا تزریق ممکن است و مورد مصرف قرار می گیرد . برای کشیدن آن از پایپی شیشه ای که مخصوص اینکار است، لامپ، چراغ خودرو و …. استفاده می کنند .
شیشه از ترکبات آمفتامین یا مت آمفتامین در آزمایشگاههای غیر قانونی ساخته می شود . قرص اکستاسی نیز از ترکیبات همین مواد است . شیشه در حقیقت هیدروکلراید مت آمفتامین است که علاوه بر شیشه به آن آیس یا کریستال هم گفته می شود . البته در استان های شرقی کشور به کراک هم کریستال می گویند ! سوء مصرف شیشه ترشح دوپامین ، سروتونین و نور اپی نفرین را در سیناپسهای عصبی در مغز به شدت افزاش می دهد و منجر به تحریک سلولهای مغز  می شود . شخصی که به سوء مصرف شیشه روی می آورد در ابتدا علایم بسیار خوبی را تجربه می کند .

شیشه چیست ؟

مدت زمان ترک شیشه

ترک اعتیاد شیشه شامل چندین مرحله است و این مرحله با درمان شروع می شود که به افراد بیمار کمک می کند تا بر مشکلات سوء مصرف شیشه یا متامفاتمین از طریق سم زدایی و درمان های رفتاری غلبه کنند . اما بهبودی با پایان یافتن توانبخشی ادامه پیدا می کند .

در طی این مراحل ممکن است فرد با تا حدی علائم خماری شیشه را هم داشته باشد . تکمیل درمان ، هوشیاری کامل را تضمین نمی ‌کند . اعتیاد یک بیماری مغزی است که می‌ تواند ترک موفق را به خطر اندازد . به خصوص ماده مخدر شیشه که طبق نظر متخصصان عوارض مصرف شیشه در مردان و زنان بی شمار است . افراد در حال بهبودی از اعتیاد به شیشه (متامفتامین) باید متعهد شوند که در تمام زندگی خود هوشیار بمانند . در صورت داشتن تعهد و مصمم بودن به این تعهد و هدف ، می‌ توان بر این مشکل غلبه کرد و عوارض مصرف شیشه را به طور کامل زدود .

مراحل ترک شیشه

ترک شیشه در پنج مرحله اتفاق می ‌افتد. دو هفته اول شدیدترین مراحل است .

اما با گذشت زمان و با کمک و پشتیبانی ، افراد مهارت های جدیدی را برای غلبه بر سوءاستفاده از شیشه و کشف علایق جدید زندگی می ‌آموزند .

  • مرحله ترک (روزهای 0 تا 15) : مرحله ترک اولین مرحله بهبودی است . در حین ترک ، افراد عموما خستگی ، بی نظمی ، خماری ، افسردگی و همچنین لرزش و تپش قلب را تجربه می‌ کنند . علائم ترک شیشه باید در یک مرکز توانبخشی مدیریت شود ، جایی که متخصصان آموزش اعتیاد می ‌توانند داروهای ضد افسردگی را برای بهبود خلق و خو ، میزان و کیفیت خواب استفاده کنند .
  • مرحله ماه عسل (روزهای 16 تا 45) : پس از پایان مرحله ترک اولیه شیشه ، بدن شروع به بهبود می ‌کند . هوس ها محو می‌ شوند ، انرژی افزایش می‌ یابد و خلق و خو ، اعتماد به نفس و خوش بینی بهبود می ‌یابد . با این حال ، در برخی موارد ، افراد به دروغ معتقدند كه مشكل اعتیاد به شیشه آنها به پایان رسیده است . این امر باعث می ‌شود بسیاری از مراجعین توانبخشی درمان را ترک کرده و به استفاده از الکل یا داروهای دیگر ادامه دهند .
  • مرحله دیوار (روزهای 46 تا 120) : در طی این مرحله از ترک شیشه ، افراد به ویژه در برابر خطرعود کردن اعتیاد آسیب پذیر هستند . آنها همچنین لذت کمی در زندگی تجربه می ‌کنند و انرژی کم ، مشکل در تمرکز ، تحریک پذیری و بی خوابی را تجربه می‌ کنند . مراجعان اغلب معتقدند که این علائم مشکلاتی طولانی مدت هستند .
  • مرحله تنظیم (روزهای 121 تا 180) : خطر عود در مرحله تنظیم ترک شیشه کاهش می ‌یابد . در این مرحله افراد احساس موفقیت و خوش بینی می ‌کنند . آنها شروع به سازگاری با سبک زندگی جدید خود می ‌کنند ، که ممکن است شامل مشاغل یا روابط جدید باشد .
  • مرحله قطعیت (روز 181 به بعد) : مرحله قطعیت نشانگر شش ماه هوشیاری است . با این معیار شش ماهه ، مردم از یادگیری مهارت های جدید برای حفظ هوشیاری به دانستن علائم عود کردن بیماری ، حفظ سبک زندگی جدید و شناسایی موراد جدید مورد علاقه ، گذر کرده اند .

مراحل ترک شیشه

بهترین روش ترک شیشه

در حال حاضر دررمان ترک مصرف مواد مخدر از جمله شیشه ، جزو یکی از مهم ترین درمان های سوء مصرف مواد است . در حال حاضر درمان ترک مصرف مواد مخدر از جمله شیشه، جزو یکی از مهم ترین درمان های سوء مصرف مواد است. در درمان ترک اعتیاد به شیشه بر اساس مدت، مقدار، نوع و روش مصرف، فرد ممکن است نیاز به درمان های متفاوتی داشته باشد اما معمولا بستری شدن در کلینیک های روانپزشکی ترک اعتیاد و استفاده از روش های مشاوره ترک اعتیاد در کنار همه راه ها ضروری است.

معمولا همه افراد به دنبال سریع‌ ترین و آسان ‌ترین راه برای درمان ترک اعتیاد شیشه هستند . اما حقیقت این است که برنامه های کوتاه مدت به ندرت مؤثر واقع می ‌شوند . در ترک اعتیاد به هر نوع ماده مخدری روش های تدریجی بهترین نتیجه را به همراه دارند و روش های آنی می توانند منجر به بازگشت فرد به مصرف دخانیات شوند . به طور کلی باید در نظر داشته باشید که استفاده از چند روش به صورت همزمان ضمن اینکه اثربخشی بهتری دارد ، می تواند باعث تسهیل فرآیند ترک ، بالا بردن انگیزه فرد و همچنین کاهش دردهای خماری شود .

بهترین راه برای کاهش علائم خماری شیشه

خوشبختانه امروزه روش ‌هایی برای کاهش درد خماری برای افراد در حال ترک اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد ؛ بهترین این موارد داشتن یک برنامه تغذیه ای مناسب برای افزایش حس خوب و سم زدایی بدن است . دارو درمانی و حمایت خانواده از جمله دیگر مواردی هستند که می توانند در طول فرآیند ترک اعتیاد شیشه به فرد بیمار کمک کنند . حمایت خانواده و عزیزان چیزی است که می تواند فرد را در پایبندی به انتخاب و افزایش آستانه تحملش یاری کند . به همین دلیل در این فرآیند از ساده ترین روش ها هم نباید غافل شد .

خماری ترک شیشه چگونه است و چه علائمی دارد؟

خماری برای ترک هر ماده مخدری از ترک اعتیاد به متادون و قرص های دارویی گرفته تا مخدر های سنگین مانند شیشه ، علائم مخصوص به خودش را دارد . خماری شیشه هم با خشکی دهان ، افزایش سرعت تنفس ، حالت تهوع ، سردرد های شدید ، تعریق زیاد ، سرگیجه ، تپش قلب ، بزرگ شدن مردمک چشم و لرزش دست همراه است . اما اگر این علائم در حین ترک شیشه و تحت نظر پزشک متخصص باشد ، تحمل آن آسان تر می شود و انگیزه و تحمل فرد برای ترک مصرف شیشه بالا می رود .

خماری ترک شیشه چگونه است و چه علائمی دارد؟

نکات مهم برای ترک شیشه

این نکته را به خاظر داشته باشید که برای ترک هر ماده مخدری به هیچ عنوان نباید خودسرانه انجام شود این موضوع تفاوت ندارد که ترک قرص های دارویی مانند ترک دییازپام باشد یا ماده مخدری مانند شیشه ، در هر حال قطع ناگهانی بعد از مصرف طولانی مدت ممکن است خطرات جبران ناپذیری از جمله فوت ناگهانی را به همراه داشته باشد . برای یک ترک اصولی باید نکات زیر را در نظر داشته باشید و به آن ها توجه کنید .

  • حتما برای درمان و ترک شیشه از یک فرد متخصص و درمانگر مشورت بگیرید .
  • در طول دوره ترک از جلسات مشاوره و روان درمانی استفاده کنید .
  • از درمان خودسرانه برای ترک اعتیاد به شیشه جدا خودداری کنید چرا که ممکن است با پیامدها و عوارض جبران ناپذیری روبرو شوید .

افزایش مصرف مواد مخدر و شیوع آن در بین جوانان یکی از جدی ترین مسائلی است که پیامد های آن می تواند تمامی افراد جامعه را درگیر خود کند . از این رو همه ما موظف به افزایش آگاهی و گسترش آن هستیم .

عوارض ناشی از مصرف شیشه

اکثر افرادی که شیشه مصرف می کنند دارای علائم یکسانی هستند هر چند ممکن است برخی از علائم فقط در برخی افراد ظاهر شود . البته شدت هر یک از علائم ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد . بی خوابی یکی از بارزترین علائم مصرف شیشه است بطوریکه فرد پس از مصرف شیشه ممکن است چند روز بعد از مصرف نخوابد و سطح انرژی بالایی داشته باشد . توهم شدید ، خیره شدن به یک نقطه و صحبت کردن زیاد و رفتارهای پرخطر از نشانه های مصرف این ماده مخدر است .

با توجه به آزاد شدن و مصرف انرژی زیاد پس از مصرف شیشه ، بعد از اینکه اثر ماده در بدن از بین رفت ، معمولاً افراد به شدت احساس خستگی کرده و برای بازیابی نیروی اولیه ممکن است تا 2 روز بصورت مداوم بخوابند و پس از بیداری هم فرد دچار سردرد های شدید و بیقراری می شود .

در صورت مصرف شیشه چه اتفاقی می ‌افتد؟

شیشه ، از طریق تسهیل آزاد سازی دو نوع ماده شیمیایی در مغز به‌نام “دوپامین” و “نوراپی نفرین” باعث برانگیختگی سیستم عصبی مرکزی می ‌شود . در دوز های پایین ، شیشه باعث افزایش هوشیاری شده و گرسنگی و خستگی را از بین می ‌برد . در دوز های بالاتر باعث ایجاد سرخوشی و نشاط شدید می ‌گردد و در دوز های خیلی بالا ممکن است ایجاد برقراری پارانویا و رفتار های عجیب و غریب نماید . با مصرف شیشه ، قلب تند تر کار کرده و ضربان آن افزایش می ‌یابد . این روند فشار خون فرد را افزایش داده و درجه حرارت بدن وی را نیز بالا می ‌برد .

مصرف شیشه بسیار خطرناک است چون با تأثیر روی سیستم اعصاب مرکزی ، گرسنگی و خستگی را از بین می ‌برد . مصرف کنندگان شیشه ممکن است روزها و یا هفته‌ ها بدون احساس نیاز به غذا و یا استراحت به فعالیت ادامه دهند تا حدی که این وضعیت از توان بدن یا مغز آن ‌ها خارج شده و از کار می‌ افتد . افرادی که در مهمانی ‌ها یا پارتی‌ های شبانه مصرف می‌ کنند ، ممکن است آن ‌قدر به رقص ‌ها یا فعالیت شدید ادامه دهند که از حال بروند .

در صورت مصرف شیشه چه اتفاقی می ‌افتد؟

چگونه می ‌توان تشخیص داد که فردی شیشه مصرف کرده است؟

فردی که شیشه مصرف می ‌کند علائم بسیاری از خود بروز می‌دهد که می ‌توان به مصرف این ماده در وی پی برد . این افراد غالباً علائمی از بی‌ قراری را نشان می ‌دهند ، اشتها خود به غذا را از دست می ‌دهند . فعالیت جسمانی زیادی می ‌کنند بدون این ‌که هیچ احساس خستگی داشته باشند .

گاهی رفتارهای خشن از آن‌ها سر می ‌زند و ممکن است دچار افکار پارانوئید (سوء‌ظن و بدبینی شدید نسبت به دیگران) و هذیان و توهم بینایی یا شنوایی شوند . برخی افراد گرایشات وسواسی پیدا می ‌کنند و به تمیزی و ترتیب قرار گرفتن اشیاء بسیار حساس می‌ شوند . ضربان قلب ، فشار خون ، ریتم تنفس و درجه حرارت بدن در این افراد افزایش می ‌یابد . چهره آن‌ ها سرخ شده و ضمن قرمزی چشم‌ ها ، مردمک ‌های آن‌ ها نیز گشاد می‌ شوند .

نفس افرادی که از این مخدر مصرف کرده باشند ، بویی شبیه مواد شیمیایی می ‌دهد . این افراد بسیار عرق می ‌کنند و در خواب رفتن نیز دچار مشکل می‌ شوند . تکلم آن‌ ها سریع بوده و با هیجان زیادی همراه است . البته قابل ذکر است که ممکن است همه علائم مذکور به‌طور یکسان در مصرف‌ کنندگاه ظاهر نشوند و همچنین بدین معنی نیست که وجود این علائم در فرد حتماً دال بر مصرف شیشه توسط او باشد . بلکه آن‌ها تنها قرائنی هستند که می‌ توان از طریق آن‌ ها به مصرف شیشه در فرد شک کرد .

کلام آخر

همان طور که گفتیم شیشه بیشتر به صورت کریستال های ریز که شبیه به شکر است وجود دارد که در تکه های کوچک یک لوله پلاستیکی جا سازی شده و سر و ته آن بسته می باشد . این ماده مخدر به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز نیز عرضه می شوند و مورد مصرف قرار می گیرند . حتما برای ترک شیشه خود سرانه عمل نکنید چون عوارض های جبران نا پذیری را به همراه دارد .

از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید .

اعتیاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس (کلیک کنید)